Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

sledujeme on-line Velká voda

POVODNĚ ON-LINE: V Mělníku protékají bariéry. Utěsňujeme a modlíme se, zní z radnice

Povodeň v Litoměřicích 4.6. 2013
Zdroj: Jiří Kit
Povodeň v Litoměřicích

Situace v Čechách je kritická. Evakuováno bylo už více než 8 tisíc lidí. Osm lidí už přišlo o život, dalších pět lidí se pohřešuje. Velká voda se nyní valí přes Mělník na sever Čech - Ústecko a Děčínsko. Lidé v Ústí mají problémy s dodávkami pitné vody.

Česko už třetí den bojuje s povodněmi. Na některých místech na jihu a západě Čech naštěstí začaly hladiny toků mírně opadat, ale kritická situace je stále na Vltavě a Labi, zejména v okolí Mělníku, Roudnice, Litoměřic a na severu Čech - na Ústecku a Děčínsku. Hasiči tam evakuují tisíce lidí.
 

Podívejte se na reportáž TV Nova ze zatopených Zálezlic:
 

 


Situace se pomalu začala uklidňovat v Praze. Koryto řeky je sice plné, podle hydrologů už ale Vltava v hlavním měste kulminovala. "V současné chvíli sice nedochází k výraznému poklesu hladiny Vltavy, ale klesají hladiny přítoků, kam je nyní soustředěna pomoc," uvedl Hudeček.
 

Podívejte se na povodňovou reportáž TV Nova z Prahy: 

Máte fotografie či videa, jak situace vypadá u vás? Pošlete nám je na zpravy@nova.cz.


Stále jsou neprůjezdné některé klíčové komunikace. Zcela zavřená zůstává Strakonická ulice. Lidé přijíždějící po rychlostní silnici R4 se tak do metropole nedostanou. Problematická situace je stále v okolí Libě a Holešovic. Neprůjezdný je například Libeňský most. Tramvaje nejezdí Zenklovou ulicí. V centru jsou stále zavřené stanice metra.V Mělníku platí kvůli vzedmutému Labi extrémní stupeň povodňového ohrožení a chystá se evakuace asi 1500 lidí. V Zálezlicích na Mělnicku, které patřily k symbolům povodně v roce 2002, se protrhla hráz, obec opustily dvě stovky lidí. Povodí dolního Labe ještě čeká perný den. Velká voda se totiž valí na sever Čech na Ústecko a Děčínsko.
 

Podívejte se na povodňovou reportáž TV Nova z Mělnicka a Nymburska:


 

Kvůli tomu, že by voda mohla v Ústí nad Labem překonat protipovodňové zábrany, nařídil ministr zemědělství Petr Bendl snížit odtok z Vltavské kaskády.
 


 

Na Ústecku jsou stovky domácností bez elektřiny. Energetici je odpojili z preventivních důvodů. Elektřina nejde v některých částech Ústí a okolí, Litoměřicku, či ve Hřensku. V severních Čechách byly kvůli hrozícím povodním evakuovány tisíce lidí.
 

Podívejte se na povodňovou reportáž TV Nova z Ústecka:


 

Ačkoliv se velká voda valí především na Mělnicko a na sever Čech Ústecko a Děčínsko, strach mají i lidé v jihočeském Veselí nad Lužnicí. Hladina Nežárky na soutoku s Lužnicí ve městě na Táborsku by měla kulminovat ve středu odpoledne nebo večer. Povodí Vltavy se snaží zadržet vodu z Lužnice v rybníku Rožmberk, aby tím snížilo její přítok do Veselí.
 

Podívejte se na reportáž TV Nova o povodních z úterních Odpoledních Televizních novin:
 


 

Srážky by naštěstí měly v Čechách ustávat a přesunou se na Moravu. V Čechách by do středečního rána mělo napršet do 5 milimetrů srážek, na Moravě však až 35 milimetrů. Nejvyšší stupeň povodňové aktivity stále platí na více než čtyřech desítkách míst, nejvíce je jich na jihu Čech.

 


Letošní povodně si už vyžádaly 8 lidských obětí, zatím poslední oběť vylovili záchranáři z Malého Labe ve Strážném na Trutnovsku, další lidé jsou nezvěstní. Tisíce lidí jsou kvůli velké vodě mimo domov, do úterního rána jich hasiči evakuovali 8340, buď přespávají v provizorních ubytovnách či u příbuzných.
 

Podívejte se reportáž TV Nova o povodňovém rabování:
 


 

POVODNĚ stále sledujeme on-line ZDE!


23:30 V Ústí nad Labem-Střekově se voda přelila přes postavené mobilní protipovodňové stěny Ty jsou stavěné na hladinu Labe o výšce 10 metrů. Lidi voda za zábranami neohrozí, jsou evakuovaní. Poškodí ale jejich domy.

 

22:55 V Ústí nad Labem skončila evakuace. Domov opustilo na 3700 lidí. Hladina Labe podle předpovědi bude ve středu odpoledne nebo večer kulminovat na úrovni 11,1 metru, řekla mluvčí magistrátu Romana Macová. Ještě ráno vodohospodáři předpokládali, že Labe stoupne až na 11,5 metru.

 

22:38 Pražský dopravní podnik také vrací hromadnou dopravu na Strakonickou ulici. "Od středeční asi 12. hodiny bude pro veškerou hromadnou dopravu otevřena Strakonická ulice v celém rozsahu. Bude možné dopravně obsloužit dnes těžko dosažitelný jih Prahy," uvedl šéf Technické správy komunikací (TSK) Ladislav Pivec.
 

22:24 Podle pověřeného primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) je v současné době průtok vody ve Vltavě 2770 metrů krychlových za sekundu. Podle Hudečka je stav "stabilní a mírně příznivý", proto mohl dopravní podnik zmírnit dopravní omezení.

21:55 Zítra od pěti hodin ráno Dopravní podnik otevře pět stanic metra, která zavřel včera večer. Na lince B budou otevřeny stanice Smíchovské nádraží, Českomoravská, Vysočanská a Kolbenova. Na lince A bude opět v provozu stanice Muzeum. Osm desítek pracovníků bude v terénu informovat lidi o mimořádných opatřeních.


21:42 Tisíce domácností v Čechách dnes zůstávají kvůli povodním bez dodávek elektřiny. Energetici odpojili desítky transformátorů ve Středočeském, Ústeckém, Královéhradeckém a Jihočeském kraji a v Praze.
 

21:11 Za protékání protipovodňové bariéry v Mělníku může netěsnost u vrat. Podle místostarosty Miroslava Neumanna (ODS) se problém objevil v sypané hrázi v napojení na vrata v přístavu. "Dělá to neplechu, provádí se utěsnění. Modlíme se, aby to dobře dopadlo," řekl Neumann po večerním jednání krizového štábu. Jeho členové se podle něj shodli, že netěsnost hráze jej prakticky jediným problémem, s nímž se město v souvislosti s povodněmi potýká.
 

20:46 Vyhrocená je situace v Sasku, kde se na Labi připravují na povodňovou vlnu z Česka. Stav ohrožení platí v Magdeburgu. Ve městě, kde Labe obvykle dosahuje výšky dvou metrů, se do neděle očekává kulminace ve výši 7,2 metru, což je přibližně o půl metru víc než dosavadní historické maximum.

 

20:23 Labe v Litoměřicích by mělo kulminovat zřejmě ve středu brzy ráno ve výšce zhruba deseti metrů. Lidé postižení povodní se tu již mohou hlásit o dávky hmotné nouze. Diecézní charita začne shromažďovat materiální pomoc. Vyplývá to z večerního jednání povodňového štábu, o kterém informovala mluvčí litoměřické radnice Eva Břeňová.

 

 

20:08 Labe v Mělníku kulminuje, přetečení hrází už nehrozí. Protipovodňová zábrana ale protéká. Kdyby se protrhla, povodňová vlna projde přístavem, obytných budov se však nedotkne.

 

19:55 Voda v Kralupech nad Vltavou začala klesat. Během dnešního odpoledne ustoupila o 5 až patnáct centimetrů. V 18:00 zasedl opět krizový štáb.


19:35 Praha dnes zakázala kvůli záplavám vstup do 29
parků a lesů na území hlavního města.


19:16
Hasiči do dnešních 06:00 evakuovali v Čechách před velkou vodou 8340 lidí, z toho 5329 v Ústeckém kraji. Přes tři stovky lidí v povodněmi postižených oblastech zachránili. Přesnější čísla zatím nemají, sdělila ČTK vpodvečer mluvčí hasičů Nicole Zaoralová. Hasiči začali přesunovat síly do Středočeského a Ústeckého kraje, kde se dnes a ve středu čeká kulminace Labe. Jinde se podle mluvčí situace uklidňuje.

 

18:58 Hrázím, které chrání části Mělníka Pškovku a Mlazice před velkou vodou, hrozí v těchto hodinách přetečení. ČTK to řekl starosta Ctirad Mikeš. Hladina řeky bude podle něj na maximální úrovni okolo 21:00, měla by vystoupat na 950 centimetrů. Mezní hodnota hráze je 955 centimetrů.

 

18:38 Povodí Vltavy k 18:00 dokončilo dnešní postupné snižování odtoku z Vltavské kaskády o 400 metrů krychlových za sekundu. Rozhodnutí ministra zemědělství Petra Bendla by mělo pomoci ochránit před zaplavením Ústí nad Labem a další města.

 

18:30 V Děčíně uzavřeli podjezd pod nádražím, hasiči přestali odčerpávat vodu. Silniční most ještě zůstává otevřený, podle odhadů mluvčí města Markéty Lakomé další tři hodiny. Pak obě poloviny města budou spojené jen speciální vlakovou linkou, která už od rána jezdí mezi hlavním a východním nádražím. Ve městě je evakuováno asi 1500 lidí. Hladina řeky v 17:00 přesáhla 9,5 metru, kulminovat má ve středu večer na více než 11 metrech.

 

18:26 Dálnici D8 u Prahy ve směru na Ústí nad Labem blokují kvůli dopravnímu omezení dlouhé kolony. Policie tam doprovází těžkou techniku, která jede podsypat podemletý pilíř mostu přes Vltavu. Na 15,5. kilometru se provoz ve směru z Prahy převádí do protisměru. Kolona sahá až k 8. kilometru, řekla dnes ČTK kolem 18:00 mluvčí středočeské policie Soňa Budská.

 

DEJTE POZOR! Povodně útočí na další frontě. Šíří NEBEZPEČNÉ NEMOCE!

 

18:00 Pražská Ústřední Čistírna odpadních vod kanalizací Marcela Dvořáková s tím, že by čistírna měla začít fungovat v řádu dnů. Bubenečská čistírna byla odstavena v pondělí, protože její čerpadla již nezvládala velký přítok vody.

 

17:48 Česká republika bude při čerpání prostředků z evropského Fondu solidarity spolupracovat se Saskem a Bavorskem, dohodli se dnes telefonicky premiér Petr Nečas a předseda saské vlády Stanislaw Tillich. Oba politici spolu hovořili také o koordinaci protipovodňových opatření na Labi.


17:44 V Ústí nad Labem přestal jezdit speciální vlak do čtvrti Vaňov, důvodem je odpolední uzavření ústeckého hlavního nádraží. Lidé mohou místo něj využít pravidelné osobní vlaky

.

VELKÝ PŘEHLED: Které vlakové úseky jsou mimo provoz? Podívejte se!

Velká voda odplavila majetek za miliardy! Odhadovaný účet za povodně stále roste

 

17:43 Řeky v Libereckém kraji stále klesají, i Smědá v Předláncích se už vrátila k normálu.

 

17:37 Některé pražské městské části začaly likvidovat následky záplav. V Praze 2 lidé uklízejí sklepy zatopené rozvodněným potokem Botič v oblasti Nuselského údolí. Také Praha 9 a 10 zahájily popovodňový úklid, radnice se snaží zajistit dezinfekční a čisticí prostředky, někde přistavují kontejnery na mokrý odpad. Praha 13, která je mimo zaplavené území, organizuje sbírku úklidových prostředků a pitné vody.
 

 

17:25 Povodně v Praze budou podle odhadů stát stovky milionů korun. Jde o předběžný odhad nákladů i povodňových škod, řekl dnes po jednání krizového štábu zastupující primátor Tomáš Hudeček.

 

Podívejte se na fotografie ze zaplaveného Štětí:

 

17

GALERIE: Povoďně očima čtenářů - Štětí

Zdroj: zpravy@nova.cz

Povodně očima čtenářů - Štětí - 7

Hodnocení:

 

"Pevně doufám, že konečný účet nepřesáhne miliardu korun," uvedl. Největší finanční ztráty podle něj způsobila velká voda v zoo, která je ze třetiny zaplavená. Praha požádala o pomoc ministerstvo financí.

 

17:18 Stav ohrožení trvá zhruba na 35 místech českých řek, v Mělníku u soutoku Labe a Vltavy platí extrémní stupeň ohrožení.

 

17:09 Uvolněný ponton ve Žlutých lázních v Praze zajistili hasiči a potápěči ocelovým lanem ke stromům. Situaci vyvolanou povodní řešil již v noci na dnešek krizový štáb, mezi dalšími variantami bylo upevnění k tanku, nebo zásah z vrtulníku, odstřelení a potopení.

 

 17:03 Hygienici v Ústeckém kraji hlídají šíření infekcí v oblastech zasažených velkou vodou. Vyzývají obyvatele lokalit ležících podél Labe, aby dbali na mytí rukou.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak jezdí vlaky? Které úseky jsou mimo provoz? Podívejte se!

Rodiče dětí, které nemohou kvůli povodním do škol, mohou čerpat ošetřovné. Co musíte udělat?

Povodně: NEBEZPEČÍ ŽLOUTENKY roste! Podívejte se, jaké mimořádné příspěvky nabídly pojišťovny

Energetické společnosti odpojily od elektřiny další domy na severu Čech

 

17:00 Obyvatelé Prahy 9 už začali s odklízením škod, které v minulých dnech způsobila rozvodněná říčka Rokytka. Čerpají vodu ze sklepů a garáží, začali vysoušet.

 

16:54 S výjimkou středního úseku Lužnice a dolní Nežárky už kulminovaly všechny toky v povodí horní Vltavy po Orlík.

 

16:41 Terezín na Litoměřicku ohroženém záplavami opustila do půlnoci většina lidí. Podle starostky Růženy Čechové tu zůstalo asi 250 ze 1700 obyvatel. Do dnešní půlnoci se mají evakuovat i obyvatelé Nových Kopist, které pod Terezín spadají. Uzavřen je i Památník Terezín připomínající nacistické židovské ghetto. Lidé se obávají, že se zopakuje situace z roku 2002, kdy město zaplavila zpětná vlna vody z rozvodněného Labe, do kterého se Ohře kousek od Terezína vlévá.

 

16:32 Hladina řeky Kamenice ve Hřensku stoupá na úroveň 50leté vody. Extrémní stupeň nebezpečí meteorologové v obci na soutoku Labe a Kamenice vyhlašují na 275 centimetrech.

 

16:23 Policisté ve středních Čechách řeší druhý případ rabování. V Chotuticích Kolínsku v pondělí kdosi odcizil šperky z evakuované budovy, které se zřítila stěna. Pachatele se zatím nepodařilo zadržet, řekli dnes ČTK mluvčí krajské policie Soňa Budská a šéf kolínských kriminalistů Marek Jirouš.

 

16:19 V Praze řidiči neprojedou Strakonickou ulicí, Podbabskou a Rostockou, Papírenskou, Modřanskou, Lysolajskou, Povltavskou, po Smetanově nábřeží nebo ulicí Pod Paťankou. Uzavřený je také Libeňský most.

 

16:18 Kvůli záplavám bylo v Česku dnes odpoledne neprůjezdných 123 úseků silnic. Silnice jsou většinou zaplavené, uzavírky se postupně přesouvají ze Středočeského kraje na sever do Ústeckého kraje a jejich počet mírně klesá.

 

 

16:11 Lidé v Ústeckém kraji se připravují na stoletou vodu. Hladina Labe dál roste, domov muselo opustit zhruba 6000 lidí a další desítky obyvatel si balí evakuační zavazadlo. Pod vodou už je Hřensko na Děčínsku či Křešice na Litoměřicku. Uzavřeno je několik silnic podél Labe. Zábrany se nyní staví v centru krajského města.

 

Podívejte se na video, které v Ústí nad Labem natočil čtenář TN.cz:

 

 

15:59 Kulminace Labe v Mělníku se očekává v 18:00, hladina by neměla přesáhnout 950 centimetrů. Hráze, jejichž mezní hodnota je 955 centimetrů, zatím drží a pracuje se na jejich zpevnění.

 

15:52 Částečně zatopená pražská zoo se znovu otevře už ve středu, přístupná ale bude pouze horní část zahrady.

 

15:50 Policie v 18:00 uzavře pro tranzitní dopravu silniční most v Roudnici nad Labem, rozvodněný tok tak bude možné na území Ústeckého kraje přejet jen po mostě Generála Chábery v Litoměřicích.

 

15:35 Hořín u Mělníka a jeho místní části zaplavila velká voda, která se přelila přes protipovodňové hráze. Všech 700 obyvatel muselo být evakuováno.

 

15:25 Voda v Děčíně stoupá pomaleji než se předpokládalo. Otevřený je zatím silniční most i podjezd pod nádražím, takzvané Pětimostí. Hasiči tam odčerpávají prosakující vodu a vodu z kanalizace. Podle mluvčí města Markéty Lakomé to vydrží nejspíš maximálně do 16:00 až 16:30.

 

15:19 Povodňová situace ve středních Čechách se začíná zlepšovat. Přestalo pršet a většina vodních toků v kraji už kulminovala nebo právě kulminuje. Dramatická situace ještě zústává na Mělnicku, kde by Labe mělo kulminovat kolem 18:00 a v obci Vestec na Nymbursku.

 

15:15 V Ústí nad Labem policie zaznamenala první případ rabování. Nezletilá dívka se v Krásném Březně pokusila loupat do bytu, jehož majitelé se evakuovali.

 

15:00 Praha zaznamenala několik případů, kdy lidé u rozvodněné Vltavy šplhali po protipovodňových zábranách nebo se bariéry dokonce pokoušeli rozebírat. Ohrožovali tak sami sebe i své okolí, řekl ČTK pověřený primátor Tomáš Hudeček. Rada proto na dnešním jednání zakázala do těchto míst vstup. Zákaz se týká Prahy 1, 7 a Troji.

 

14:58 Národní památkový ústav, který spravuje stovku státních hradů a zámků, kvůli povodním uzavřel některé objekty nebo omezil jejich návštěvnický provoz. V Praze jsou z technických důvodů uzavřené Palácové zahrady pod Pražským hradem.

 

14:57 Příznivá srážková situace v Plzeňském kraji potrvá do konce týdne, což způsobí další pokles hladiny vodních toků. Dnes se očekávají maximálně přeháňky několik málo milimetrů a středa a čtvrtek budou beze srážek.

 

14:55 V tuto chvíli nejsou informace, že by mohla kvůli povodním hrozit kontaminace vod z velkých průmyslových podniků v Kralupech nad Vltavou. Novinářům to po jednání na místním krizovém štábu řekl premiér Petr Nečas.

 

14:53 Rozsah povodní v Zálezlicích na Mělnicku je zatím menší než v roce 2002, kdy se obec stala symbolem záplav. Pomohla rozestavěná hráz, jejíž provizorně vybudovaná část se v noci na dnešek protrhla.

 

14:35 Energetická společnost ČEZ vyhlásila kvůli povodním v okresech Mělník, Litoměřice, Ústí nad Labem a Děčín stav nouze. ČEZ Distribuce nemůže na tomto území garantovat plynulé dodávky elektřiny, sdělil ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. ČEZ se podle něj bude snažit omezovat dodávky elektřiny jen v nezbytně nutném rozsahu, aby zabránil ohrožení zdraví a majetku.
 

14:21 Kvůli povodním se zavře železniční trať z Mělníka do Štětí, jiné se ale naopak otevřou nebo už se otevřely. Během dopoledne se na železnici podařilo zprovoznit tři uzavřené tratě. Provoz byl obnoven v podmáčeném úseku mezi Dasnicemi a Citicemi na Sokolovsku a mezi Novým Bydžovem a Smidary a po dvanácté hodině se po jedné koleji jezdí mezi Protivínem a Ražicemi.
 

14:19 Pojišťovny zvýšily odhad povodňových škod, jsou jich desítky tisíc v hodnotě miliard korun. Nejvíce škod mají hlášeno ze středních Čech. Jde zatím zejména o zatopené sklepy, zahradní domky a garáže, ale evidují již i totálně vyplavené domy, zatopené automobily či škody zemědělců.
 

14:09 Řeky v Libereckém kraji stále klesají, i Smědá v Předláncích se už vrátila k normálu. Jaký jsou stavy povodňové aktivity na ostatních tocích, se můžete podívat v následující mapce.
 


 

13:43 Labe bude v Ústí nad Labem kulminovat ve výšce 11,5 metru, to je zhruba o 40 centimetrů méně než v roce 2002. Ke kulminaci má přijít ve středu večer.
 

13:37 V Ústí nad Labem voda dosáhla odbavovacích prostor na hlavním nádraží, které bude uzavřeno. Cestující proto budou nastupovat a vystupovat ze západního nádraží. Vlaky budou stanicí jen projíždět.
 

13:26 Odtok z Vltavské kaskády se na pokyn ministra zemědělství Petr Bendla snížil o 100 m3 za vteřinu. Snížení odtoku má podle Bendlova záměru před zaplavením ochránit Ústí nad Labem.
 

13:22 Podle premiéra Petra Nečase (ODS) dá stát na odstranění škod po záplavách 5,3 miliardy korun. Slíbil to při návštěvě Zálezlic.
 


 

13:17 Letošní povodně jsou 5. nejdragičtější v historii. Zemřelo při nich pravděpodobně 8 lidí, vůbec nejtragičtější byly v roce 1997, kdy zemřelo 50 lidí.
 


13:06
Hladina horního toku řeky Dyje kvůli vytrvalému dešti mírně stoupá. Na třech místech na ní platí první stupně povodňové aktivity, bdělost, a to na Moravské Dyji v Janově, dále pak na Znojemsku v Podhradí a těsně pod Vranovskou přehradou ve Vranově-Hamrech.
 

12:48 Podle hydrologů může Jihočeský kraj koncem týdne zasáhnout druhá pvodňová vlna! Odhady však tvrdí, že by neměla dosahovat takové síly jako nynější záplavy.
 

12:37 V Povodí Ohře platí na několika místech třetí povodňový stupeň. Nejkritičtější situace je mezi Nechranickou přehradou a soutokem Ohře a Labe. Domovy ale opouští jen jednotlivci v obcích pod přehradou.
 

 

 

 

12:35 Premiér Petr Nečas (ODS) oznámil, že v letošním státním rozpočtu jsou již nyní vyhrazeny čtyři miliardy korun na odstranění následků ničivých záplav v obcích a městech.

 

12:31 Praha dnes zakázala kvůli záplavám vstup do 29 parků a lesů na území hlavního města. Nejvíce nepřístupných parků je momentálně v Praze 1.
 

12:20 Záchranáři z řeky Malé Labe ve Strážném na Trutnovsku vytáhli tělo mrtvého člověka. Jde pravděpodobně o osmou oběť povodní.
 

12:11 Stovky domácností na Ústecku jsou kromě elektřiny i bez plynu a pitné vody. Stejně jako energetici i plynaři odpojují odběratele z prevetivních důvodů.
 


12:03
Pražský dopravní podnik oznámil, že zavřené metro znovuotevře přio snížení průtoku. Nejdříve bude otevřeno 5 stanic, které se zavřely naposledy. Na lince B to budou stanice Smíchovské nádraží, Českomoravská, Vysočanská a Kolbenova a na lince A Muzeum. Poté pražský dopravní podnik zavede omezený provoz, kdy dalšími osmi zavřenými stanicemi bude metro projíždět.
 

Prvních pět stanic by mohlo být otevřeno už ve středu ráno, plně by provoz metra měl být obnoven do pátku!
 

12:01 Cestování po Praze městskou hromadnou dopravou je hodně problematické. Nástupiště i samotné spoje jsou přeplněné. Kritická situace byla ráno zejména ve stanici metra Radlická, kde lidé přestupovali z metra na náhradní povodňovou dopravu. Více o problémech v dopravě si přečtěte ZDE!
 


 

11:54 Tramvaje v Praze mezi Palmovkou a Kobylisy začaly zase jezdit.
 

11:41 Ministr zemědělství Petr Bendl snížil odtok z Vltavské kaskády o 100 m3 za vteřinu. Za současného odtoku totiž hrozí, že velká voda v Ústí nad Labem překoná protipovodňové zábrany a zatopí prakticky celé město.
 

 11:37 Částečně zatopená pražská zoo se znovu otevře už ve středu, přístupná ale bude pouze horní část zahrady.
 

11:23 Hasič Zdeněk Vocásek nám poslal video, jak se začala valit voda z prasklé hráze Komárovského rybníka na Nymbursku.
 


 

11:08 V Litoměřicích je v různých zařízeních ubytováno celkem 291 evakuovaných osob, nejvíce jich přijala nemocnice. Ta nyní přijímá už jen akutní případy a odkládá některé operace.
 

11:02 Podle aktuálních dat Českého hydrometeorologického ústavu platí nejvyšší stupeň ohrožení - extrémní povodeň - v Mělníku. Hydrologové aktuální průtok ani nezveřejní, hladina Labe je 906 centimetrů, hranice pro extrémní povodeň je v těchto místech 855 centimetrů.
 


 

Na následující mapce se můžete podívat, jak vypadají stavy a průtoky i na ostatních tocích (zelenou barvou je vyznačen 1. stupeň povodňové aktivity, žlutou 2., červenou 3. a fialovou 3! - extrémní ohrožení).
 


 

10:56 Do středečního rána naprší v Čechách už jen do pěti milimetrů srážek, v Jeseníkách a Beskydech však až 35 milimetrů. Ve středu pak má na horách na východě spadnout dalších 20 milimetrů. Ve středu pak budou v Čechách stejné úhrny jako dnes, tedy do pěti milimetrů, v Jeseníkách a Beskydech do 20 milimetrů.
 

10:50 Povodně hrozí jihočeskému Veselí nad Lužnicí. Hladina Nežárky na soutoku s Lužnicí ve městě na Táborsku by měla kulminovat ve středu odpoledne nebo večer. Povodí Vltavy se snaží zadržet vodu z Lužnice v rybníku Rožmberk, aby tím snížilo její přítok do Veselí.
 

10:43 Povodňová situace v Praze je stabilizovaná, průtok Vltavy by se měl v průběhu dne ustálit na 3000 metrů kubických za sekundu. "V současné chvíli nedochází k výraznému poklesu hladiny Vltavy, ale klesají hladiny přítoků, kam je nyní soustředěna pomoc," uvedl pověřený pražský primátor Tomáš Hudeček.
 

10:24 Nemocnice Na Františku v Praze, která v neděli kvůli hrozbě povodní evakuovala pacienty, čeká na signál, aby začala chystat návrat pacientů.
 

10:12 V Ústí stále očekávají vzrůst hladiny Labe, během středy by měla kulminovat při průtoku 4150 m3 za vteřinu a při hloubce 1130 cm. Na Ústecku bylo v důsledku povodní evakuováno 5329 lidí, dále je připravována evakuace 800 lidí v Děčíně a dalších 1300 lidí v Ústí.
 

10:07 Labe v Mělníku má průtok 3950 m3 za vteřinu a hloubku 920 centimetrů. Evakuace proběhla ve Vestci, Křinci, Solenici, Kamýku nad Vltavou, Semovicích, Jirovicích, Zálezlicích, Hoříně, Lužci, Klech a Vraněnech. Nejvíce evakuovaných je v obcích Lužce – 167 osob, Hořín – 80 osob a Kly – 30 osob,“ vysvětlila Zaoralová.
 

10:03 Od začátku povodní do dnešního rána hasiči zasahovali u 3748 události spojenými s povodněmi. V terénu bylo 16101 profesionálních i dobrovolných hasičů. "K dnešní šesté hodině ráno bylo na území ČR evakuováno 8340 lidí, z toho nejvíc v Ústeckém kraji – 5329 lidí. Hasiči do této chvíle zachránili 326 lidí," řekla mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.
 

9:59 Pražská policie kvůli záplavám posílila hlídky, v ulicích je asi 1000 lidí. Policisté tvrdí, že zatím nezaznamenali žádné rabování.
 


9:48
V Ústeckém kraji jsou kvůli záplavám stovky domácností bez elektřiny. Energetici je odpojují z bezpečnostních důvodů. V noci na dnešek vypínali elektřinu v některých částech Ústí nad Labem a okolí, na Litoměřicku či ve Hřensku.
 

9:40 Hladiny řek v Plzeňském kraji nadále klesají, týká se to i Berounky.
 

9:26 Krizový štáb hlavního města i dopravní podnik tvrdí, že pražská náhradní autobusová a tramvajová doprava za uzavřené metro funguje podle plánu. Jenže podle cestujících i zpráv na sociálních sítích tomu tak úplně není, spoje mají zpoždění a jsou velmi vytížené.
 

Nejvytíženějším úsekem tramvajového provozu je dnes oblast Radlická, kde kapacita tratí nedovoluje větší nasazení vozů pro plynulost dopravy. Od nočních hodin je mimo provoz tramvajová trať mezi Palmovkou a Kobylisy.
 

9:15 V Lužci nad Vltavou na Mělnicku se dnes ráno protrhl Vraňansko-hořínský plavební kanál. Byla nařízena dobrovolná evakuace, při které obec opustila asi polovina obyvatel, což je asi 700 lidí.
 

8:58 Kralupy nad Vltavou žádají kraj o snížení průtoku Vltavské kaskády. Další zvyšování hladiny Vltavy by ve městě ohrozilo životy a způsobilo další škody.
 


8:52 Mělník
kvůli vzestupu Labe vyhlásil evakuaci, z domova bude muset odejít asi 1500 lidí. Jde o preventivní evakuaci, postižené lokalita totiž chrání protipovodňové bariéry.
 

8:49 Hasiči do úterního rána před povodněmi evakuovali 8340 lidí. Nejvíce jich bylo v Ústeckém kraji.
 

8:40 Extrémní stupeň ohrožení platí u Mělníku na soutoku Labe a Vltavy, na 40 místech je pak vyhlášení 3. stupeň povodňové aktivity - stupeň ohrožení.
 


 

8:12 Tramvajová doprava byla zastavena v Praze 8 mezi Libní a Kobylisy. Voda na Elsnicově náměstí v Libni ohrožuje tramvajovou trať. Mezi Kobyliským náměstím a Palmovkou jezdí náhradní autobusy. Z Kobylis do Ďáblic pak náhradní tramvajová linka.
 

8:02 Podle vodohospodářů Vltava v Praze již kulminovala. V 6 hodin ráno dosáhl průtok hodnoty 3210 metrů krychlových za sekundu. Nyní v hlavním městě protéká 3190 kubíků vody za sekundu.
 

7:51 Kvůli záplavám bylo v Česku ráno neprůjezdných 138 úseků silnic. Na přehled uzavírek a objízdných tras se můžete podívat ZDE!
 

7:44 Hladiny řek v Plzeňském kraji od pondělního odpoledne a večera klesají. Platí to i pro největší Berounku. Radbuza a Úhlava v pondělí odpoledne kulminovaly.

 

7:28 Národní knihovna v noci nainstalovala ze sklepů Klementina na nábřeží speciální hadice a čerpadlo. Již v pondělí odpoledne musela knihovna vodu odčerpávat z jednoho ze sklepů v traktu Studentského nádvoří. Objekt je ohrožen zejména spodní průsakovou vodou.
 

7:20 Stoupající hladina vody uzavřela Tyršův most v Litoměřicích a výjezd z města směrem na Terezín a k obchodním centrům. V noci tam také strážníci na člunech evakuovali asi 50 lidí z tamní ubytovny.

 


6:44 Na třetí povodňový stupeň se zvedla řeka Kamenice v Hřensku. Voda ale nepřitekla k vodočtu po Kamenici po proudu, hladina stoupá proti proudu od řeky Labe.

6:29 V Libereckém kraji je stav ohrožení, tedy 3. stupeň povodňové aktivity, na Smědé v Předláncích ve Frýdlantském výběžku. Hladiny řek ale v kraji spíše klesají.
 

6:19 V Děčíně nařídili evakuaci většiny ulic, které sousedí s Labem. V městské části Podmokly se to týká kromě obytných domů také kina, velkého obchodního centra či benzinové pumpy v okolí hlavního nádraží.
 


5:59
V Ústí nad Labem uzavřeli v noci oba silniční mosty spojující čtvrť Střekov se zbytkem města. Krátce před 5. hodinou k ní vyrazil první speciální vlak. Řeka ve městě bude podle meteorologů nejspíš kulminovat ve středu dopoledne při výšce hladiny 11,3 metru a průtoku 4150 metrů krychlových za sekundu.
 

5:56 V Zálezlicích na Mělnicku, které byly symbolem ničivých záplav v roce 2002, se protrhla rozestavěná hráz. Evakuováno muselo být 80 lidí, dalších asi 120 odešlo samo.
 

4:05 Dolní toky Vltavy a Labe budou i dnes podle meteorologů stoupat, což si vynutí další evakuace. V Praze, která je podle magistrátu připravena i na stoletou vodu, má Vltava kulminovat dnes ráno, Labe v Ústí nad Labem pak ve středu dopoledne. V ostatních oblastech zasažených povodněmi by měly řeky postupně klesat. I nadále však zůstávají tisíce lidí mimo své domovy. Záplavy dosud zřejmě připravily o život sedm lidí.
 


3:45
Na Labi u Mělníka byl vyhlášen extrémní stupeň povodňového ohrožení. Hladina řeky v místě okolo 3:30 přesahovala 8,6 metru, průtok byl 3730 kubíků za sekundu.
 

2:15 Kamiony sou kvůli zatopení pražské Strakonické ulice, která je důležitou výpadovkou ze Smíchova na jih, odkláněny již v Dobříši, objízdná trasa vede přes Hostomice. Osobní auta se odklánějí v ulici Na Baních na Zbraslavi, a to buď na Břežanské údolí nebo na Komořanskou ulici.
 

1:22 Pražská zoologická zahrada má první "povodňový" přírůstek. Je jím mládě kotula.
 

Povodně už jsme sledovali v pondělí i v neděli.

tn.cz / ČTK