Podnikatel si chtěl přivlastnit ČLOVĚČE NEZLOB SE! Soudy mu nedaly ani MILIONY, ani OCHRANNOU ZNÁMKU!

Nejvyšší soud v Brně odmítl jako nepřípustné dovolání podnikatele Přemysla Chmelaře, který se na Úřadu průmyslového vlastnictví dožadoval registrace slovní ochranné známky pro společenskou hru Člověče, nezlob se. Agentura Mediafax to v pondělí zjistila v databázi rozhodnutí NS.

Úřad průmyslového vlastnictví (ÚPV) odmítl pražskému podnikateli v roce 1999 zaregistrovat ochrannou známku pro oblíbenou stolní hru. Chmelař proto zažaloval český stát, pod který ÚPV patří, o náhradu škody, kterou vyčíslil na 5 770 550 korun.


Chmelař chtěl, aby české soudy uznal postup státního orgánu za protizákonný - u obecných soudů však nikdy neuspěl. S jejich předchozími verdikty se nyní ztotožnil i senát Nejvyššího soudu vedený Ludvíkem Davidem, který označil Chmelařovo dovolání za nepřípustné. Hra podle soudců patří všem.


Člověče, nezlob se je jednou z nejrozšířenějších stolních her na světě. V roce 1908 ji vymyslel Němec Josef Friedrich Schmidt, který se inspiroval indickou hrou Pachisi a anglickou hrou Ludo. Od roku 1914 se hra sériově vyrábí, prodalo se jí více jak 60 milionů kusů. Pravidla hry, v níž vítězí ten, kdo první do domečku dostane všechny čtyři figurky, se od roku 1914 nezměnila.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Mediafax/tn.cz