POMOC: Zaplaveným můžete posílat peníze i jet pomoct. KONTA

Práce při odklízení následků povodní jsou v plném proudu. Stovky vojáků vyjely do terénu. Pomoct můžete i vy.

Dvě stovky vojáků s potřebnou technikou od pátečního rána pomáhají likvidovat následky středečních záplav v Jeseníku nad Odrou na Novojičínsku, který je nejhůře postiženou obcí v zemi.


Ministerstvo pro místní rozvoj, vláda a Moravskoslezský kraj vyčlenily na pomoc postiženým oblastem 169 milionů korun. Pomáhají i humanitární oraganizace, ty zahájily i veřejné sbírky.

 
Společnost Člověk v tísni z vlastního humanitárního fondu uvolní na pomoc 500 000 korun. Veřejnost může přispívat bankovním převodem na konto Povodně 7202 7202 /0300 u ČSOB nebo zásláním textové zprávy ve tvaru DMS POVODNE09 na číslo 87777.

 

Už v pátek dopoledne činila částka, kterou lidi na účet poslali, 2,5 milionu korun.

 

Pomoc nabídla i humanitární organizace ADRA. “Naši lidé jsou na místě. Už o víkendu se na místa postižená povodněmi chystá asi stovka dobrovolníků,“ řekl Daniel Hrdinka z humanitární organizace ADRA.


Všem těm, kteří budou chtít pomoci, ADRA poskytne materiální vybavení. ADRA navíc daruje postiženým oblastem 100 000 korun. I lidé se mohou zapojit a poslat dárcovskou sms ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777, popřípadě mohou poslat finanční dar na konto určené obětem živelných katastrof 99619961/0300 - variabilní symbol je 211.


Dobrovolnící
, kteří chtějí pomoct s odklízením následků povodní, mohou volat na mobil: 731 501 286, e-mail: lukas-jurecek@volny.cz.


“Pro informace ohledně zajištění materiální a technické pomoci kontaktujte Petra Konečného. Jeho e-mail je - petr.konecny@fykony.cz,“ řekl Daniel Hrdinka z humanitární organizace ADRA.


Veřejnou sbírku vyhlásila i Charita ČR. Číslo účtu, kam můžete posílat finanční pomoc, je 22770022/0800 u České spořitelny, variabilní symbol: 906. Současně Charita na pomoc obětem 300 000 korun.

Desítky  vojáků by měly začít pracovat i v novojičínských městských částech Žilina a Bludovice, kde se chystá postavení pontonového mostu. “Rozvodněné toky totiž strhaly mosty a k poničeným nemovitostem je třeba dostat potřebnou techniku,“ řekl mluvčí novojičínské radnice Josef Gabzdyl. Armáda je na pomoc postiženým oblastem schopna vyčlenit až tisícovku vojáků.

 

V Novém Jičíně bylo podle prvních odhadů středeční záplavou těžce poškozeno zhruba 450 nemovitostí. Nejvíce je jich v městských částech Žilina, kde problémy způsobila říčka Jičínka a také v Bludovicích, tam největší škody napáchala říčka Zrzávka.

 

Dobrovolníci, kteří chtějí nabídnout materiální pomoc, mohou volat na linku pomoci 556 768 396 (všední dny do 16.00 hodin, o víkendu od 8.00 do 12.00 hodin) nebo poslat e-mail: aseibertova@novyjicin-town.cz.

 

“Materiální pomoc můžete přivézt i na kontaktní místa přímo v postižených oblastech: v Bludovích – v objektu bývalého Fojtství, v Žilině – v budově mateřské školy v Beskydská ulice. V současnosti je nejvíce potřebné pracovní nářadí, například lopaty, dále pak rukavice, utěrky, hadry a tak podobně,“ informuje mluvčí novojičínské radnice Josef Gabzdyl.

 

Nový Jičín založil i speciální konto na pomoc postiženým povodní: 43-5060060227/0100.

 

“Zájemci z řad občanů postižených povodní, kteří mají psychické problémy, se mohou obrátit na protikrizovou telefonní linku 957 730 730, přímo v terénu už pomáhají i členové antikonfliktího týmu a další psychologové,“ dodal mluvčí.

 

"Děkuji všem lidem za projevy soudržnosti, nyní je důležité zvládnout největší škody a pomoci lidem, přičemž u některých se možná projeví posttraumatický šok," uvedl starosta Nového Jičína Ivan Týle.

 

Nový Jičín odklání většinu dopravy z postižených oblastí. Do Žiliny a Bludovic se dostanou jen občané tam bydlící, místní hromadná doprava nebo zásobování. "Městská policie pustí vozidla jen na základě občanského průkazu či jiného dokladu s uvedením trvalého bydliště, nebo dodacím listem. Doprava je odkloněna přes objízdné trasy," uvedl Gabzdyl.

 

Přestože město ve čtvrtek varovalo takzvané povodňové turisty, aby zbytečně nejezdili do zaplavených oblastí, přes obě nejhůře postižené městské části projížděly až stovky cyklistů jen kvůli tomu, aby se podívali na následky povodní. Strážníci tak nyní budou podstatně přísnější i na ně.

 

Při záplavách zemřelo podle policie a záchranářů celkem 12 lidí, z toho 11 na Moravě. Devět obětí je z Novojičínska. Čtyři lidé zemřeli přímo v Jeseníku nad Odrou.
 

Lukáš Gibiec TN.cz