Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

USTOJÍ TO?

Poslanci rozhodnou o DŮVĚŘE VLÁDĚ. Má Rusnok šanci? ANKETA

Premiér Jiří Rusnok
Zdroj: ČTK

Poslanci dnes rozhodnou o důvěře úřednické vládě Jiřího Rusnoka. Kabinet ji však zřejmě nedostane. Schůzi navštíví i prezident Miloš Zeman, který tzv. vládu odborníků jmenoval bez vazby na dolní komoru po pádu koaličního kabinetu Petra Nečase (ODS).

Anketa

Dali byste důvěru vládě Jiřího Rusnoka?

Hlasovalo 3213 lidí.
Aby kabinet důvěru získal, musela by se pro něj v hlasování po jménech vyslovit nadpoloviční většina přítomných poslanců. Proti budou podle deklarací svých zástupců poslanci bývalé koalice ODS, TOP 09 a Starostů a LIDEM, a také někteří nezařazení poslanci. Proti vládě by tak měla hlasovat více než stovka poslanců, tedy nadpoloviční většina.

 

Podívejte se na vyjádření politologa Michala Pehra o možných scénářích po hlasování o důvěře Rusnokově vládě:

 


Pro vládu budou poslanci někdejší opozice - ČSSD, KSČM a Věcí veřejných. Dohromady jde o 91 hlasů. Podporu kabinetu deklaroval i nezařazený Josef Dobeš, další nezařazení ještě nebyli rozhodnuti.
 


Pokud Rusnokův kabinet důvěru nezíská, měl by podat demisi. Další kroky bude mít v rukou opět Zeman. Je možné, že úřednická vláda bude v demisi řídit zemi ještě i nějakou delší dobu dál.


Poslanci budou na schůzi, která dnes začíná, projednávat také dvě desítky zákonů. Patří k nim návrh na zrušení kontroverzní karty sociálních systémů a předloha, která přenese platbu daně z převodu nemovitosti z prodávajícího na kupujícího. Sněmovna bude schvalovat také kauce pro obchodování s tvrdým alkoholem a několik norem navazujících na změny v soukromém právu, hlavně nový občanský zákoník.

 

ČTĚTE TAKÉ

Získá Rusnokova vláda důvěru? Bookmakeři otočili o 180 stupňů

Kolik peněz prošustrovali naši politici? Budete se divit!

Přehled vlád samostatné České republiky
 

tn.cz / ČTK