Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

sledujeme Velká voda

ON-LINE Z POVODNÍ: Živel si vyžádal už 7 životů! Na Prahu se valí další voda z vltavských přehrad. Uzavírají další stanice metra

Zdroj: TV Nova

Situace v Čechách je kritická. Evakuováno bylo až více než 7 tisíc lidí. Sedm lidí přišlo o život, dalších pět lidí se pohřešuje. Hygienici varují: pozor na zkaženou vodu.

Česko zasáhly povodně. Sedm lidí už přišlo o život. Po dalších se pátrá. Řeky v západní polovině republiky se vylévají z břehů. Zatopeny jsou domy, silnice, železnice i celé ulice. Na několika místech už obce vyhlásily evakuace. Mimo domov je 7105 lidí.


V Praze je stále velmi krizová situace. Vltava stále stoupá, doprava v hlavním městě kolabuje. Na soutoku Vltavy a Berounky u Zbraslavi se vytvořilo obří jezero. V centru nejezdí metro. Přerušená je i doprava tramvají z Modřan do Braníka.


V Praze bude ještě hůř. Přehrady na Vltavě totiž musí upustit vodu, a tak do hlavního města dorazí další povodňová vlna.
 

Evakuace začala v okolí Labe a Vltavy. Kralupy jsou odříznuté od světa. Na Litoměřicku byly z důvodů ohrožení velkou vodou evakuovány obce Křešice, Žalhostice, České Kopisty a Mlékojedy. Mimo domov jsou i lidé ze severních, středních a jižních Čech.
 


Hlavní hygienik Vladimír Valenta varoval dnes obyvatele oblastí zasažených záplavami před používáním vody z místních vodovodů. Zasaženo je 51 vodovodních řadů a stovka jich je v ohrožení.


Tisíce lidí bez proudu


Kvůli zaplaveným kolejím nebo popadaným stromům je nyní uzavřeno 20 železničních tratí, především ve Středočeském, Plzeňském a Jihočeském kraji.


Kvůli záplavám se v Česku ocitly bez proudu tisíce domácností. Energetici museli z preventivních důvodů odpojit desítky rozvodových trafostanic, řadu z nich už zaplavila voda. Nejhorší situace je ve středních Čechách v okolí Berounky, Vltavy a jejích pražských přítoků - Botiče a Rokytky.
 

Meteorologové i nadále očekávají v Čechách další srážky a dále hrozí extrémní nebezpečí záplav. Pro Jihlavsko, Znojemsko a okresy na severu Olomouckého a Moravskoslezského kraje nově platí povodňová bdělost.
 
 


 

Povodně sledujeme i nadále ON-LINE, jak situace vypadá v úterý si přečtěte ZDE!

22:40 V Křešicích na Litoměřicku čekají, až se voda přelije přes protipovodňové hráze. V evakuované obci ukončili čerpání vody, Labe se tam podle odhadu starosty Václava Kovaříka vylije asi za hodinu až dvě. V obci podle něj stále zůstává asi 70 lidí, většina se evakuovala už v noci na pondělí.
 

22:33 Na třetí stupeň dnes večer stoupla v Ústeckém kraji i Ohře v Lounech, hladina v 21:00 byla na 490 centimetrech. Vodohospodáři totiž zvýšili odtok z přehrady Nechranice, sdělil mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Stupeň ohrožení hlásí kromě Labe ještě Bílina, která se vlévá do Labe v Ústí nad Labem a Flájský potok na Mostecku. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu.


22:13 Další evakuace v Ústí nad Labem čeká část obyvatel Církvic, Brné, Střekova, Svádova, Vaňova, Krásného Března Března, Neštěmic, Mojžíře i centra. Termín krizový štáb stanoví v úterý.

 

22:02 Průtok Vltavy v Praze začal růst a před 21:00 dnes přesáhl 3020 metrů krychlových za sekundu. Do Prahy již částečně dorazila vlna ze zvýšeného odpouštění Vltavské kaskády.

 

21:49 Praha 6 rozhodla kvůli očekávanému vzestupu hladiny Vltavy o uzavření Papírenské ulice a ulice V Podbabě. Evakuace by se měla týkat až 30 lidí. Praha 5 a Praha 8 podle zjištění ČTK zatím evakuaci nevyhlásí. Krizový štáb Prahy 12 v těchto chvílích vyrazil do terénu zjistit situaci, pokud to bude nutné, evakuaci vyhlásí.

 

21:35 Země postižené záplavami se mohou s žádostí o pomoc obrátit na EU. Státy mají deset týdnů na určení rozsahu škod a na podání žádosti. Čerpání z unijního fondu, který vznikl v roce 2002 po ničivých záplavách ve střední Evropě, je podmíněno tím, že škody přesáhnou určitou hranici: v případě Česka je to 872 milionů eur (22 miliard korun), píše ČTK.
 

Premiér Petr Nečas k aktuální povodňové situaci:


 

21:16 Komárovský rybník na Nymbursku nevydržel nápor vody a jeho hráz se začala trhat. Probíhá evakuace přilehlých obcí podél řeky Mrliny.

 

21:05 Průtok Vltavy v Praze před 20:00 dosáhl 2965 kubíků za sekundu. To je zhruba dvacetinásobek běžného stavu a odpovídá to dvacetileté povodni. Hladina v Malé Chuchli dosáhla 5,13 metru, běžný stav je pod jeden metr.

 

20:56 Vodohospodáři předpokládají, že hladina Labe bude v Ústí nad Labem kulminovat ve středu dopoledne. Hladina má stoupnout až na 11,3 metru, možný průtok bude 4150 metrů krychlových za vteřinu. To je hodnota stoleté vody. Vyplývá to ze zprávy zveřejněné Povodím Labe.

 

20:55 Pražský dopravní podnik od úterního rána uzavře na trase metra A také stanici Muzeum. Metro na této trase pojede mezi Depem Hostivař a Náměstím Míru. Pro trasu C bude stanice Muzeum nadále otevřená.

 

20:53 Zatopená Chuchle:

 

 

20:33 V Děčíně vyzvalo město k evakuaci obyvatele částí Loubí, jde asi o deset domů. Když voda bude dál stoupat, energetici jim odpojí elektřinu. Výzvu k evakuaci dostalo už v neděli večer přibližně 790 lidí bydlících v šestnácti ulicích u Labe, ne všichni ale uposlechli.

 

20:21 U Branického mostu v Praze se utrhlo plavidlo, zřejmě jde o ponton.

 

20:14 Na severu Čech jsou už kvůli záplavám bez elektřiny a plynu stovky domů. Pracovníci ČEZ Distribuce začali ráno preventivních důvodů vypínat distribuční stanice a úseky vedení nízkého napětí především na Litoměřicku a Ústecku. K podobnému kroku přistoupila i RWE. Od dodávek plynu už odpojila na 1480 odběrných míst hlavně na Litoměřicku.

 

20:10 Hladiny dvou pražských potoků, Botiče a Šáreckého potoka, klesají, potíže z nejproblematičtějších malých toků dělá od dopoledne Rokytka v Libni. Praha 8 vpodvečer uvedla, že zvažuje povinnou evakuaci lokality Karlína, Invalidovny a dolní Libně. Podle Prahy 12 hrozí vylití Libušského potoka. Kulminaci samotné Vltavy očekávají vodohospodáři v úterý nad ránem.

 

19:53 Orlická přehrada je kvůli velké vodě v kritickém stavu. Pokud hladina stoupne ještě o 4 centimetry, voda začne přetékat.

 

 

19:47 Stav ohrožení platí v Libereckém kraji už jen na Smědé v Předláncích na Frýdlantsku. Většina toků během dne výrazně opadla, druhý povodňový stupeň platí ještě na Ploučnici v České Lípě, na ostatních místech jsou už jen jedničky.

 

19:45 Záplavy mají zřejmě na svědomí další lidský život. V průhonickém parku usmrtil padající strom ženu, která venčila psa. Tělo vyprošťují hasiči.

 

19:21 Humanitární organizace uvolnily první peníze na pomoc lidem, kteří trpí v důsledku záplav, uvolněno bylo zatím nejméně 3,6 milionu korun, vyplývá z dostupných informací. Charita ČR vyčlenila dosud 2,62 milionu, Člověk v tísni půl milionu korun a stejnou částku Diakonie Českobratrské církve evangelické.

 

19:20 Hladiny řek v Královéhradeckém kraji začaly dnes odpoledne klesat. Do mírného poklesu se dostala i Cidlina v sedmitisícovém Novém Bydžově, jejíž hladina se dopoledne dostala nad úroveň extrémní povodně. Voda se v Novém Bydžově vylila z koryta a zaplavila několik ulic ve východní části města. Hladiny klesají i na labských přehradách u Špindlerova Mlýna a nad Dvorem Králové, uvedl dispečink hradeckého ústředí Povodí Labe.

 

19:18 V Berouně stoupla výrazně Berounka. Zaplavila tamní nádraží a očekává se, že by mohla zaplavit i berounské náměstí.

 

 

19:00 Pražský dopravní podnik ve 20:00 uzavře další čtyři stanice metra linky B. Nedostupné budou stanice Smíchovské nádraží, Českomoravská, Vysočanská a Kolbenova. Podnik kvůli povodňové situaci částečně uzavřel metro už v neděli, uzavírka může trvat až několik dnů.


18:35
Velké pražské hotely, které se nacházejí v blízkosti Vltavy a v minulosti je postihla velká voda, se připravují na možnou evakuaci hostů.

 

18:27 V areálu společnosti ÚJV v Řeži u Prahy dnes krizový štáb vyhlásil druhý stupeň povodňové aktivity. Výzkumníci vyklidili suterénní a přízemní pracoviště, zajistili všechny radioaktivní zářiče a odstavili výzkumné jaderné reaktory.

 

18:22 První stupeň povodňové aktivity znamenající bdělost platil dnes k 18:00 na Vysočině na čtyřech místech - na Želivce v Želivě na Pelhřimovsku, na Šlapance v Mírovce na Havlíčkobrodsku a na řece Jihlavě ve Dvorcích a Brancouzích.

 

18:19 Do Prahy dnes dorazila těžká technika ze záchranného útvaru Hlučín.

 

 

18:03 Podle premiéra Petra Nečase (ODS) bude oproti předpokladům třeba upustit Vltavskou kaskádu. Vodní nádrž Orlík se totiž blíží svému naplnění. Průtok Vltavy v Praze tak zřejmě v úterý dopoledne dosáhne 3300 kubíků za sekundu. Nyní dosahuje přibližně 2900 kubíků, řekl Nečas ČTK. Při katastrofální povodni v roce 2002 byl maximální průtok Vltavy v hlavním městě 5300 metrů krychlových za sekundu.

 

18:00 K povodním se v živém vystoupení vyjádří i premiér Petr Nečas, a to v dnešních Televizních novinách. Dívejte se od 19.30 na Novu.

 

17:54 Největší vlna záplav opouští Jihočeský kraj. Na řadě míst sice zůstává třetí stupeň povodňové aktivity, ale hladina téměř na všech tocích klesá. Voda z povodí Lužnice, Vltavy nebo Otavy nyní míří do Středočeského kraje a následně do Prahy.

 

17:47 Pojišťovny mají již nahlášeno souvislosti s velkou vodou, která o víkendu zasáhla většinu Čech, tisíce škod celkem za stovky milionů korun. Škody dále rostou, pojišťovny je odhadují v řádu miliard Kč.

 

17:45 V Ústí nad Labem už evakuovali asi 1700 lidí, v současnosti stěhují obyvatele domova pro seniory ve Velkém Březně. Uzavřené budou v úterý tři školy a školka.

 

 

17:43 Záplavy uzavřely v ČR více než 150 úseků silnic. K 16:00 evidovalo Ředitelství silnic a dálnic už jen (ŘSD) 146 neprůjezdných úseků. Nejčastější příčinou je zaplavení silnice, ale voda některé úseky také zanesla bahnem a místy leží spadané stromy. Většinou se jedná o silnice druhých a třetích tříd, ale voda ztěžuje provoz i na dálnici D5 na Berounsku a na Plzeňsku, kde na vozovku stéká voda z polí.

 

17:33 Záplavy mají další oběť. V Cerhenicích na Kolínsku zemřel energetik, který odpojoval elektřinu v zaplavené trafostanici. Muž zemřel po zásahu proudem, řekla ČTK mluvčí kolínské policie Věra Žídková. Záplavy tak v celém Česku podle dostupných informací připravily o život šest lidí. Nejvíce obětí je ze středních Čech, kde si velká voda vyžádala už čtyři lidské životy.

 

17:30 Prezident Miloš Zeman vyčlenil 60 příslušníků hradní stráže, aby pomáhali při povodních. Dal je k dispozici ústřednímu krizovému štábu, který rozhodne o jejich dalším nasazení.

 

Podívejte se, jaký byl stav řek v pondělí odpoledne v jednotlivých regionech ohrožených povodní.

 

 

17:25 Kvůli záplavám se v Česku ocitly bez proudu tisíce domácností. Energetici museli z preventivních důvodů odpojit desítky rozvodových trafostanic, řadu z nich už zaplavila voda. Nejhorší situace je ve středních Čechách v okolí Berounky, Vltavy a jejích pražských přítoků - Botiče a Rokytky.


17:05
Kvůli zaplaveným kolejím nebo popadaným stromům bylo dnes odpoledne uzavřeno 12 železničních tratí. Nejnověji je zastaven provoz na trati mezi Novým Bydžovem a Smidary u Hradce Králové.

 

16:57 V Plzni se už kvůli vodě uzavřely některé silnice, například Luční ulice v části Roudná nebo Doubravecká ulice v Doubravce. Z Luční ulice už také odešli lidé z ohrožených domů, očekává se, že voda zde ještě stoupne.

 

16:40 Vltava v hlavním městě od ranních hodin mírně vzrostla, kulminovat by měla v úterý nad ránem. Od neděle trvá částečná uzavírka metra, přerušeny jsou i některé tramvajové a autobusové linky. Voda zatopila dolní část zoo i některé podniky, problémy přetrvávají rovněž na menších tocích, jako jsou Botič a Rokytka. Většina protipovodňových hrází je postavena, někteří starostové si na postup výstavby stěžovali. Evakuovány byly zatím jen menší oblasti.

 

Čistírna vod v Praze nezvládá, všechny splašky tečou do Vltavy

Co nesmí chybět v evakuačním zavazadle! Máte ho připravené?

Se zaplaveným autem nemusí být konec. Existují možnosti, jak ho zachránit

Na co máte v práci právo, když vás postihne povodeň

 

16:34 Sítě mobilních operátorů mohou být v oblasti záplav
lokálně přetížené. Například T-Mobile proto připravuje lokální posílení kapacity. Mimo provoz mají operátoři řádově jednotky vysílačů z celkem asi 15.000.

 

16:30 Dostihová dráha pražské Velké Chuchle je zatopena. Voda sahá až pod druhou řadu tribuny. Povodeň na závodišti připomíná rok 2002, kdy velká voda dráhu doslova spláchla. Hladina vody však oproti roku 2002 sahá prozatím o dva metry níž. Průtok vody v Chuchli před jedenácti lety dosahoval kolem 5000 kubíků za vteřinu, nyní je to přibližně 2800 kubíků za vteřinu.

 

16:25 Orlická přehrada už nezvládá velký nápor vody. V Beroune má i nadále stoupat hladina řeky Berounky. Podle krizového štábu se má vylít z břehu a je zde více než reálné, že zalije také náměstí v Berouně.

 

 

16:24 Stav ohrožení platí v Libereckém kraji už jen na Smědé v Předláncích na Frýdlantsku.

 

16:16 Povodní nejzasaženější obcí v Jihočeském kraji je momentálně patrně Putim na Písecku. Kvůli záplavám z řeky Blanice bylo evakuováno 55 lidí. V některých domech je více než metr vody.

 

Povodně v Česku mají 1500 dalších obětí. Kuřat

 

Povodně české ekonomice ještě více uškodí, stavebnictví by si mohlo naopak polepšit

 

16:12 Hladiny dvou pražských potoků Botiče a Šáreckého potoka klesají, potíže z tří nejproblematičtějších malých toků dělá dopoledne hlavně Rokytka v Libni. Podle starosty Prahy 8 Jiřího Janků se situace v Dolní Libni oproti nočním hodinám zhoršila. Obyvatelé by měli být připraveni na případnou evakuaci. Podle Prahy 12 hrozí vylití Libušského potoka. Kulminaci samotné Vltavy očekávají vodohospodáři v úterý nad ránem.

 

16:04 Lovosické chemičky Lovochemie a Preol, jejichž areál se nachází u řeky Labe, v neděli preventivně přerušily výrobu.

 

16:03 Labe má v Ústí nad Labem o půlnoci dosáhnout deseti metrů, v úterý ráno by řeka měla mít ještě o 60 centimetrů víc. Kulminace se tu očekává během úterka asi na 10,8 metru.

 

16:01 Kvůli velké vodě na Berounce bude dnes v 19:00 hodin uzavřen pro osobní a nákladní dopravu most v Plzni na Jateční ulici. Značně to zkomplikuje dopravní situaci v Plzni, zejména řidičům směřujícím na sídliště Lochotín a dále na sever. V Dolní Lukavici poblíž Úhlavy evakuovala obec bez pomoci hasičů a policie 11 rodin.

 

16:00 Hejtmani vyzývají vládu, aby na odstraňování povodňových škod v Čechách nasadila nezaměstnané.

 

15:55 Tepelná elektrárna v Mělníku v případě dalšího vzestupu hladin Labe a Vltavy odstaví některé bloky.

 

 

15:53 Obec Kly na Mělnicku kvůli zaplávám nařídila evakuaci 40 až 50 domů, v nichž bydlí kolem 120 lidí. Někteří z nich nechtějí své domovy opustit.

 

15:51 Více než 300 vězňů z celé země se dobrovolně přihlásilo k pomoci lidem v oblastech postižených povodní. Vězeňská služba nabídne pracovní skupiny odsouzených hejtmanům zatopených krajů.

 

15:36 Pražská Ústřední čistírna odpadních vod byla dočasně odstavena z provozu. Veškěré dešťové a odpadní vody tečou přímo do Vltavy.

 

15:30 Slováci se připravují na hrozbu záplav v povodí Dunaje na jihu země. Kvůli vydatným srážkám v Německu a Rakousku hladina řeky o víkendu na slovenském území výrazně stoupla, v okrajové části Bratislavy, v Devíně u soutoku Dunaje a řeky Moravy, voda zatopila sklepy několika domů.

 

15:29 Orlická přehrada začala upouštět vodu.

 

 

15:28 Hladina řeky Cidliny v sedmitisícovém Novém Bydžově na Hradecku, která se dnes vylila z koryta a zaplavila několik ulic, začala po 15:00 kulminovat. Uvádí to web Povodí Labe. Voda podle prvních odhadů zasáhla stovku objektů, záchranáři dopoledne evakuovali děti z mateřské školy.

 

15:26 Terezín vyhlásil evakuaci obyvatel, žije tu kolem 1700 lidí. Do 24 hodin by měli opustit své domovy. Původně se uvažovalo jen o evakuaci východní části města, výzva ale nyní platí pro všechny obyvatele Terezína.

 

15:23 Prezident Miloš Zeman svolal na dnešních 18:30 mimořádný briefing k aktuální povodňové situaci v České republice. ČTK to dnes oznámila Zemanova mluvčí Hana Burianová. Zeman promluví na Pražském hradě.

 

15:13 Vltava v Praze bude kulminovat v úterý nad ránem. Nejsou vyločeny další evakuace v Praze a Středočeském kraji, informovala ČTK.

 

15:10 Povodně způsobily v lesích státního podniku Lesy České republiky škody hlavně na cestách a tocích. Finanční odhad škody podnik zatím neudělal. Kvůli podmáčené půdě a hrozícím vývratům stromů lesníci nedoporučují lidem vstupovat do lesů.

 

15:05 Zálezlicím na Mělnicku hrozí protržení hráze a opakování ničivých povodní z roku 2002. Provizorní protipovodňový hráz má zatím metrovou rezervu. Místní část Kozárovice je celá zatopená a byli odtud evakuováni všichni obyvatelé kromě sedmi lidí, kteří tam zůstali na vlastní nebezpečí.

 

14:55 V Kralupech nad Vltavou na Mělnicku řeší policie první případ rabování. Dnes kolem 13:00 se v Havlíčkově ulici asi třicetiletý muž snažil vniknout do evakuovaného domu

 

14:50 Železniční doprava stojí ve směru z Berouna na Protivín. V obci Bratkovice u Příbrami narazil před několika minutami vlak do stromu, který spadl na koleje.

 

14:14 Část zahraničních návštěvníků Prahy kvůli povodním ruší nebo přesouvá pobyty v hotelech. Ubytovací zařízení také registrují velký nárůst dotazů na současnou situaci a na funkčnost pražské dopravy.
Návštěvnost Prahy v následujících dnech bude podle hoteliérů ovlivněna zejména tím, jak zahraniční média budou informovat o aktuální situaci v metropoli.
 

NEPŘEHLÉDNĚTE:
Maminka Sabiny Křovákové: Nevím, jak se dostanu za svou dcerou! Všude je voda!

Míša Nosková: Povodeň ve Štěchovicích nás úplně odřízla od civilizace

Lidé přicházejí i o teplo, parovody se musí kvůli bezpečnosti odstavovat!

 

13:49 Částečná uzavírka pražského metra může trvat i několik dní. ČTK to řekl ředitel dopravního podniku hlavního města. Hladina Vltavy totiž v nejbližší době pravděpodobně nebude klesat.
 

13:43 Podle aktuálních zpráv hasiči ze zasažených oblastí povodněmi evakuovali 7105. V Ústeckém kraji jich bylo 4473, ve středních Čechách 1156. Více než 250 lidí hasiči před velkou vodou zachránili, nejvíce v Praze.
 

13:40 Řeka Bílina je v Trmicích na třetím stupni povodňové aktivity, na třetím stupni je i Labe v Ústí a Flájský potok v Českém Jiřetíně.
 

13:37 Pivovar Staropramen v souvislosti se záplavami z preventivních důvodů přerušila výrobu ve svém pivovaru na pražském Smíchově.
 

13:31 Pokud se povodňová situace dramaticky nezmění, Praha dnes zruší nařízení, kterým zavřela všechny školy kromě vysokých.
 

13:03 Hladina řeky Ohře začala klesat, po 12. hodině byly na Karlovarsku jen dvě místa s druhým povodňovým stupněm. Silnice dosud uzavřené kvůli dešti se podařilo již během dopoledne většinou zpřístupnit.
 


 

13:01 Hlavní hygienik Vladimír Valenta varoval obyvatele oblastí zasažených záplavami před používáním vody z místních vodovodů. Zasaženo je 51 vodovodních řadů a stovka jich je v ohrožení.
 

12:56 Hladina Vltavy v Praze se podle hospodářů ustálila, už se nezvyšuje. Od 8 hodin ráno je stále průtok 2840 m3 za vteřinu, při ničivých pvodních v roce 2002 byl průtok 5300 m3 za vteřinu.
 

ČTĚTE TAKÉ:


Povodně způsobí na desetitisíce škod za stovky milionů korun, odhadují pojišťovny
 

12:37 Hladina Cidliny v Novém Bydžově vytrvale stoupá, vodohospodáři vylila z koryta a zaplavila několik ulic. Hasiči dopoledne evakuovali děti z mateřské školy.

 

Podívejte se, jaký byl stav řek v pondělí dopoledne v jednotlivých regionech ohrožených povodní.

 


 

12:14 Vodní nádrž Lipno zatím nesníží odtok vody, o což usiloval starosta pražské části Smíchov. Podle Povodí Vltavy Praha o tento krok nepožádala oficiální cestou. Starosta Smíchova odůvodňoval svou prosbu tím, že by snížení odtoku mohlo zabránit hrozící evakuaci 5000 obyvatel pražské části.
 

11:46 Záplavy připravily o život dalšího člověka. Zatím poslední obětí je devětašedesátiletý muž z Plzeňska. Tělo objevili záchranáři v Měčíně na Klatovsku. Muž podle policejní mluvčí uklouzl a spadl do odtokové roury kanálu, kde utonul.
 

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:


 

11:27 Hladina pražského Botiče a Šáreckého potoka klesají, hladina Rokytky v Libni ale stále stoupá. Obyvatelé v Dolní Libni by měli být připraveni na případnou evakuaci.
 

11:18 V průběhu neděle a noci na pondělí bylo na jihu Čech evakuováno 750 lidí. Situace je kritická zejména na Otavě a Lužnici, obě řeky kulminují. Pod vodou je i Putim.
 


 

10:59 V Davli u Prahy si vzedmutí hladin Vltavy a Sázavy vyžádalo evakuaci několika stovek lidí. Náhradní ubytování museli vyhledat obyvatelé čtyř ulic. Do některých obydlí se již dostala voda
 

10:52 Povodeň v Prazezavřela po 10. hodině tramvajovou trať z Braníku na Sídliště Modřany. Podle Krizového štábu není za tuto tramvajovou linku adekvátní náhrada.


10:45 Eva Krchová z Kralup nad Vltavou TN.cz informovala, že se nemůže dostat domů, protože příjezdy do města blokují zátarasy. A to i na místech, která voda neohrožuje. "Už jsem objela tři místa. Tohle už nemá s pomocí moc společného," svěřila se.
 

10:40 V Kralupech bylo evakuováno asi 2,5 tisíce lidí, z toho bylo ubytováno 129 lidí. V Kralupech byly evakuovány oblasti: Cukrovar, Ulice - Havlíčkova, Na Hrádku, Rybova, Libušina, Žižkova, Jungmanova, Husova, Jiráskova, Sokolská, Vltavská a Nám. Palackého a Komenského.
 

10:30 Takto vypadá aktuální stav a průtok na tocích:
 


 

10:22 Přerušené dodávky proudu kvůli záplavám vyřadily z provozu několik vysílačů mobilních sítí. Signál v těchto místech většinou zajišťují okolní základnové stanice a mobilní sítě na celém území fungují.
 

10:16 Na severu Čech jsou kvůli záplavám bez elektřiny desítky domů. Pracovníci ČEZ Distribuce začali z preventivních důvodů vypínat distribuční stanice a úseky vedení nízkého napětí především na Litoměřicku a Ústecku. Bez proudu jsou hlavně domácnosti v Ústeckém kraji, v sousedním Libereckém je situace lepší a zatím nebylo nutné nikoho odpojit
 

10:06 Víkendové povodně nadělaly na majetku ve správě Krkonošského národního parku (KRNAP) škody za desítky milionů korun.
 

10:03 Ve Svojšicích na Kolínsku kvůli záplavám evakuovali 110 klientů ústavu sociální péče. Protrhla se soustava rybníků, voda se dostala do zámku, v němž ústav sídlí.
 


 

10:01 Kvůli záplavám se v Česku ocitly bez proudu tisíce domácností. Energetici museli z preventivních důvodů odpojit desítky rozvodových trafostanic, řadu z nich už zaplavila voda. Nejhorší situace je ve středních Čechách v okolí Berounky, Vltavy a jejích pražských přítoků - Botiče a Rokytky.
 

9:58 Vltava v Praze bude oproti původním předpokladům kulminovat později, patrně až v odpoledních hodinách. Korytem řeky protéká 2840 metrů krychlových vody za sekundu, normální průtok je přitom 149 kubíků.
 


9:52
V Ústí nad Labem byla uzavřena tzv. protipovodňová vana, kudy vede silnice 1/30 spojující město s Děčínem. Objízdné trasy vedou centrem města, dopravu řídí policisté.
 

9:39 Povodňová situace na Znojemsku a Břeclavsku se mírně zklidňuje. Na čtyřech místech v těchto okresech přetrvávají na řece Dyji první povodňové stupně, tedy bdělost. Hladina přes noc poklesla o několik centimetrů.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Další katastrofa u Venduly Svobodové: Povodeň jí poničila vilu i dům!

Povodně postihly další celebritu! Tentokrát to schytala rodina Lucky Vondráčkové

Iveta Bartošová dnes na suchu rozhodně nebyla. Také ji museli evakuovat kvůli velké vodě!

 

9:33 Na Litoměřicku byly z důvodů ohrožení velkou vodou evakuovány Křešice, Žalhostice, České Kopisty a Mlékojedy.
 

V Děčíně bylo z důvodů nebezpečí stoupající hladiny Labe evakuováno 215 lidí a 8 lidí bylo evakuováno ve Hřensku.
 

V Ústí nad Labem byla ráno naměřena hladina Labe ve výši 695 centimetrů. Byl uzavřen kruhový objezd pod Větruší. V ústecké části Střekov byla vyhlášena zatím dobrovolná evakuace. Oba mosty by měly být uzavřeny až při dosažení hladiny 780 centimetrů.
 

9:24 Kralupy nad Vltavou, jak jsme již psali, jsou policií uzavřeny, do města se dostanou pouze jeho obyvatelé a příbuzní, kteří si pro ně jedou. Zatím bylo evakuováno sídliště U Curkovaru a několik dalších ulic v centru, evakuace dalších ulic a sídlišť se připravují.
 

9:19 Kulminace hladiny Labe v Ústí nad Labem by měla nastat během úterý na úrovni 10,8 metru a průtoku 3750 metrů krychlových vody za sekundu. Při historické povodni v roce 2002 Ústím protékalo 4700 metrů krychlových vody za sekundu.
 

9:14 Hromadná doprava v Praze kolabuje. "Linka XC je poměrně přetížená, a proto nyní hledáme další řešení. Linky XA a XB ale situaci zvládají a dodržují interval čtyři minuty," řekla mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řeháková.
 

9:07 Kralupy jsou odříznuté od světa. "V současné době dochází k úplné uzavírce Kralup nad Vltavou," píše se na oficiálním facebookovém profilu města.
 

8:51 Hasiči v neděli a v noci na pondělí evakuovali celkem 2695 lidí, asi polovina z nich byla ve Středočeském kraji. Na 200 lidí hasiči před velkou vodou zachránili, nejvíce jich bylo v Praze.
 

8:42 Kvůli zaplaveným kolejím nebo popadaným stromům je nyní uzavřeno 14 železničních tratí, především ve Středočeském a Jihočeském kraji.
 

Ve Středočeském kraji je kvůli zaplaveným kolejím neprůjezdná trať Sedlčany - Olbramov - Kouřim - Pečky. Půda se sesunula na trať Davle - Jílové u Prahy. Omezený provoz na dvou kolejí je mezi Nelahozevsí a Libčicemi. V Jihočeském kraji jsou zatopené koleje na v úsecích Hluboká nad Vltavou - Zliv, Dívčice - Číčenice, Ražice - Čejetice a na trati Vyšší Brod - Klášter - Loučovice. V Ústeckém kraji jsou popadané stromy na kolejích mezi Moldavou v Krušných horách a Mostem. V Královéhradeckém kraji je bahnem zavalená trať mezi Kunčicemi nad Labem a Pilníkovem. Napadané stromy leží v úseku Lázně Bělohrad - Ostroměř. V Libereckém kraji jsou zaplavené koleje v úseku Křižany - Rynoltice a v úseku Hrozetín - Merklín leží na kolejích stromy.
 

8:25 Hladina Cidliny v Novém Bydžově, na níž platí třetí povodňový stupeň, v pondělí ráno dále stoupala. Hladiny většiny toků ale v Královehradeckém kraji klesaly.
 

8:19 Na jihu Čech většina řek klesá, klesá i počet míst s 3. povodňovým stupněm. Opačný stav je na Otavě v Písku, kde se hladina stále zvedá a překonala pětimetrovou hranici.
 

8:17 Pohřešovaný muž z Mokřan na Benešovsku pravděpodobně utonul. Naposledy dvaaosmdesátiletého muže viděla manželka, jak kolem potoka odhrabuje a odklízí naplavené větve.
 

7:52 Záplavy uzavřely v ČR více než 150 úseků silnic. K 6. hodině evidovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) 152 neprůjezdných úseků, o dvě desítky více než v neděli večer. Nejčastější příčinou je zaplavení silnice, ale voda některé úseky také zanesla bahnem a místy leží spadané stromy. Většinou se jedná o silnice druhých a třetích tříd, ale voda ztěžuje provoz i na dálnici D5 na Berounsku.
 


7:48
Řeka Ohře dosáhla v noci na pondělí třetího povodňového stupně v Karlových Varech Drahovicích. Zřejmě ale tak dosáhla svého maxima. Na horních tocích už začínají hladiny řek klesat
 

7:45 Hladiny řek v Plzeňském kraji od neděle opět stoupají. Nejhorší situace je na Radbuze, kde prakticky po celém toku platí třetí stupně povodňové aktivity. Stejná situace je na Úhlavě a velmi silné průtoky jsou také na Berounce.
 

7:43 Povodně si zatím vyžádaly pět lidských životů. Dva lidé zemřeli v Třebenicích, jeden člověk utonul v Trutnově, jeden v Novém Městě nad Metují a jeden na Benešovsku.
 


7:26
Hladina Labe v Pardubickém kraji vystoupila nad obvyklou úroveň. Stav pohotovosti vodohospodáři vyhlásili ve 2:00 v Němčicích na Pardubicku. První, nejnižší povodňový stupeň, platí na Labi také v Přelouči.
 

7:14 Dobrá zpráva! Hladiny řek na jihu a západě Čech začaly klesat. Na zhruba padesátce míst stále platí třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení, ale extrémní stupeň ohrožení už byl na všech místech odvolán. V Praze a na Ústecku byly evakuovány stovky lidí.
 

6:49 Takto vypadala situace v českých řekách v 6.40.
 


 

6:44 Stav ohrožení je v Libereckém kraji na Ploučnici a Panenském potoce na Českolipsku a Smědé ve Frýdlantském výběžku. Druhý povodňový stupeň mají na Jeřici a Lužické Nise.
 

6:39 Kvůli stoupajícímu Labi policie odklání automobily přijíždějící po dálnici D8 od Lovosic a Drážďan přes Teplice. Uzavřená je levobřežní silnice I/30 mezi Ústím na Labem a Lovosicemi. Do ústecké čtvrti Vaňov, kterou voda odřízla od centra, bude od rána jezdit speciální vlak.
 

V noci se evakuovali obyvatelé části Děčína a Křešic, Počápel a Českých Kopist na Litoměřicku. Do 9:00 ráno mají své domovy opustit také obyvatelé více než 30 ulic v Ústí nad Labem, většinou ve čtvrti Střekov.
 

6:37 Vltava v praze pravděpodobně bude kulminovat až později. Původně se předpokládalo, že to bude kolem 7. hodiny. Podle mluvčí Povodí Vltavy Michaely Pohůnkové nelze odhadnout, kdy ke kulminaci dojde. Vltava Prahou nyní protéká  2760 m3/s.
 


 

6:07 Zbraslav bojuje s nefunkčními protipovdňovými opatřeními! Pokud zábrany nevydrží, domovy bude muset opustit až 250 obyvatel Zbraslavi.
 

5:31 Na 19 místech v Jihočeském kraji zatím stále zůstává třetí stupeň povodňové aktivity. Výška hladin řek a toků však přes noc na většině vodoměrných stanic klesla. Stav extrémního ohrožení stále platí v Božeticích na Táborsku na potoku Smutná
 

5:26 Beroun noc na pondělí kvůli rozvodněným řekám nejspíš překoná bez výrazných škod. Litavka v noci dosáhla hranice 2,5 metru a pravděpodobně kulminuje. Berounka po půlnoci překonala hranici pěti metrů a od té doby se drží mírně pod touto hodnotou. Hladiny obou řek zatím nerostou a spíše klesají.
 

4:53 Vlakové nádraží v Kolíně se koneně podařilo zprovoznit. Vlaky mohou omezenou rychlostí jezdit směrem na Pardubice i Kutnou Horu. Při výluce byly dálkové spoje odkláněny, aby se vyhnuly Kolínu a regionální spoje nahradila autobusová doprava.
 

4:12 Radnice Prahy 12 začala evakuovat obyvatele v okolí Obchodníhonáměstí v Modřanech. Kolik lidí bude přesně evakuováno, zatím není jasné, řada lidí totiž opustila své domovy již v průběhu nedělního večera. V 1:30 již začala evakuace obyvatel Zbraslavi.
 

3:40 Zálezlice na Mělnicku po 11 letech opět bojují s velkou vodou. Součást obce Kozárovice se musela evakuovat. Domovy opustily čtyři rodiny. Pět lidí evakuaci odmítlo.
 

3:34 V Jaroměři na Náchodsku se zřejmě kvůli velké vodě zřítila část historického železného mostu přes řeku Labe mezi školou Na Ostrově k hlavním náměstím. Most, který je využívaný jen pro pěší a cyklisty, je uzavřený.
 

3:03 Řidiči na území hlavního města neprojedou kvůli povodni po Strakonické ulici. Silnice, která je hlavní spojnicí mezi Prahou, Příbramí a dále jihem Čech, musela být uzavřena. Kvůli velké vodě byly uzavřeny na pravém břehu Vltavy v Modřanech také ulice Mezi Vodami, K Jezu a U Kina. Vjezd sem byl podle webových stránek Prahy 12 povolen pouze rezidentům.
 

3:00 Podle Českého hydrometeorologického ústavu je extrémní stupeň povodňového nebezpečí dnes kolem 2. hodiny platil v Čechách na čtyřech místech, a to na Kocábě ve Šťěchovicích, Blanici v Louňovicích pod Blaníkem, Smutné v Božeticích a Lužnici v Bechyni. Třetí stupeň povodňové aktivity byl na 54 místech.
 

2:57 Přibližně v 1:30 ráno začala v Praze-Zbraslavi evakucace. Od okolí ulic Spojařů a U loděnice směrem k mostu Závodu míru.
 

2:49 Vlakové nádraží v Kolíně je stále uzavřeno. Uzavírka byla železničáři posunuta do 4 hodin.
 

2:37 Od 5 hodin bude omezen provoz metra v centru Prahy. Metro nepojede v úsecích Dejvická - Muzeum, Českomoravská - Smíchovské nádraží a Kobylisy - Muzeum. Omezen bude i provoz tramvajových linek. Místo linek A a B budou jezdit tramvaje XA a XB, místo linky C autobus XC.
 

Mimo provoz budou tramvajové linky 4, 5, 6, 8, 14, 17, 24. Naopak posílen bude provoz linky číslo 3, která spojuje Modřany s centrem města. Zavedena bude také zvláštní tramvajová linka 34 z Ortenova náměstí přes Palmovku do Hloubětína.
 

2:00 Města a obce v Ústeckém kraji se připravují na další vzestup hladiny Labe. Opustit obec musí do pondělních 2 hodin necelých 1400 obyvatel Křešic na Litoměřicku, které leží na pravém břehu Labe.
 

0:05 Všechny mateřské, základní, střední školy a odborná učiliště v Praze budou v pondělí uzavřeny. Některé školy ale chtějí vyhovět rodičům, kteří nemají hlídání pro své děti, a o žáky se postarají. V Praze 13 bude ve školách obvyklá výuka.
 

V dalších městských částech řada škol zajistí alespoň hlídání dětí. "Na ZŠ Bílá bude o děti, které se do školy dostaví, postaráno. Nepřítomné děti jsou automaticky omluveny, omluvenky od rodičů nebudou vyžadovány. Výuka dle rozvrhu probíhat nebude, o formě se rozhodne ráno, dle počtu přítomných žáků a učitelů," uvedla na svých stránkách základní škola v Dejvicích. 
 

Průběh povodní už jsme sledovali on-line v neděli, více se dočtete ZDE!

tn.cz / ČTK