skandál na obraně

Policie: Parkanová připravila stát o 658 milionů

Policie požádala poslance, aby zbavili místopředsedkyni sněmovny za TOP 09 a bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou imunity. Je podezřelá z dvou trestných činů.

Další člen sněmovny je v hledáčku policie. Detektivové jdou po Vlastě Parkanové kvůli nákupu armádních letounů CASA. Policie žádá o vydání bývalé ministryně obrany a nynější místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Vlasty Parkanové (TOP 09). Informaci potvrdil Petr Gazdík, šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů.
 

Kriminalisté kolem 13. hodiny doručili žádost o vydání Parkanové k trestnímu stíhání do sněmovny. Parkanovou viní ze dvou trestných činů - z porušení povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle policie se Parkanová těchto trestných činů dopustila tím, že nedoplnila návrh na nákup letadel CASA znaleckým posudkem o ceně. Způsobila tak škodu 658 milionů korun, uvedl server Lidovky.cz. Tehdejší Topolánkova vláda tak o pořízení letounů CASA podle Lidovek rozhodovala bez chybějící dokumentace.
 

Z dokumentu, kterým policie vysvětluje žádost o vydání Parkanové, také podle serveru vyplývá, že jí "přitížilo" právnické vzdělání. Kvůli nákupu totiž nemusela exministryně vypisovat veřejné výběrové řízení, ovšem v takovém případě měla povinnost zadat posudek o ceně. Právě kvůli chybějícímu dokumentu chce policie Parkanou obvinit.
 

"Z posudku, který pro protikorupční detektivy vypracovala nezávislá americká společnost, pak vyplývá, že rozdíl mezi cenou obvyklou a cenou za finální nákup je 658 milionů korun. Podle policie je to částka, o niž Parkanová připravila stát," uvedl server.

 

"Pokud se jedná o nákup letadel CASA, mám čisté svědomí a jekékoliv obvinění by bylo zcela absurdní. Šlo o rozhodnutí celé vlády, která předmětný návrh jednomyslně schválila a uložila mi uzavřít smlouvu. Smlouvu samotnou jsem nepodepisovala," uvedla Vlasta Parkanová ve svém přohlášení.

 

"Dnes ve 12.58 jsem obdržela žádost policie o vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovny s vydáním k trestnímu stíhání poslankyně JUDr. Vlasty Parkanové. Tuto žádost jsem podle ustanovení jednacího řádu předala předsedovi mandátového a imunitního výboru k projednání a podání zprávy s návrhem sněmovně," řekla předsedykně sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

 

"Paní poslankyně Parkanová nás o celé věci informovala na jednání poslaneckého klubu. Nechápu, proč policie žádá o vydání Vlasty Parkanové, když nákup letadel CASA byl kolektivním rozhodnutím celé Topolánkovy vlády," řekl Gazdík.

 

Poslechněte si vyjádření mluvčího protikorupční policie Jaroslava Ibeheje:

 

 

Stejné stanovisko zastává také šéf TOP 09, tedy "domovské" strany Vlasty Parkanové, Karel Schwarzenberg. "O tom nákupu rozhodla celá vláda, to nebylo rozhodnutí paní Parkanové. Tudíž, je to naprostý nesmysl, jí takto obžalovat, protože potom by měli – počínaje premiérem – všichni, kteří v té tehdejší vládě byli, jít do kriminálu. Považuji to ale za naprostý nesmysl a nikdy se nestalo, že by byl někdo obžalován kvůli rozhodnutí vlády," řekl novinářům ve středu ministr zahraničí a předseda TOP 09.


Detektivové protikorupční služby chtějí Parkanovou obvinit a požádali sněmovnu, aby poslankyni zbavili imunity, píše Aktuálně. "Dosud žádná žádost o vydání paní poslankyně Parkanové ještě do sněmovny nedorazila. Dokud nebudeme přesně vědět, zda tato žádost existuje a co v ní je, tak nebudu vydávat žádná stanoviska," řekla Mediafaxu šéfka dolní parlamentní komory Miroslava Němcová (ODS).

 

[IMAGEBOX_756267]Tady šlo o život! Letounu Casa selhal při přistání motor![IMAGEBOX_756267]

 

To, že zatím žádost o zbavení imunity dosud do sněmovny nedorazila, potvrdil i předseda mandátového a imunitního výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD): "Mandátový a imunitní výbor neobdržel žádnou novou žádost o vydání poslance."

 

Kuloárové informace hovoří o tom, že žádost o vydání poslankyně k trestnímu stíhání by měla dorazit do sněmovny v úterý odpoledne.

 

[IMAGEBOX_746072]Sněmovna, nebo kriminál? V hledáčku policie už je 12 poslanců!
[IMAGEBOX_746072]

 

Nákup čtyř letounů CASA za 3,5 miliardy korun a pět letadel L-159 schválila v roce 2009 vláda Mirka Topolánka (ODS). Letadla CASA však měla od začátku minulého roku problémy s avionikou a nefungoval ani pasivní systém ochrany proti raketám. Letouny, které měly být už loni nasazené v Afghánistánu, tak dokonce část roku vůbec nesměly do vzduchu.

 

Španělé jako kompenzaci technických problémů přislíbili vrátit jeden letoun L-159, jehož výměna byla součástí kupní smlouvy. Do budoucna se s letouny CASA počítá například pro potřeby bojové jednotky Battle group, kterou společně plánují do roku 2016 vytvořit armády zemí Visegrádské čtyřky.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / mediafax / hru