Jak bude v listopadu?

POČASÍ: Proč tak prší? Rozhovor s meteoroložkou

Počasí - déšť
Zdroj: isifa.com

Tentokrát se meteorologové nemýlili. Do Česka postoupila vlnící se studená fronta od západu a přinesla s sebou trvalé a vydatné srážky. Jak počasí na víkend předpovídá meteoroložka Dagmar Honsová?

Jak bude v sobotu?

 

"V sobotu bude zpočátku dne oblačno až zataženo, občas se vyskytne déšť. Postupně očekáváme ubývání oblačnosti až na polojasno. Noční teploty klesnou na 11 až 7 °C, na jihozápadě bude kolem 4 °C. Denní teploty vystoupí na 12 až 16 °C, na východě až na 21 °C."

 

Co očekáváte za počasí v neděli?

 

"V neděli bude polojasno až oblačno ojediněle přeháňky. Ráno se místy vyskytnou mlhy. Noční teploty se zastaví na 11 až 7 °C, na západě kolem 3 °C, odpolední vystoupí na 12 až 16 °C, na východě až k 19 °C."

 

 

Co příští týden?


"Na slunečné dny s teplotami lehce přes 15 °C se můžeme těšit počátkem příštího týdne tj. 14. a 15. října. Příští týden přinese ve středu citelnější ochlazení a přibývání oblačnosti i srážek."

Jaký bude listopad?

 

"Výhled počasí dnes zatím sahá k první listopadové dekádě, kdy bude oblačno až zataženo, na většině území s občasnými srážkami, které budou zpočátku na horách, postupně od vyšších poloh sněhové. Po ránu ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Ranní teploty 4 až -2 °C. Denní teploty 3 až 9 °C."

 

 Proč většina předpovědí počasí nevyjde?


"Důvodů je celá řada. Předně je to naše nedokonalá znalost aktuálního stavu atmosféry. Na zemském povrchu tlak a teplotu měříme v řadě meteorologických stanic, ty jsou však od sebe vzdáleny v Evropě desítky kilometrů, v Africe stovky kilometrů, v polárních oblastech ještě více a my nevíme, co přesně se děje mezi nimi a musíme to jen odhadovat.

 

Ještě méně informací máme o stavu atmosféry ve výšce, která je však pro synoptickou situaci a její vývoj tím zásadním. Právě různé varianty toho, co se děje mezi známými měřeními jsou základem variant předpovědí (ansámblů) počítaných globálními, ale i některými lokálními modely. Vzhledem k velké dynamice atmosféry mohou i relativně malé rozdíly v rovnicích a odhadu počátečního stavu vést po několika málo dnech k naprosto rozdílným výsledkům.

 

Druhým důvodem je, že rozlišení modelů neumožňuje použití všech známých fyzikálních rovnic, a ty musí být zjednodušeny, což samozřejmě znamená nárůst nepřesnosti výsledných výpočtů. Proto v rámci jednoho ansámblu mohou některé varianty předpovídat za tři dny teplotu 30 °C a jasnou oblohu, zatímco jiná varianta udává jen 15 °C a trvalý déšť."

TN.cz