Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

vyhořelá památka

Pomozte zachránit chatu Libušín na Pustevnách! Místní vyhlásili sbírku

Požár chaty Libušín na Pustevnách - 1
Zdroj: HZS Zlínského kraje

Chata Libušín na Pustevnách, kterou v noci na pondělí postihl velký požár, bude jistě obnovena. Náklady pokryje zejména pojistka, muzeum společně s místními samosprávami a spolky dnes také vyhlásilo veřejnou sbírku.

Požár způsobil podle odhadů škodu 80 milionů korun, kvůli vysoké škodě jej vyšetřují kriminalisté, příčina je neznámá. Policie nevyloučila, že objekt někdo zapálil úmyslně. Požár předběžně kvalifikovala jako obecné ohrožení.

 

Lidé mohou posílat peníze na účet 107-6978880207/0100.

 

Podívejte se v galerii na následky ničivého požáru:

GALERIE: Požár chaty Libušín na Pustevnách

1
/
11
Zdroj: HZS Zlínského kraje
Požár chaty Libušín na Pustevnách - 1

 

Chata patřila do souboru nejznámějších beskydských secesních lidových staveb, které se staly symbolem Pusteven. Památkáři hovoří o nevyčíslitelné kulturní škodě. Požár zachvátil především pravou část budovy, kde se nacházela nejvíce umělecky hodnotná jídelna. "Dá se odhadnout, že asi 80 procent bylo zničeno," řekl dnes ČTK Ondruš. Libušín sloužil jako restaurace. Požár naštěstí nezasáhl sousední hotel Maměnka, kterou také navrhl Jurkovič.

 

 

"Celý Libušín jako státní majetek je krytý pojištěním. Jaké bude plnění pojistky, o tom budeme jednat ve čtvrtek se zástupci pojišťovny a zástupci ministerstva kultury. To již deklarovalo svou podporu," uvedl Ondruš. Peníze z pojistky doplní výtěžek veřejné sbírky.

tn.cz / ČTK / hru