sledujeme sesuvy půdy

ZÁPLAVY: Evakuace 15 domů u Znojma, svah zavalil rybáře

Téma:

Řeka Jevišovka v noci na dnešek kulminovala na stupni ohrožení ve Výrovicích a Božicích na Znojemsku, v Hrušovanech nad Jevišovkou se vzestup hladiny zastavil. Povodňové stupně mají na jižní Moravě ještě další tři místa.

Pod silnicí mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi se v neděli sesunul svah do kempu rybářů. Byla zraněna jedna žena. Odpoledne začala evakuace rodinných domů v nedalekých Jevišovicích na Znojemsku, kde se vylila voda¨z koryta řeky Jevišovky.
 

V Jevišovicích na Znojemsku se vylila z koryta řeka Jevišovka a zaplavila zhruba patnáct rodinných domů. Domovy muselo opustit asi 15 lidí. Nikomu se nic nestalo. Podle starosty Pavla Málka lidé nic podobného nepamatují za několik desítek let. "Voda se vylila na soutoku Jevišovky a Nedveky. Dostala se do obce a zasáhla rodinné domy. V obci nic takového nepamatujeme 50 let," řekl Málek.

 

Velká voda zasáhla i Střelice na Znojemsku: 

GALERIE: Velká voda ve Střelicích

1
/
20
Zdroj: došlo mailem
Záplavy ve Střelicích - 1

 

Jevišovka se dostala na třetí stupeň povodňové aktivity už v neděli ráno a od té doby voda stále stoupala. Od 13 hodin byla její hladina na výšce 250 cm (normální stav je pod 50 cm). Průtok Jevišovky je na úrovni dvacetileté vody. Stav ohrožení byl i na přítoku vodního díla Výrovice na Znojemsku. V Blízkovicích na Znojemsku se zase vylila voda z rybníka a poškodila hráz.
 

 

Silnice mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi u nádrže Nové Mlýny je uzavřená. Podmáčený svah se sesunul do karavanů a rybářského stanoviště na břehu nádrže. "Na místě byla jedna zraněná žena, dvacet lidí jsme evakuovali," potvrdil přímo z místa mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský.

 

GALERIE: Podmáčená půda a sesunuté svahy na Jihu Moravy

1
/
5
Zdroj: TV Nova
Na kemp se sesunul svah

 

Podmáčený svah utrhl asi pětimetrový kus krajnice silnice, takže ta je neprůjezdná. "Silnice je uzavřená. Je to tady všude podmáčené," dodal mluvčí. Podle něj půda zasypala jeden karavan a druhý odsunula. Na místě byla asi desítka karavanů. Půda je po intenzivních srážkách v okolí už nasycená vodou, takže mohou hrozit další sesuvy.

 

Situace si vyžádala uzavření silnice nad svahem. "Hrozí sesuv komunikace, a proto tam nesmí jezdit auta," řekl Příkaský. Hasiči zatím zasypaný karavan nevyprostili. "Celou situaci řešíme s pracovníky z krizového řízení, aby nenastal další sesuv," dodal.
 


"Od sobotního večera přechází přes území jižní Moravy srážková fronta s extrémními úhrny srážek. Srážkoměr v Dolních Věstonicích naměřil za posledních 24 hodin 135 milimetrů, za posledních šest hodin 56 milimetrů," uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

 

Déšť zaměstnal hasiče hned na několika místech Jihomoravského kraje. Především na Znojemsku, Břeclavsku a Brněnsku čerpali vodu ze sklepů. Kvůli dešti se zvedly i hladiny některých toků. Stav ohrožení trvá na Jevišovce na přítoku do nádrže Výrovice, také na Rokytné se povodňové stavby blíží ke třetímu povodňovému stupni.

 

 

Podle Tomíčkové se vlivem srážek zvýšil průtok na více tocích. "Kromě Jevišovky a Výrovic se také zvedla řeka Rokytná v Moravském Krumlově, kde je druhý stupeň povodňové aktivity," řekla. Stav pohotovosti je také na vodním díle Jevišovice. "Na vodním díle Výrovice jsme už od soboty otevřeli spodní výpusti na 100 procent. Odtok jsme zvýšili i na Nových Mlýnech," dodala Tomíčková.

Související témata:
hru TN.cz