STUDOVAL NEBO NE?

PODVODNÍK! Bývalý náměstek ministra financí Toman pravost svého diplomu nedokázal!

Odvolaný náměstek ministra financí Lubomír Toman nevysvětlil původ svého falešného vysokoškolského diplomu, a proto dnes na úřadě skončil. Na záhadný původ jeho diplomu upozornili reportéři pořadu Na Vlastní oči už minulý týden. Ministr financí Jan Fischer dal ale Tomanovi ultimátum - měl čas vše vysvětlit právě do dneška.

Ještě minulý týden se Lubomír Toman dušoval televizi Nova, že informace o tom, že jeho diplom je falešný, je pustá lež. "Mám všechno naprosto v pořádku. Já jsem tam řádně chodil! Já jsem tam řádně studoval," tvrdil Toman televizi Nova.

 

Když jsme ho kontaktovali dnes, bývalý náměstek ministra financí už tak ochotný nebyl a praštil nám s telefonem. "Pan Toman nic nevysvětlil a nepředložil platný doklad. Ministerstvo financí s ním ukončilo pracovní poměr," informuje mluvčí ministerstva financí Ondřej Šrámek. Nabízí se otázka, jestli výpověď není příliš malý trest - přece jen pan Toman spáchal trestný čin. "To bude řešit personální oddělení a je to záležitost pana Tomana protože tvrdí, že jeho diplom je pravý," vysvětluje mluvčí Šrámek.

 

Na ministerstvu se Toman moc neohřál, navíc byl ještě v tříměsíční zkušební době - ministr ho do funkce jmenoval teprve v půlce července - na zlatý padák, nebo tučné odstupné tak může zapomenout. Mimochodem tehdy ministerstvo označilo Tomana za nepolitického odborníka s mnohaletými zkušenostmi. "Nás ta situace překvapila, u tak vysoké pozice se očekává pravost dokumentu," říká mluvčí Šrámek.

 

 

Snad tedy u Tomanova nástupce změní ministerstvo taktiku z pouhého předpokládání na důsledné ověřování. Kdo Tomana nahradí, prozradí ministerstvo v úterý. Podle informací televize Nova to bude člověk, který už na ministerstvu pracuje.

Tereza Šnoblová tn.cz / hru