Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 28. 7. 2010

Pokud se dítě nenaučí pitný režim, má problém i v dospělosti

Pokud se dítě nenaučí dodržovat pitný režim, má s tím problém i v dospělosti a může mít kvůli tomu i řadu zdravotních problémů, řekla odbornice na výživu Věra Stejskalová.

Nejlepší pro dítě podle ní je pitná voda zchlazená na osm až deset stupňů Celsia, s mírně nahořklou či nakyslou chutí. Dítěti je třeba vodu nabízet, aby pilo celý den po menších dávkách.
 

"Množství tekutin závisí na věku dítěte, jeho aktivitě i teplotě ovzduší. Když se dítě v horku zpotí, mělo by dostat vedle vody také minerálku, aby si tělo doplnilo minerály," upozornila.

ČTĚTE TAKÉ:

Pražští otcové pečují o děti více než tátové ze zbytku Česka
 

Rodiče by podle Stejskalové neměli zakazovat dítěti pít při jídle nebo před spaním. Má dostat napít, když má žízeň, a měl by to být nápoj, který mu chutná. Proto je lépe neučit ho na sladké, aby pak sladké nevyžadovalo.
 

Dítě by nemělo pít nápoje s kofeinem ani alkohol. Mléko se do pitného režimu nepočítá, řadí se pro obsah výživných látek k potravinám. Pitný režim lze doplnit ovocem, vhodný je meloun, a také zeleninou a polévkami.
 

Hygienička Jana Foltinová upozornila, že když dítě nemá dostatek tekutin, je nesoustředěné, nepozorné, může mít problémy ve škole a špatně se učit. Má sklon k vysokému tlaku, ledvinovým kaménkům či zácpě. Signálem nedostatku tekutin je sucho v ústech či tmavá moč.
 

"Žízeň znamená pro tělo stres. Nestačí pít jen při pocitu žízně, ale pravidelně a vědomě, to by rodiče měli dítě naučit," řekla.
 

Podle průzkumu na portálu www.rodina.cz pije 26,4 procenta dětí minerálku, 24,2 procenta vodu a 23,4 procenta slazený nápoj. Dítěti dává do školy pití 78,9 procenta rodičů.
 

"Zásadní vzkaz maminkám je, naučte děti pít vědomě, pravidelně, aby se to pro ně stalo normální součástí života, jako je naučíte čistit si zuby a jíst příborem," vzkázala matkám Foltinová.
 

Doporučila rodičům, aby při výběru vody vždy četli etikety, aby věděli, jaké minerální látky obsahují. Děti by měly dostat vodu z podzemních zdrojů, tedy pramenitou, minerální, případně kojeneckou. Vhodnější je voda neperlivá, dětský zažívací trakt může kysličník uhličitý dráždit.
 

 

tn.cz / ČTK
Reklama