Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 12. 2013
Povodňové stupně

Poplach na Liberecku: Déšť a tající sníh zvedají hladiny řek!

Tající sníh
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

Vytrvalý déšť a voda z tajícího sněhu zvedají hladiny řek v Libereckém kraji. Některé toky už hlásí povodňové stupně!

První povodňový stupeň už překročily Smědá v Bílém Potoce, Lužická Nisa v Liberci a také Libuňka v Pelešanech na Semilsku. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
 

Lužická Nisa už začíná klesat, také Smědá v Bílém Potoce kulminuje, dál po toku se ale na velkou vodu teprve připravují. "Zatím jsme těsně pod prvním stupněm, předpokládáme, že kulminovat bude Smědá kolem půlnoci," řekla Vladimíra Erbanová, starostka Višňové na Frýdlantsku, kde se řeka zvedá při každém větším dešti či tání sněhu v Jizerských horách.
 

Řeka ve Višňové by se podle Erbanové měla udržet v korytě, problémem je ale most ve Vísce, který se rekonstruuje. "Oprava už je prakticky hotová, v korytě ale stojí lešení a nedokážeme odhadnout, co s ním velká voda udělá," vysvětlila Erbanová. Bojí se, že by lešení mohlo vytvořit v řece hráz, na místě jsou proto podle ní hasiči. "Zatím situaci jen sledují, nemáme šanci lešení odstranit," dodala starostka.
 


Po mrazech a sněžení z konce minulého týdne zasáhla dnes Liberecký kraj obleva. Na Frýdlantsku vystoupala teplota až na sedm stupňů nad nulou. Sníh v této části jizerských hor rychle odtává, situaci navíc zhoršuje intenzivní déšť. V Jizerských horách spadlo podle informací z Povodí Labe za posledních 24 hodin až 56 milimetrů srážek.

tn.cz / ČTK / hmr
Reklama