Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Poslanci schválili SOCIÁLNÍ A DŮCHODOVOU REFORMU! Spočítejte si důchod!

poslanecká sněmovna
Zdroj: Mediafax

Poslanecká sněmovna v pátek schválila důchodovou reformu. Poslanci také odhlasovali změny v zákoníku práce a sociální reformu. Další legislativní postup ovšem nebude jednoduchý, očekává se, že Senát všechny varianty vrátí zpět do sněmovny. Opozice také zvažuje žaloby k Ústavnímu soudu.

Poslanci v pátek odpoledne schválili sociální reformu. Ta upravuje vyplácení sociálních dávek. Nově totiž sociální dávky bude vyplácet pouze úřad práce. Lidé navíc dostanou speciální kartu s jejíž pomocí budou moci dávky čerpat. Kartu také budou moci využít k plací. Lidem, kteří nezneužívali sociální dávky zůstane také možnost nechat si poslat peníze na účet, nebo složenkou. Karta pro ně bude sloužit pouze k identifikaci.

ZDE SI SPOČÍTEJTE KOLIK VÁM VYDĚLAJÍ PENZIJNÍ FONDY

Novela dále upravuje pravidla pro zaměstnávání lidí se zdravotním postižením, nebo sjednocuje dávky pro handicapované lidi na 2.

ČTĚTE TAKÉ:
SPOŘTE SI NA DŮCHOD VE FONDECH! Poslanci schválili důchodovou reformu


Další novinkou je také výše rodičovského příspěvku. Rodiče dostanou maximálně 220 000Kč, záleží poté na tom, jak dlouho bude rodič na mateřské dovolené

Do Senátu míří také schválený návrh na vytvoření druhého pilíře důchodové reformy. Lidé si na účty u soukromých penzijních společností budou moci převádět tři procenta ze sociálního pojištějí. Jedinou podmínkou je, že si lidé budou muset přidat 2 procenta ze svého.

SPOČÍTEJTE SI DŮCHOD POMOCÍ KALKULAČKY MPSV

Značných změn se dočkal také zákoník práce. Zaměstnavat tak bude moci dát výpověď zaměstnanci, který podvádí při neschopence.

ČTĚTE TAKÉ:
Na OSOBU BLÍZKOU se už nevymluvíte! Poslanci Senát přehlasovali


Změní se také odstupné. Za méně než rok je odstupné ve výši měsíční mzdy. Za dva roky dva platy a teprve po třech letech má zaměstnanec právo na tříměsíční odstupné.

Pro lidi ve vedoucích pozicích vyplývá ze zákoníku delší zkušební doba. Ta by měla být až 6 měsíců. Pokud ovšem půjde o práci na dobu určenou, nesmí zkušební doba překročit polovinu úvazku.

Mění se také pravidla pro práci na dohodu o provodení práce. Měsíční limit odpracovaných hodin se zvýší ze 150 na 300. Nad 10 000 stropem je zavedeno sociální a zdravotní pojištění, v tomto stropu zůstává pouze 15% daň z příjmu.tn


 

TN.cz