Těžký osud

Postižené sestry neměly v životě štěstí. Pomůžete jim?

Sestry
Zdroj: TV Nova
Téma:

Smutný osud potkal sestry ze Zlína. Obě od dětství trpí svalovou atrofií, tedy úbytkem svalové hmoty a jsou odkázané na invalidní vozík. Stav jedné z nich se před několika týdny natolik zhoršil, že nemůže dělat nic jiného, než nehybně ležet.

Teď je žena v nemocnici. Kromě sestry, která je však sama na vozíku, se o ni nemá kdo postarat. A na osobní asistentku nemá peníze.


Když skončila starší ze sester Renáta Vostrá zhruba před měsícem v nemocnici, netušila, že se jí během chvíle změní už tak těžký život.


Od dětství jí ubývá svalová hmota a je na invalidním vozíku. Tentokrát ji sužovala nehybnost ruky. Pak se probudila na nemocničním lůžku. Tak, jak ji vidíte dnes. Nepohne celým tělem a kvůli tracheotomii (dýchání skrz trubičku) nemůže mluvit ani pořádně dýchat.


"Je to hrozná bezmoc, když člověk chodí za Renčou, vidí ji ležet a nemůže jí pomoct," rmoutí se mladší ze sester Ivana Bednaříková.


I ona je na invalidnímu vozíku. Je ale jediná, kdo může být nehybné sestře oporou. Děti mít nemohly a Renátu opustil manžel, se kterým poslední roky žila v Praze. Proto je zpět ve Zlíně. Až ji propustí z nemocnice, nemá kam jít.


Žádá sice o městský byt, jednou z podmínek je ale pětileté trvalé bydliště ve Zlíně. Doufá, že radnice udělá výjimku. Jenže Renáta kromě bytu potřebuje i asistentku, která ovšem stojí kolem čtyřiceti tisíc korun měsíčně. Nemluvě o polohovací posteli a dalším vybavení.


Pokud chcete Renátě s Ivanou pomoct, můžete je zasponzorovat na účet číslo 777 777 222/0800, variabilní symbol je 736 201 4132.

Související témata:
pez, Martina Julinová TN.cz