Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 21. 3. 2007

Postaví se proti Paroubkovi Foldyna?

V sociální demokracii to před víkendovým sjezdem vře. Předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi se možná postaví na odpor ústecký Jaroslav Foldyna. Již dříve ve středu rozbouřilo soc. dem. vody oznámení expředsedy strany a expremiéra Miloše Zemana o vystoupení z ČSSD.

"Je to jedna ku stu," odhadoval ve středu Foldyna pravděpodobnost, že bude kandidovat. Ještě nedávno to přitom Foldyna viděl reálněji. "Vidím to tak padesát na padesát, že proti Paroubkovi kandidovat budu," uvedl v dnešní Mladé frontě Dnes.

Foldyna patří k nejvěrnějším příznivcům expředsedy Miloše Zemana, který se dnes rozhodl opustit sociální demokracii. Na brněnský sjezd jede bez oficiální nominace z okresů. Foldyna ve středu novinářům řekl, že v úvahách o své možné kandidatuře na předsedu vychází pouze z telefonických reakcí některých stranických kolegů.

Sám Paroubek přitom nečeká, že o přízeň delegátů bude bojovat s Foldynou. "Pan Foldyna mi řekl, že nebude kandidovat," prohlásil předseda nejsilnější opoziční strany poté, co ve sněmovních kuloárech krátce s Foldynou mluvil.

Dodal, že jsou přátelé, i když mají v řadě věcí odlišné názory. "I kdyby kandidoval, tak to můj názor na něj nezmění. Můj názor na něj je v řadě věcí pozitivní. Jenom si nemyslím, že by měl být v nějaké řídicí funkci ve vedení strany," řekl o Foldynovi Paroubek. O jiných protikandidátech neví. "Takové informace nemám, i tak by mě nechávaly v klidu," uvedl.

Někteří poslanci ČSSD reagovali na informace o možné Foldynově kandidatuře pobaveně. "Ahoj, předsedo," volali sociální demokraté na Foldynu, když mezi ně přišel do sněmovny. Delegáti brněnského sjezdu ČSSD rozhodnou o předsedovi v pátek, Paroubkovo znovuzvolení se očekává.

ČTK
Reklama