Poslanci zařízli maturity, šrotovné prošlo. JAK HLASOVALI

Poslanecká sněmovna.<br>Ilustrační foto
Zdroj: Mediafax
Poslanci měli dnes naplilno. Stihli například přehlasovat veto prezidenta týkající se šrotovného. ilustrační foto

Poslanci přehlasovali prezidenta - šrotovné může být zavedeno. Státní maturity se naopak odkládají.

Po přibližně dvouhodinové hlasité diskuzi poslanci ve středu krátce po šesté hodině odpoledne schválili, že středoškoláci v roce 2010 nebudou muset ještě dělat státní maturity.


Poslanci projekt odložili o jeden rok.


S návrhem souhlasilo 83 ze 139 poslanců. Proti bylo pouze 17 poslanců.


Před čtvrtou hodinou odpoledne Sněmovna schválila návrh měnící zadávání veřejných zakázek. Novela zpřísňuje některé normy při zadávání veřejných zakázek, zvyšuje i pravomoci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Zákon počítá i s tzv. černou listinou firem, které se veřejných zakázek nebudou moci účastnit.


Poslanci schválili urychlení výstavby rychlostní komunikace R35, k návrhu prošly i pozměňovací návrhy počítající například s rozšířením pravidel pro vyvlastnění a možnosti výstavby i na další dopravní a technické stavby.


Sněmovna na svém středečním zasedání odpoledne ale neschválila novelu zákona obecně urychlující vyvlastňování pozemků, návrh mimo jiné řeší problém kolem adres a vyrozumění vlastníka pozemku či nemovitosti o chystaném vyvlastnění.


Ze 162 přítomných poslanců hlasovalo pro návrh 70 členů dolní parlametní komory. Proti bylo 50.
 

Lidé budou moci dostávat třicetitisícový příspěvek na nákup nových aut. O tom, zda se opravdu šrotovné zavede, bude rozhodovat vláda.

 

Pro šrotovné zvedlo ruku 101 poslanců, tedy přesně počet, který byl pro přehlasování veta nutný. Kromě všech zákonodárců ČSSD a KSČM ho podpořili také lidovci Cyril Svoboda, Michaela Šojdrová a Jiří Carbol a nezařazení Olga Zubová a Evžen Snítilý.

 

Proti byli jen čtyři poslanci, další čtyři se zdrželi. Všichni poslanci ODS s některými lidovci a nezařazenými hlasování opustili.


Kromě šrotovného "protikrizový balíček" také do konce příštího roku zvyšuje podporu v nezaměstnanosti a prodlužuje o měsíc dobu její výplaty. První dva měsíce bude podpora dělat 80 místo 65 procent čisté mzdy a v dalších měsících 55 místo 45 procent, pokud nezaměstnaný pracoval nejméně 24 měsíců za uplynulé dva roky.

 

Samotné šrotovné znamená, že lidé dostanou příspěvek 30 tisíc korun, pokud si koupí nové auto v ceně do půl milionu a zároveň nechají zlikvidovat vůz starší 10 let.

 

Podívejte se, jak hlasovali jednotliví poslanci:

 

 Přehled vozů, na které můžete dostat šrotovné, najdete TADY.

 

Analytikům se šrotovné nelíbí

 

Schválení šrotovného nelze podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka ekonomicky obhájit. "Jde o nesystémový krok selektivně pomáhající jedinému odvětví ekonomiky a zbytečně zatěžující již tak napjaté státní finance," uvedl. Naprosto nevhodné je podle něj i načasování takového opatření. "Stimulační opatření měla ekonomice pomáhat v první polovině letošního roku, o rok později nemají smysl," doplnil.


"Ačkoliv je tedy šrotovné zákonem umožněno, předpokládám, že ho současná vláda nezavede," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Důvodem je i podle něj výrazný nárůst sociálních výdajů a hrozivý stav deficitu státního rozpočtu.

 

Nespokojený je i prezident Václav Klaus.

 

 

Šrotovné vyplácí v současnosti nejméně třináct zemí a další čtyři země ho už měly a s vyplácením peněz již skončily (mimo jiné například sousední Německo, Rakousko nebo Sovensko). Kvůli němu už teď musí v Česku zákazníci na některé modely aut čekat i několik měsíců. Více v reportáži.

 

Diskuze, která hlasování předcházela, byla velmi emotivní. Poslanci pravice a levice se obviňovali, kdo z nich méně myslí na občany a na budoucnost země a průmyslu. Věcně se přeli především o to, jestli Česko celkově na šrotovném prodělá, nebo vydělá.

 

"To je půjčka státu, která se vrátí formou daně z přidané hodnoty," argumentoval Milan Urban Z ČSSD. "Je to privilegium pro jeden konkrétní průmyslový obor," oponoval mu místopředseda ODS Petr Nečas. Podle něj zafungovalo pouze v Německu.

 

Zástupci ČSSD také opakovali, že když se na jaře jejich strana domluvila s vládou na vzájemné podpoře reformních balíčků, měla by ODS pro tento zákon hlasovat i teď. Podle nich je neúčast ODS v hlasování porušením dohod. "Bude se nám po volbách mnohem hůře jednat, jestliže budeme mít tuto negativní zkušenost," pohrozil Bohuslav Sobotka.

 

Poslanci ve středu schválili také státní podporu oblastem postiženým povodněmi. Státní dluh kvůli tomu může vzrůst až o sedm miliard korun. Více čtěte ZDE.

 

Mýtné pro auta nad 3,5 tuny

 

Po šrotovném přišel na řadu i zákon, který prodlužuje lhůtu pro převedení majetku bytových družstev na jejich členy. Ta měla skončit příští rok, poslanci ji ale prodloužili do roku 2020. Zákon čeká ještě na podpis prezidenta.

 

Od roku 2010 by také podle středečního rozhodnutí poslanců měla auta těžší než 3,5 tuny platit mýto. Bude se to týkat víc než 100 tisíc aut. Do zákona i přes nesouhlas Senátu také vrátila návrh na zavedení elektronických vinět místo dosavadních dálničních známek. Znovu také potvrdila možnost vysokorychlostního převažování kamionů. I tento zákon ještě musí posoudit prezident.
 

Odpoledne by se zákonodárci měli zabývat například zákonem poslance ODS Waltera Bartoše, který navrhl odložit státní maturity o rok: týkat by se měly až letošních třeťáků.

tn.cz / kap