Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Policejní šéfové si vypláceli milionové odměny, letos ostrouhali

Policie - Ilustrační foto
Zdroj: TN.cz

Policejním špičkám loni výrazně klesly příjmy. Zatímco v předchozích letech si potichu rozdělovaly až milionové odměny, často vyšší než roční plat, loni dostaly zhruba čtyřikrát méně, informuje v pátečním vydání deník MF DNES.

Vyplývá to ze seznamu nejvyšších odměn v policii za roky 2009 až 2011, který získala MF DNES. Pro představu: ředitel protimafiánského útvaru ÚOOZ Robert Šlachta obdržel v roce 2009 na odměnách 940 tisíc (před zdaněním). Loni však inkasoval "jen" 230 tisíc. "Já jsem si odměny nedával ani jsem je nevyžadoval. Pracoval bych stejně, i kdybych nedostal nic," říká Šlachta.

 

Podobně dopadli i další policejní šéfové včetně policejního prezidenta Petra Lessyho a jeho náměstků. Právě Lessy vysoké odměny z dob svých předchůdců snížil. Podle ministra vnitra Jana Kubiceho však stále málo. Lessyho kritizují i odboráři, podle nich je vidět, že úspory platí jen pro někoho. Lessy se hájí potřebou management policie stabilizovat, píše MF DNES.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Exšéfa pražských strážníků Kotrouše obhajuje kontroverzní Kramarič

 

Seznam odměn v policii odhaluje podle MF DNES velký paradox - podle veřejných prohlášení měly obří bonusy udržet v policii ty nejlepší odborníky. V praxi to však fungovalo právě naopak - policejní špičky si jimi podle Lessyho uměle zvyšovaly příjmy, aby mohly odejít do civilu s tučnými rentami, které se vypočítávají z platu za poslední rok. Z nejlépe odměňovaných důstojníků v letech 2009 a 2010 zůstal věrný policii jen šéf ÚOOZ Šlachta. Ostatní odešli.

 

Nekřiklavější je případ exšéfa odboru informatiky Gabriela Beržiho, který žebříčku odměn kraloval. Poté, co v roce 2009 dostal přes milion na odměnách, odešel do civilu. A každý měsíc dostává rentu přes šedesát tisíc, uvádí MF DNES.

tn.cz / Mediafax