Co vy na to?

Pořád pod dohledem! V Mělníce čipují zdejší seniory!

Téma:

Záchranná služba a policie v Mělníku testují projekt, který by v blízké budoucnosti mohl zachraňovat životy ztracených seniorů. Pomocí elektronických čipů a detekčních přístrojů jsou schopni kdekoli najít člověka, který jej bude nosit.

Zázračný čip přitom váží pouze dva gramy, takže je lehounký jako ono příslovečné pírko.


Nejde o nedůstojné čipování důchodců srovnatelné s označováním zvířat. Senior se dobrovolně rozhodne, jestli si náramek, který ho ohlídá, na vycházku vezme nebo ne. Třeba pan Zendl ze Strážnice ho opatřil svému nemocnému strýci. A je spokojený.


K pořízení náramku se odhodlal poté, co se v červnu jeho strýček ztratil. Pátral po něm mimo jiné vrtulník s termovizí. Tenkrát sice vše dobře dopadlo, Jiří Zendl ovšem echtěl štěstí pokoušet znovu.


Drobný čip se dá nalepit kamkoli. Na oblečení, telefon, do tašky. Funguje jako miniaturní vysílač, který pozná i to, jestli sedíte nebo ležíte. Díky tomu operátor během pár vteřin pozná, zda tělo není v nepřirozené poloze, například zkroucené při útoku mrtvičky.


Mělnická policie osloví zařízení pro seniory, aby čipy začala používat. Samotným seniorům představa elektronického "hlídacího psa" v zásadě nevadí. A policistům by takové udělátko ušetřilo spoustu času a peněz, které běžné pátrací akce stojí.

Související témata:
pez, Ivan Berka TN.cz