Klaus odmítá očkování vojáků. Hlavní hygienik Vít je pro

Prezident Václav Klaus si myslí, že očkování vojáků by nemělo být povinné. Hlavní hygienik Vík tvrdí, že vakcína je bezpečná.

Anketa

Mají se povinně nechat očkovat vojáci České armády?

Hlasovalo 287 lidí.
Prezident České republiky Václav Klaus požádal jako vrchní velitel ozbrojených sil hlavního hygienika, aby mu řekl, zda je v České republice pandemie chřipky. Důvodem je povinné očkování vojáků, které nařídil v úterý šéf generálního štábu České armády Vlastimil Picek. Více o případu čtěte ZDE.

 

V pátek si Klaus ve Strakově akademii vyslechl informace o prasečí chřipce v Česku. Zúčastnil se tam jednání Bezpečnostní rady státu.

 

Hlavní hygienik Michael Vít ve čtvrtek podle svých slov Klausovi vysvětlil, že v některých krajích vzrůstá počet nakažených chřipkou až o 12 procent.

 

"Přesně to odpovídá pandemickému kmenu, kdy jsou postiženy mladší generace," řekl Vít.


Hlavní hygienik dále dodal, že očkování je důležitou prevencí nákazy. Zvláště u vojáků, kteří jsou spolu v častém kontaktu během výcviku. Na Klausovy výtky, že vojáci se stávají "pokusnými králíky", Vít namítl, že vakcína proti prasečí chřipce je "efektivní a bezpečná".

 

Šéf generálního štábu, který se nechal očkovat minulý pátek, chce povinným očkováním zabránit případnému rozšíření nemoci mezi větší počet vojáků, který by mohl armádu ochromit. Očkování nařídil Picek na základě rozhodnutí hlavního hygienika ministerstva obrany Petra Navrátila.

 

"Očkování se týká vojáků a zaměstnanců vybraných útvarů a zařízení resortu obrany nezbytných pro zabezpečení činnosti ministerstva obrany a armády České republiky v krizových situacích," řekla tisková mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

 

Proti plošnému očkování vojáků se ohradil vrchní velitel České armády Václav Klaus. Vojáci podle prezidenta nemohou být pokusným vzorkem. Klaus uvedl, že vojáci by se měli o očkování rozhodnout sami. Více o prezidentově reakci čtěte ZDE.

 

Podívejte se na reportáž o očkování vojáků proti prasečí chřipce a reakci prezidenta Václava Klause: 

 

tn.cz / hru