Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Politologové a studenti se shodují: Dobešův odchod je jen divadlo!

Josef Dobeš
Zdroj: Mediafax
Ministr školství Josef Dobeš prý dnes rezignuje

Politologové a studenti se shodují, že Dobešův odchod je jen zástěrka. To, že ministr svůj rezort nezvládá není podle nich žádná novina a toto gesto vnímají jako divadlo.

Odchod ministra Josefa Dobeše (VV) z vlády kvůli razantním úsporám je jenom zástěrka, shodli se ve středu politologové oslovení agenturou Mediafax. Strana Věci veřejné chce odvrátit pozornost od svého neúspěchu v kabinetu a dělat problémy.

 

"Řekl bych, že je to takový útěk vpřed. Věci veřejné to hrají na rozpad koalice tak rok před volbami, aby odvrátili pozornost od svého tragického vládního angažmá,“ sdělil agentuře Mediafax Zdeněk Zbořil.

 

To, že Dobeš nezvládal svůj rezort, je dlouhodobě známé, toto gesto je podle politologů jen divadlo, aby se z odcházejícího ministra mohl stát kritik situace.

 

PSALI JSME:

Ministr školství Dobeš se rozhodl rezignovat! Kvůli škrtům

 

"Být ministrem školství v českých poměrech není jednoduchá věc a pan Dobeš svou práci obzvláště nezvládal,“ řekl politolog Bohumil Doležal. Výrazně poškodil image celé vlády. "Na svůj úkol nestačil a měl odejít nebo být odejit už dávno. Rozhodně ho litovat nikdo nebude, možná jen pan prezident Klaus, pro kterého to byl jeden z nejlepších ministrů školství,“ uzavřel Doležal.

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ:

Ministr školství Dobeš (VV) na středečním zasedání vlády oznámil, že ve čtvrtek odstoupí. Svůj krok odůvodňuje tím, že nemůže akceptovat razantní úspory ve svém rezortu, ke kterým ho zavázal kabinet Petra Nečase (ODS). Ministr by měl ušetřit částku ve výši 2,5 miliardy korun, kterou navrhl jako sníženou variantu premiér Nečas.

 

 

Odchod ministra školství Josefa Dobeše (VV) je jen zástěrkou, myslí si studenti.

 

"Pravým důvodem je odvedení pozornosti od zastavení čerpání evropských miliard, plzeňská kauzy a zpackaná reforma," řekl zástupce brněnských studentů Petr Soukeník.

 

Studenti se obávají, že veřejnost vezme krok ministra jako své vítězství a přestane se o další vývoj zajímat. "Ministr odchází, ale reforma zůstává a s ní i zodpovědní náměstci. Ve vzduchu stále také visí hrozba ztráty více než 50 miliard korun z evropských fondů," upozornil Pavel Troubil, předseda Studentské komory Akademického senátu Masarykovy univerzity.

 

PSALI JSME:

Paroubek: Dobeš měl funkci opustit už dávno, jeho odchod vítáme

 

"Pan ministr se prohlášením, že podá rezignaci kvůli škrtům ve školství, snaží postavit do světla spasitele. I bez jeho přítomnosti ale zpackané reformy poběží dále stejně jako problémy, které způsobil například v evropských fondech nebo protiprávním udělením akreditace plzeňským právům," zdůraznil Soukeník.

 

Podle Jana Martinka z iniciativy Brno za svobodné vysoké školy je Dobešův odchod jen další z vrcholů absurdního vládního divadla. "Odchází symbol rozvratu českého vysokého školství, ale návrh reformy, který nyní leží na vládě, je pořád stejně špatný," dodal.

 

Studenti doufají, že premiér Petr Nečas (ODS) bude jednat s Radou vysokých škol, její studentskou komorou a Českou konferencí rektorů o nové podobě reforem.
Josef Dobeš, který se stal ministrem školství 13. července 2010, oznámil na středečním zasedání vlády, že ve čtvrtek odstoupí. Zdůvodnil to razantními škrty ve výši 2,5 miliardy korun v jeho rezortu, ke kterým ho zavázal kabinet Petra Nečase (ODS).

 

klab tn.cz / Mediafax