Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Poslanci přehlasovali prezidenta. Podíl biosložky v benzínu a naftě se zvýší

Poslanci ve čtvrtek přehlasovali prezidentské veto novely zákona o ochraně ovzduší, která od června zvyšuje minimální podíl biopaliv v pohonných hmotách.

Česká republika tak vyšla vstříc požadavku Evropské unie o výrobě energie z obnovitelných zdrojů.

 

Novela tohoto zákona zvyšuje od června podíl biosložky u benzinu z 3,5 procenta na 4,1 procenta a u nafty ze 4,5 procenta na šest procent.

 

"Nepředpokládáme, že by využití plodin na biopaliva mohlo zvýšit cenu potravin. Využívají se na ně totiž jen tři plodiny – pšenice, cukrovka a řepka olejná. Z pšenice jde na biopaliva pouze 1,5 %, z cukrovky a řepky olejné je to 20 % z celkové produkce. Bylo by opravdu dobré tuto novelu schválit," řekla poslancům ministryně životního prostředí Rut Bízková.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Sněmovna schválila dluhopisy na úhradu povodňových škod

 

Proti názoru prezidenta se dle očekávání postavili i zelení. "V tomto zdůvodnění jsem nalezl sedm věcných chyb. Ta argumentace je chabá, nesprávná a v jistém smyslu i bizarní," uvedl Klausův tradiční kritik Martin Bursík a dodal: "Výroba biopaliv pokračuje dál a ceny potravin klesly. To je, myslím, věcný argument. Prezident vede ideologickou válku proti všemu, co je zelené nebo bio."

 

Poslanec ODS Michal Doktor naopak varoval, že navýšení biosložek v palivech zvýší cenu benzínu a nafty.

 

 

Jednání Sněmovny provázely protesty zemědělců. Zemědělci se vyzbrojili transparenty s nápisy "Nechte nás pěstovat naší řepku", "Přehlasujte veto prezidenta" nebo "Politici podpořte české zemědělství".

 

Rolníci tvrdí, že pokud by zákon neprošel, nemohli by využít plodiny ze zhruba 70 tisíc hektarů, které v očekávání schválení zákona oseli především řepkou, ale též obilím či cukrovkou, ze kterých se biopaliva vyrábějí.
 
ČTĚTE TAKÉ:

Mediafax