z čeho mají strach?

Poslanci nebo banda pistolníků? Každý šestý vlastní střelnou zbraň

V průměru každý šestý poslanec má střelnou zbraň. Díky své imunitě nemusí zákonodárci při vstupu do sněmovny procházet rámem, a tak je klidně možné, že při jednání se to v parlamentu hemží pistolníky.

Pistoli a teleskopický obušek měl u sebe při zatýkání exhejtman a poslanec David Rath. Podle svého vyjádření se ve večerních hodinách bál, proto u sebe nosil pistoli. Stejnou výbavou se může pochlubit přibližně šestina zákonodárců z dolní komory. O zbraních českých politiků informovaly Lidové noviny.

 

Podle názoru psychologa Karla Netíka svědčí výzbroj o strachu majitelů zbraní. Dalším rysem poslanců je podle psychologa touha po moci a síle. "A k tomu patří zbraň, ta jim dodává velký pocit moci,“ řekl Netík deníku. Psycholog vyvrací argument většiny oslovených poslanců, kteří tvrdí, že zbraň mají na ochranu. Podle Netíka jim střelná zbraň dodává pocit moci a síly.

 

[IMAGEBOX_994113]Krabici vám nedám, hřímal Rath při zatčení. Revolver odevzdal bez debat
[IMAGEBOX_994113]

 

O tom, zda by byli naši politici zbraň schopni v krizové situaci použít, rozhoduje několik faktů. "Záleží, jestli má člověk sníženou schopnost předvídat následky svého chování a také vlastnosti jako asocialita a bezohlednost. Což řada poslanců má,“ neskrývá svůj názor Netík.

 

Přitom podle odborníka na střelné zbraně Tomáše Trávníčka by právě tyto vlastnosti měly vylučovat možnost vlastnit střelnou zbraň. V posledních týdnech často diskutovaný David Rath tyto agresivní sklony měl. "Rath je člověk, který má mindrák. Je typický agresor. On by tu zbraň nakonec opravdu mohl použít,“ řekl Netík Lidovým novinám.

 

[IMAGEBOX_940788]České pistole prodal neonacistickým vrahům funkcionář německé NPD
[IMAGEBOX_940788]

 

Někteří poslanci se dokonce pyšní více než jednou palnou zbraní. Takový ministr financí Miroslav Kalousek má hned tři pistole. "Mám tři poměrně unikátní zbraně. Třeba Glock 38, speciál, s nímž střílí newyorská policie, či maser Luger 9mm z výzbroje německé armády,“ řekl LN Kalousek, který na včerejší demonstraci čelil plivancům a pohlavku. Pistoli naštěstí na svou obranu nevytáhl, nenosí ji. "Nosím u sebe maximálně kapesní nožík,“ řekl uzavírá Kalousek.

 

I bývalý ministr vnitra Radek John má pistoli, a podle jeho slov se nejedná o žádnou slaboučkou zbraň. "Zbraň mám od chvíle, kdy mi v 90. letech začaly chodit výhružky fyzickou likvidací. Je velmi průrazná, z taktických důvodů více raději neřeknu. Ani zda ji nosím u sebe,“ řekl John.

tn.cz / hru