Strahovský klášter představil vzácný rukopis, vznikl v ranném středověku

evangeliář
Zdroj: Mediafax
Strahovský evangeliář

V knihovně Strahovského kláštera v Praze jednatel společnosti Tempus Libri Tomáš Žilinčář představil unikátní repliku Strahovského evangelia.

Kniha je vzácná nejen svým stářím, které sahá do doby katolizace v raném středověku, ale i svou uměleckou a řemeslnou stránkou.
 

Vzácný rukopis pochází z doby raného středověku a jeho vznik se datuje kolem roku 860 ve francouzském Tours. Na pražský Strahov se s největší pravděpodobností dostal v roce 1143 jako dar a je tady v knihovně Královské kanonie premonstrátů uložený dodnes.
 

"Je to nejstarší knížka, kterou zde v knihovně máme. Je uložena v trezoru," řekl opat Strahovského kláštera Michal Pojezdný.

 

STRAHOVSKÝ EVANGELIÁŘ

1
/
9
Zdroj: Mediafax
STRAHOVSKÝ EVANGELIÁŘ - 1

 

Repliky rukopisu vyrobila společnost Tempus Libri v limitovaném nákladu 199 kusů pro celý svět. Prodejní cena jedné faksimile je 350 000 korun.
 

"Když se člověk dívá na tu repliku a když to porovná s tím originálem, tak se klaním před těmi, kteří ho vyrobili," řekl o práci společnosti Tempus Libri, která se výrobou replik starých rukopisů systematicky zabývá, kardinál Dominik Duka. Ten převzal záštitu nad celým projektem.
 

Repliky jsou vyrobené ze stejných materiálů jako originál. Jediné, v čem se liší, je použitý pergamen. Ten původní byl totiž z kozí kůže. Repliky rukopisu jsou propracované do posledního detailu, včetně patinace a chemických procesů, které vytvořily nádech "stáří".
 

"Když hovoříme o Strahovském evangeliáři, tak to je tak jedinečná kniha, z toho se až tají dech. Víte, dříve, když ještě běžní lidé neuměli číst, tak se výzdobou ukazovala důležitost té knihy," zdůraznil kardinál Duka význam krásy knihy.
 

Rukopis, který obsahuje 222 fólií (to je 444 stran), je napsaný latinsky a obsahuje též rubriky a postranní marginálie. Část textu, některé nadpisy a iluminace jsou zdobené zlatem.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Laura Bushová obdivovala Strahovský klášter

 

Vzácný spis obsahuje rovněž čtyři figurální iluminace apoštolů sv. Matouše, sv. Marka, sv. Lukáše a sv. Jana. Původně šlo nejspíše o samostatné listy druhotně dovázané do staršího kodexu.
 

Desky a vazba rukopisu jsou mladší. Pocházejí z doby kolem roku 1500 a z 1. poloviny 17. století. Přední deska je potažená rudým sametem a je bohatě zdobena. Dominují jí čtyři pozlacené sošky. Střed patří Ukřižování s Pannou Marií a Sv. Janem Evangelistou; po stranách jsou dva svatí biskupové. Dále jsou na deskách čtyři stříbrné medailony evangelistů. Hlavu a patu desek zdobí románské emailové terče, mezi nimiž je nahoře soška Krista trůnícího a žehnajícího, dole pak Madona s Ježíškem.
 

Celou kompozici doplňují broušené křišťály a polodrahokamy. Vazba je dále chráněna zdobenými stříbrnými nárožnicemi a sepnutá dvěma zdobenými sponami. Během středečního dopoledne byl již jeden výtisk vydražený za 215 100 korun. Částka se použije na charitativní účely.

mach tn.cz / Mediafax