Češi děti nechtějí, počet potratů stále roste
Lékaři loni provedli 24 055 interrupcí, což je nárůst o 57 případů proti roku 2010. Samovolných potratů bylo 13 637. To je o 344 případů méně, než bylo minulý rok.
Trend relativně vysokého počtu samovolných potratů dávají lékaři do souvislosti s nárůstem chtěných a plánovaných těhotenství, kdy stoupá věk rodiček. Více než polovinu z nich totiž tvoří ženy ve věku 30 let a více. Podle gynekologů ale u žen nastávají ideální biologické podmínky pro bezproblémové těhotenství o několik let dříve.
ČTĚTE TAKÉ:
Proti potratům protestovali pochodem s bílými kříži
Většinu umělých přerušení těhotenství tvoří miniinterrupce, které se provádějí do 8. týdne těhotenství, vyplývá to z čísel, která zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistik (ÚZIS).
Statistiky také ukazují, že mezi ženami, které prodělaly potraty, přibývá svobodných. V roce 2011 bylo poprvé evidováno nejvíce potratů právě v této skupině (44 procent). Nejvíce samovolných potratů připadá na ženy vdané - je to téměř 50 procent.
Nejčastějšími žadatelkami o interrupce jsou ženy, které už mají dvě děti (33 procent). Ty nejčastěji podstupují interrupci ze zdravotních důvodů (38 procent). Následují je ženy bezdětné (28 procent) a ženy s jedním dítětem (26 procent).
U samovolných potratů je rozložení jiné, nejvíce je žen bezdětných (42 procent), následují ženy s jedním dítětem (35 procent) a dále ženy se dvěma dětmi (17 procent).
Pokud jde o vzdělání žen, které podstoupily interrupci, nejvíc z nich má základní vzdělání - 78 procent.
Cizinky loni prodělaly na území Česka 2571 potratů - většinu z toho tvořily interrupce, samovolné potraty tvořily jen 24 procent. Nejvíce potratů cizinek bylo hlášeno v Praze a středních Čechách.