Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 9. 2012
Premiér si myslí

Podpora Pussy Riot a Dalajlámy škodí českému vývozu, říká Nečas

Premiér Petr Nečas
Zdroj: Mediafax
Petr Nečas

Podle premiéra České republiky Petra Nečase škodí podpora ruské punkové skupiny Pussy Riot českému exportu. Nečasovi zároveň nevoní ani přehnaná podpora Dalajlámy.

"Umělé a falešné adorování takové záležitosti, jako je ruská skupina Pussy Riot, něco, co je vrcholem nevkusu, a v žádném případě něco, co symbolizuje svobodu a demokracii. Přesto se část politiků nechá unést touto módní vlnou, a má to potom dopad na toto exportní teritorium," řekl Nečas podle serveru iDnes.cz v Brně na zahájení Mezinárodního strojírenského veletrhu. Podle premiéra škodí českému exportu i podpora tibetského duchovního vůdce Dalajlámy.


Nejen čeští politici sledovali a komentovali proces s trojicí punkerek Pussy Riot. Ta byla v srpnu odsouzena ke dvou rokům ve vězení za výtržnosti a náboženskou nesnášenlivost.


Dvaadvacetiletá Naděžda Tolokonnikovová, třicetiletá Jekatěrina Samucevičová a čtyřiadvacetiletá Marija Aljochinová se provinily tím, že v únoru v moskevské katedrále Krista Spasitele zazpívaly píseň namířenou proti tehdejšímu premiérovi a současnému prezidentovi Vladimiru Putinovi i proti patriarchovi Kirillovi. V písni, která trvala necelé dvě minuty, kritizovaly zejména vazby pravoslavné církve na Kreml.

 


Příznivci ruských rebelek uspořádali po celém světě přes čtyři desítky protestních akcí. Stoupenci kapely se sešli například v Paříži, Londýně, Sydney, Washingtonu, Tel Avivu či v Kyjevě. Demonstrace byla i na Václavské náměstí v Praze.


Podporu odsouzeným punkerkám vyjádřilo množství předních světových hudebníků, jako například Paul McCartney či Madonna.

kos TN.cz
Reklama