Kauza exhejtmana

Obhájci Černému zablokovali 5 milionů. Přišly z Rathova účtu

David Rath ve sněmovně
Zdroj: Mediafax
David Rath

Peníze, které v úterý policisté zabavili advokátovi Davida Ratha Adamovi Černému, jsou prý přímo od bývalého středočeského hejtmana. Na obhájcův účet je během července poslala Rathova žena.

Podle deníku Právo přišlo na účet Adama Černého dohromady pět milionů ve dvou platbách. V první Rathova manželka z poslancova účtu odeslala milion, ve druhé čtyři miliony. U druhé platby bylo údajně uvedeno, že je to na kauci a advokátní služby.
 

Peníze policie zabavila, protože se domnívá, že jsou výnosem z trestné činnosti. Rathův obhájce Adam Černý se k celému případu nechce vyjadřovat.
 


 

Peníze na Černého účtu patrně souvisí s Rathovou trestnou činností. Policie ho viní z manipulace s veřejnými zakázkami Středočeského kraje. Rath čelí obvinění z korupce a poškození zájmů Evropské unie v souvislosti s opravou buštěhradského zámku. Vyšetřovatelé chtějí Ratha obvinit v dalších třech případech, o jeho trestním stíhání ale teprve bude muset rozhodnout poslanecká sněmovna.
 


Protikorupční policisté zatkli Ratha společně s ředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou a bývalým poslancem Petrem Kottem 14. května. V krabici od bot si nesl sedm milionů korun. Podle policie šlo o úplatek.

 

Rath sedí v litoměřické vazební věznici a soud minulý týden určil, že na svobodu bude moct jít, když složí kauci 14 milionů korun.

tn.cz / hmr