Polská sůl děsí už i Čechy! Inspektoři zahájili kontroly

Strach z polské posypové soli v potravinách se začíná projevovat už také u nás. Veterinární správa proto začala v Moravskoslezském kraji odebírat vzorky z masa a uzenin, jestli jedovatou sůl neobsahují.

Polsko přitom zatím před možnou hrozbou evropské státy nevarovalo. A některé už ho za to kritizují. Evropský varovný systém pro potraviny má přitom být nejrychlejší cestou, jak informovat okolní státy, že se na trh mohlo dostat nebezpečné zboží. Unie se o aféře s úmyslnou záměnou posypové soli za kuchyňskou dozvěděla paradoxně až od nás.

 
Technická sůl se za jedlou přebalovala zhruba 200 kilometrů od českých hranic. Nejohroženější lokalitou by mohla být severní Morava. Proto tam veterináři začali s intenzivní kontrolou.
 
"Mohu potvrdit, že byly odebrány první vzorky, například soli, původem z Polska, v jednom zpracovatelském závodě a počítám, že odebereme ještě vzorky uzenin a masných výrobků,“ potvrdil mluvčí veterinární správy Josef Duben.  
 
Možná daleko více než u nás, jsou nervózní na Slovensku. Ani tamním úřadům Poláci nesdělili žádné podrobnosti. Podle toho, co zveřejnila polská média, ve skandálu figurují tři firmy, které od roku 1999 skupovaly levnou posypovou sůl, přebalovaly ji a vydávaly za kuchyňskou.
 
PSALI JSME:
 
Podle odborníků zatím není důvod k panice. První výsledky testů z českých laboratoří budou známé koncem příštího týdne.

 

TN.cz