Prošlo sedm zákonů

Poslanci si odhlasovali zvýšení svých platů! Zvýší je i soudcům

Hlasování Sněmovna
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

Ačkoliv obyčejné občany politici nutí k úsporám, sami si chtějí zvednout platy. Ve středu v poslanecké sněmovně poslali dál návrh, který počítá ze zvýšením platů politiků. Kromě toho se zvednou platy i soudcům.

Poslanci projednali v prvním čtení zákon, který zvyšuje platy soudcům. Jenže přitom si schválili i zvýšení svých vlastních platů. Novela reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu. Návrh je rozpracován do pěti variant, jedna z nich počítá i s tím, že politici by si platy nezvýšili.
 

První varianta totiž ustanoví platovou základnu na 2,51násobku průměrné mzdy, další rostou po desetině až na trojnásobek. "Nevyhýbáme se diskusi, aby platy soudců a jejich platová základna byly řešeny odděleně," řekl už dříve premiér Petr Nečas (ODS) s tím, že platy soudců by se mohly přesunout do jiné legislativní normy.
 

Vládní návrh odsoudila opozice, ale také odbory. "Arogance vlády se nezastaví před ničím. V této velice napjaté době škrtů a úspor, zejména sociálních výdajů, zneužívá vláda ÚS k tomu, aby si poslanci, ministři, senátoři, soudci a státní zástupci, včetně prezidenta, zase zvedli platy," prohlásil předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. Pokud si vláda zvýší plat, měla by podle něj zvýšit i minimální mzdu a to nejméně na 12,5 tisíce korun.
 


 

Kromě tohoto zákona zákonodárci ještě schválili dalších šest norem. Do druhého čtení poslanci poslali zákon upravující anonymní akci, dárcovství orgánů od cizinců, mezinárodní justiční spolupráci a více peněz pro hasiče od komerčních pojišťoven. Do závěrečného hlasování pak zákonodárci propustili zákon o odměnách členům kontrolních rad Grantové a Technologické agentury ČR a předpis prosazující převod částky 2,3 miliardy korun z Pozemkového fondu do zemědělských programů.

tn.cz / Mediafax / hmr