Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Lidé sledovali podivné mraky nad Plzní

Zdroj: TV Nova

Čtvrteční bouřka nakreslila na obloze podivuhodné obrazce mraků. Někdo fotil, někdo se raději běžel schovat.

Nad Českem se ve čtvrtek po poledni přehnaly bouřky. Například na obloze nad Plzní byly k vidění i zvláštní mraky, jejichž fotky poslal na tn.cz Václav Bálek z Plzně.

Mnozí lidé se navíc domnívali, že jde o nový typ mraků, takzvané asperaty, o nichž média informovala v minulých dnech.


Asperaty se nad Českou republikou objevují zřídka. Vidět je bylo například nad Chlumcem nebo Ústím. Většinou jsou ale dominantou přímořských států. Například Velké Británie.

12

GALERIE: Asperatus: nový typ mraků

Nový typ mraků v ČR-3

Červenec 2006, Ústí nad Labem, foto Dagmar Houřvičková.

Hodnocení:

"V případě čtvrteční oblohy nad Plzní šlo ale o takzvané stratocumulus mamma, tedy mraky, které přinášejí trvalý déšť," vysvětilal Honsová. Podle ní narozdíl od asperatů jsou poměrně běžným jevem. Zároveň ale také typem oblaků, které lze s asperaty lehce zaměnit.


"Narozdíl od nového typu oblačnosti, která připomíná moře, jsou tyto běžné mraky více oválné," dodala Honsová. Asperaty se navíc tvoří v nižších výškách. Od půl kilometru do tří kilometrů. Stratocumuly ale jsou nejčastěji vidět ve vyšších patrech. Například až ve výšce 12 kilometrů.


Meteorologům v poslední době po každé bouřce chodí e-mailem desítky fotek oblaků. "Poté, co se objevila zpráva o existenci asperatů, se lidé zajímají, zda právě u nich se tyto mraky vyskytly," dodala Honsová.


Schránky meteorologů praskají ve švech


Naposledy měli meteorologové schánky zaplněné na začátku června, když se bouřky přehnaly nad Moravou nebo na konci května, kdy deště zaplavovaly sklepy. O bouřky totiž v posledních dnech není nouze. Kromě oblaků lidé často posílají také duhy nebo halové jevy. Tedy kruhy kolem slunce, které jsou způsobené lomem paprsků na zamrzlých krystalech.


Nový typ mraků nazvaný asperatus objevili britští meteorologové. Více TADY. Úchvatné mraky byly nedávno k vidění po celé Británii v nejrůznějších variacích. Také se ale objevily nad Novým Zélandem. Pokaždé předznamenávaly bouři, která je také brzy rozehnala.


Světová meteorologická organizace zatím nový typ mraků nezapsala do sezamu, který zatím čítá 10 druhů oblaků.

hav TN.cz