Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 23. 1. 2015
Pokles kriminality

Policisté nelení, rok 2014 byl pro ně nejlepší za poslední léta!

Policie - Ilustrační foto
Zdroj: TN.cz

V Česku se loni meziročně snížila kriminalita o 11,3 procenta na 288.660 trestných činů. Objasněnost případů vzrostla o pět procentních bodů na 49 procent.

Kriminalisté zajistili zločinecký majetek, peníze a výnosy z trestné činnosti za zhruba osm miliard korun. Počet vražd se snížil na 160 z předloňských 182. Z těchto nejvážnějších zločinu se z loňského roku zatím policistům nepodařilo objasnit 23 vražd.


Podle náměstka policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Zdeňka Laubeho poprvé za deset let klesl počet vyšetřovaných trestných činů pod 300 tisíc.


Zároveň bylo objasněno nejvíc trestných činu za deset let. Kriminalita podle něj klesla ve všech krajích. Nejvíc dlouhodobě zatěžuje Prahu, Středočeský a Moravskoslezský kraj. Největší pokles byl zaznamenán v Karlovarském kraji.


Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého se situace zlepšila hlavně díky ekonomické a personální stabilizaci policie. Podle Laubeho také dozněly důsledky prezidentské amnestie z roku 2013.


Ve sboru bylo na začátku letošního roku zhruba 39 500 policistů, v roce 2010 měla policie 45 tisíc členů. Vývoj kriminality byl podle Tuhého podobný jako loni. V příštích čtyřech letech by policejní prezident chtěl zvýšit stavy o 4000 lidí, což by měla brzy projednat vláda.


Chce také s ministrem vnitra Milanem Chovancem jednat o zvýšení rozpočtu policie, který letos činí zhruba 29 miliard korun. Důvodem jsou zvýšené bezpečnostní hrozby a neočekávané mimořádné náklady jako v případu výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. "Trestná činnost je sofistikovanější, kriminální prostředí je modernější," uvedl jeden z dalších důvodů Tuhý.


Policisté loni nejčastěji vyšetřovali majetkové trestné činy, kterých bylo přes 209 tisíc. Jejich počet meziročně klesl o 35 740, nejvíc se snížil počet krádeží a vloupání. Hospodářských trestných činů loni bylo 30.731, což znamenalo nárůst o 355 případů. Násilných činů 16 949, což bylo meziročně o 1740 méně. Zločinci loni trestnou činností způsobili škody za více než 28 miliard korun.


Policie loni stíhala přes 114 600 lidí, což je zhruba o 3000 meziročně méně. Podle Laubeho více než polovinu stíhaných tvořili recidivisté, kteří se zaměřují hlavně na majetkovou trestnou činnost.


Letos se chce policie zaměřit na nové hrozby, které představují hlavně internetová kriminalita a terorismus. "Loňské události nám jasně ukázaly, že je potřeba zintenzivnit činnost v oblasti sdílení a sbírání dat," zdůraznil Tuhý, podle kterého policie kvůli hrozbě terorismu spolupracuje se zpravodajci i zahraničními sbory. Chce také pokračovat v boji proti drogám, diváckému násilí či zvýšení bezpečnosti na silnicích.

tn.cz / ČTK
Reklama