Poslanci odsouhlasili změnu Lisabonské smlouvy, zamítli návrhy ČSSD

Jednání sněmovny
Zdroj: Mediafax
Jednání sněmovny

Poslanci dali ve středu vládě předběžný souhlas s vyjednáním změny dodatku Lisabonské smlouvy. Zamítli však návrhy sociálních demokratů, které měly podle předkladatelů především zefektivnit boj proti korupci.

Změna Lisabonské smlouvy má vytvořit stálý krizový mechanismus pro zajištění finanční stability eurozóny. Ta by měla v budoucnosti lépe reagovat na potíže jejích členů. Takzvaný předchozí souhlas sněmovny i Senátu má umožnit českým zástupcům na březnovém summitu Evropské unie přistoupit na kompromis, který se nebude podstatně odchylovat od původního záměru.

 

Jakmile summit přijme rozhodnutí, bude se o něm na úrovni národních parlamentů hlasovat znovu. Oproti takzvanému předchozímu souhlasu však bude nutná ústavní většina, například v Poslanecké sněmovně bude pro změnu smlouvy muset zvednout ruku 120 poslanců. Zároveň s oběma komorami parlamentu bude svým podpisem změnu smlouvy ratifikovat i prezident Václav Klaus.

 

Dolní komora projednala ve středu i několik návrhů sociální demokracie. Poslanci ve středu 90 hlasy zamítli návrh ČSSD, který měl změnit podmínky nákupu vojenského materiálu a vynechat z něj takzvané prostředníky. Novela měla zprůhlednit vztahy mezi ministerstvem obrany a dodavateli. Koaličním poslancům se však nelíbilo, že norma umožňuje obchod s vojenským materiálem nejen firmám ze států Evropské unie, ale i z NATO.

 

Sociální demokracie ve sněmovně neuspěla ani s návrhem, který umožňuje majitelům bytů zvyšovat činži nájemcům jednou za dva roky maximálně o 15 procent. Úprava byla reakcí na konec regulovaného nájemného ve většině českých měst a obcí ke konci loňského roku. Zákonodárci však normu zamítli již v prvním čtení poměrem 77:62 hlasů.

 

Koaliční poslanci přehlasovali opozici i při projednávání novely trestního řádu, kterou sněmovně předložili sociální demokraté. Norma měla zefektivnit boj proti korupci a organizovanému zločinu zavedením institutu korunního svědka. Ten by výměnou za beztrestnost podal policii či státnímu zastupitelství informace o trestné činnosti zločinecké skupiny.

 

K návrhu koalice zaujala negativní stanovisko. "Oběť trestného činu nemá být potrestána tím, že stát spolupachatele vyjme z trestu. Není možné postavit konstrukci efektivity trestního řízení na úkor práv oběti trestného činu," zdůraznil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Dodal, že sněmovně předloží vlastní návrh, který by upravil institut spolupracujícího obviněného.

 

Ani s návrhem zákona o přiznání k registrovanému majetku sociální demokraté u koaličních poslanců neuspěli. ČSSD chtěla zavést povinnost doložení původu majetku v případě pořízení akcií či cenných papírů za více než pět milionů korun či nemovitostí za více než 20 milionů korun. Pokud by majitel nemohl doložit legální pořízení majetku, byl by mu zdaněn 76 procenty, a to až tři roky zpětně. Proti návrhu se však vyslovilo více než 90 poslanců.

 

Sociálním demokratům se nepodařilo prosadit ani schválení možnosti odebrat vysokoškolské tituly absolventům, které je získali podvodem. Sněmovna návrh zamítla v prvním čtení, koaliční poslanci ho označili za nekoncepční.

 

Do druhého čtení propustila dolní komora novelu zákona o rodině, která posiluje institut střídavé péče. Soudy by podle ní nově měly rozhodnout o střídavé či společné péči rodičů o dítě téměř pokaždé, když o ni oba po rozvodu projeví zájem. Nařízená střídavá výchova však musí být vždy v zájmu dítěte.

 

Dolní komora ve středu podpořila také vládní návrh, podle kterého budou muset směnárníci České národní bance (ČNB) povinně odevzdávat poškozené bankovky. V současnosti platí povinnost odevzdávat znehodnocené peníze ČNB pouze pro právnické osoby, které je zároveň bez omezení přijímají. Směnárníci by však nově měli mít povinnost poškozené peníze přijmout, i když fungují jako fyzická osoba.

 

Do třetího čtení poslali zákonodárci návrh zákona o platebním styku, podle nějž by základní kapitál, který ze zákona musí mít instituce poskytující tzv. elektronické peníze, měl klesnout z jednoho milionu eur na 350 tisíc eur.

 

Středeční schůze skončila krátce před 20. hodinou. Znovu se poslanci sejdou v úterý 22. března, do té doby vedení sněmovny březnovou schůzi přerušilo kvůli vnitrostranickým volbám ČSSD.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Mediafax