VÝSTRAHA + předpověď UŽ JE TO TADY

VAROVÁNÍ: V noci se ochladí o 10 stupňů! Do úterý napadne 25 cm! Hrozí ledovka a závěje

Zima - sníh - mráz - 7
Zdroj: Mediafax
Počasí dnes bude opravdu zimní - ilustrační foto

Meterologové vydali výstrahu před náledím a sněhovými jazyky. V noci na pondělí se ochladí a začne chumelit.

"V neděli 24. listopadu k nám pronikne vzduch arktického původu. Výrazné ochlazení bude doprovázené srážkami a čerstvým větrem 4 až 9 m/s, na horách silným větrem 10 až 15 m/s," varuje Český hydrometeorologický ústav.


Na horách napadne nový sníh! Do pondělního rána 5 až 10 cm, do úterního rána dalších 2 až 10 cm, v Krkonoších, Jeseníkách a Beskydech napadne dokonce místy až 25 cm.
 

Podívejte se na reportáž o tom, že i v tuto dobu mohou kvést třešně a růst houby:
 


"V horských oblastech v polohách nad 600 m se v důsledku kombinace sněžení a větru budou místy tvořit sněhové jazyky. Během úterý bude sněžení a vítr postupně slábnout. Vlivem ochlazení v nočních hodinách pod bod mrazu se bude na silnicích na severovýchodě území místy tvořit náledí, na
ostatním území jen ojediněle," upozorňuje ČHMÚ.


Výstraha ČHMÚ platí pro Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj od pondělní půlnoci. Pro stejné kraje platí výstraha před sněhovými jazyky od 4:00 do úterních 16:00.

 

Napadl u vás sníh, nebo právě začíná sněžit? Pošlete nám vaše první sněhové fotografie na zpravy@nova.cz. Děkujeme!

 

V nižších polohách bude v neděli zpočátku pršet, postupně ale přejde sněžení i do nižších poloh, předpovídají meteorologové.
 

 

Teplota se bude přes den pohybovat v rozmezí od 3 do 7 stupňů Celsia, na jihovýchodě Moravy pak vystoupá až k 9 stupňům. "Odpoledne a večer od severu výraznější ochlazování, později večer od vyšších poloh ojediněle možnost tvorby náledí," varuje ČHMÚ.

 

Podívejte se v galerii na mapu sněhových srážek na tento víkend:

GALERIE: Mapy srážek na víkend

1
/
4
Zdroj: Meteopress
Mapa srážek na čtvrtek


A jak bude dál? Předpověď podle ČHMÚ:


Předpověď na pondělí:
Polojasno, přes den přechodně oblačno a místy sněhové přeháňky, četnější na horách na severu a severovýchodě území. Nejnižší noční teploty -1 až -5 °C. Nejvyšší denní teploty -2 až +2 °C, na jihovýchodě až 4 °C. Čerstvý severozápadní vítr 4 až 9 m/s, místy v nárazech 15 až 20 m/s, na hřebenech
severních hor až 25 m/s.
 

Předpověď na úterý:
Polojasno, přes den přechodně oblačno a místy sněhové přeháňky, četnější na horách na severu a severovýchodě území. Nejnižší noční teploty -2 až -6 °C. Nejvyšší denní teploty -2 až +2 °C. Mírný severozápadní vítr 3 až 7 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s.
 

Předpověď na středu:
Polojasno, místy přechodně zvětšená oblačnost se sněhovými přeháňkami. Během dne od severozápadu zataženo se sněžením, které bude postupně ve všech polohách přecházet v déšť, zpočátku i mrznoucí. Nejnižší noční teploty -3 až -7 °C. Nejvyšší denní teploty -1 až +3 °C. Mírný severozápadní vítr 2 až 6 m/s se bude k večeru měnit na jihozápadní.
 

Vyhlídka počasí od čtvrtka do neděle:
Zataženo až oblačno s deštěm nebo přeháňkami, na horách a přechodně i ve středních a nižších polohách srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty 4 až -1 °C. Nejvyšší denní teploty 2 až 7 °C.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pavelková nakupovala na zimu: Oblečení na lyže ji stálo 45 tisíc!

vrl tn.cz / hru