Blýská se na lepší časy? Politici se shodli na úsporách

Měsíc se handrkovali o úsporách, které by snížily schodek rozpočtu. Dnes zřejmě našli řešení.

Anketa

Schválí poslanci tento týden Janotův balíček úspor?

Hlasovalo 5983 lidí.
Původní schodek rozpočtu měl být 230 miliard. Ekonomové i někteří politici začali mluvit o tom, že Česko se tempem zadlužování řítí k bankrotu. Jako vztyčený prst strašil příklad Maďarska, které se ocitlo na pokraji bankrotu.


Po středečním jednání lídrů českých parlametních stran s premiérem Janem Fischerem to ale vypadá, že Česku se blýská na lepší časy. Strany se totiž shodly na kompromisu, který by pomohl snížit schodek pro příští rok nejvýše na 170 miliard korun. Experti ODS a ČSSD vyčíslili deficit po změnách na 159 miliard korun.


Oproti původnímu plánu si politici prosadili, že neklesne porodné z 13 na 10 tisíc. Měnit se nebude ani mateřská a rodičovská, jež měla původně klesnout o 10 procent. Balíček nezavede zdanění lidí, kteří si vydělávají přes 145 tisíc korun hrubého měsíčně. Sníží se také některé sociální dávky.


Podívejte se, co řekl Jiří Paroubek (ČSSD) před dnešním jednáním:


ČSSD už řekla, že balíček v této podobě víceméně akceptuje. Ve Sněmovně pro něj tedy zvedne ruku. Předseda ODS Mirek Topolánek po jednání uvedl, že dohoda je "svým způsobem vyvážená".


Ekonom: Janotovi se podařil zázrak


"Je to dobrá zpráva pro tuto zemi a každého budoucího ministra financí," zhodnotil výsledek jednání ekonom Tomáš Sedláček. "Smekám před Eduardem Janotou, podařil se mu zázrak. I politické strany se zachovaly konstruktivně," dodal.


Politická jednání se táhnou měsíc. Janota sice o šetření mluví už dlouho, pojem "úsporný balíček" ale odstartoval až jeho výrok, že sníží nebo zcela zruší popodru stavebního spoření.


A začaly se objevovat další návrhy - zvýšení DPH, spotřební daně, snížení platů státních úředníků, rušení sociálních dávek nebo snížení porodného, mateřské a rodičovské.


Měsíc dohadů


Úsporná opatření ale vyvolala malou explozi mezi politickými stranami. Okamžitě se objevyla vyjádření, že taková opatření nebudou přijata. Výhrady měly všechny politické strany. Janota musel ustupovat.


Podívejte se, co politici o balíčku tvrdili v úterý:

První kompromisy přišly v pondělí na vládě. Místo snížení platů politiků o 20 procent, Janota vyjednal jen čtyři procenta.

Naopak přidala se daň pro bohaté, tedy lidi, kteří vydělávají více než 145 tisíc hrubého za měsíc. Vláda nakonec balík schválila. Strany ale měly stále výhrady.


Podívejte se na reportáž o schválení balíčku vládou.


Porodné a rodičovská zůstane, milionářská daň nebude


O dva dny později proto následovala další schůzka. Po jejím jednání se špičky politiky nechaly slyšet: dosáhli jsme kompromisu, Sněmovna úsporný balík podpoří, schodek bude maximálně 170 miliard.


Janota musel ustoupit ze zvyšování porodného, snižování rodičovské nebo milionářské daně. Prošlo mu naopak zvyšování DPH nebo spotřebních daní.


Předseda ČSSD Jiří Paroubek po jednání oznámil, že ČSSD už netrvá na progresivní dani ani na zvýšení daně právnických osob na úroveň roku 2008. Komunisté se podle šéfa Vojtěcha Filipa zavázali, že nebudou usilovat o snížení spodních sazeb daně z přidané hodnoty z devíti procent na procent pět alespoň do voleb v příštím roce.


O rozpočtu budou jednat ještě experti


ODS se podle předsedy Mirka Topolánka stále nelíbí celá řada položek plánu, pokud však bude dohoda naplněna, poslanci z řad občanských demokratů pro změněný balíček hlasovat budou. Samotné pozměňovací návrhy ale ODS nepodpoří.


Souhlas se změnami vyloučil zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek, podle kterého nebudou poslanci jeho strany hlasovat pro žádné pozměňovací návrhy. Pokud se ale výsledný návrh nebude příliš lišit od vládní předlohy, také TOP 09 jej podpoří.


O rozpočtu mají ještě dnes večer jednat experti jednotlivých stran a ve čtvrtek ráno i lídři stran. Poté začne rozpočet a úspory projednávat Sněmovna. Politologové i ekonomové věří, že balík projde. "S malými změnami, ale projde, což by mělo znamenat větší politickou stabilitu," domnívá se politolog Jiří Pehe.

hav TN.cz