Dá se koupit bez receptu

Potrat za 80 eur! Do Česka se vrací pilulka RU-486

Zázračná pilulka pro ukončení nechtěného těhotenství, nebo nebezpečná látka. Do Česka se vrací pilulka RU-486, steroid, který dokáže vyvolat potrat. Sice ještě registrována, ale už se dá sehnat bez receptu na internetu.

Potratová pilulka RU-486, nebo-li Mifepriston, se už možná brzy objeví v Česku. Zatím ale tento steroid není registrován a o registraci se mlčí, nemluví o ní ani firma, která chce potratovou pilulku prodávat, ani lékový úřad, píše středeční vydání Mf Dnes.
 

V Česku sice ještě potratový balíček není oficiálně v prodeji, sehnat se dá ale v sousedním Slovensku. RU-486 lze sehnat i na různých e-shopech v cenách od 50 do 80 eur a firmy potratovou pilulku dodávají i do Česka. Podle zjištění TN.cz samotnou tabletku RU-486 nabízí internetové obchody na Slovensku za 50 eur, celý potratový balíček pak koupíte za 80 eur. Ten obsahuje 1 tabletku RU-486, 12 pilulek Misoprostolu a návod, jak celý balíček použit.
 

Čeští lékaři se užití léků nebrání, ale upozorňují, že lék by měl být užíván jen pod dohledem gynekologa. Všeobecně je ale tento steroid považován za mnohem šetrnější k pacientce než ostatní potratové metody. Tabletka má ovšem i mnoho odpůrců. Přesto je použití této pilulky už od roku 1988 povoleno ve Francii, na začátku v 90. let je legální i ve Velké Británii, Švédsku a Německu, v roce 2000 byl nakonec povolen i v USA. V Česku a ani na Slovensku, kde už je v prodeji, dosud není registrován, i když se o tom už několikrát uvažovalo. Naproti tomu RU-486 je zakázán v Austrálii.
 


Někteří odborníci varují zejména před domácím užíváním potratového balíčku. Mf Dnes píše, že s balíčkem ženy dostanou i návod, jak tabletky užít až do 22. týdne těhotenství. Jenže podle české legislativi platí, že potrat je v Česku legální, z jiných než zdravotních důvodů, jen do 12. týdne. Gynekologové proto tvrdí, že by to u pilulky mělo platit také.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / hmr