Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Na Moravu se chystají stovky vojáků. Škody budou miliardové

Formou on-line zpravodajství jsme sledovali aktuální vývoj kolem povodní po celý čtvrtek.

On-line tímto končíme, další informace najdete v jednotlivých článcích.

 

19:50 Správa železniční dopravní cesty oznámila, že škody na železnici budou jen v Moravskoslezském kraji 380 milionů korun.

 

19:30 Moravskoslezský kraj oznámil, že bude chtít z tisícovky nabídnutých vojáků jen 200 lidí. Úkoly pro ně bude mít připravené v pátek ráno.

 

19:20 Bouřky a silný déšť dorazily i na Vysočinu. V souvislosti s počasím evidují hasiči desítky výjezdů po celém kraji. Nejvíce výjezdů zaznamenali na Pelhřimovsku v Kamenici nad Lipou. Déšť tam zaplavil celou jednu ulici. Vodu ze sklepů ale hasiči odčerpávali také ve Velké Bíteši, v Dobroníně, v Čejově na Humpolecku a ve Velké Losenici na Žďársku.

 

19:00 V oblasti povodí Odry platí na čtyřech místech druhý stupeň povodňové aktivity, tedy stav pohotovosti. Třetí stupeň - stav ohrožení - není na žádném vodním toku, řekl mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček. Povodňová vlna, která postupuje řekou Odrou, je nyní zhruba v okolí Studénky na Novojičínsku. Do Ostravy by měla dorazit ve večer, kulminace Odry se očekává okolo půlnoci.

 

18:50 Na jihu Čech platí třetí povodňový stupeň už jen na jednom místě - na Malši v Roudnů. Na dalších pěti je stupeň dvě, tedy pohotovost. Rozvodněné toky v kraji nenapáchaly větší škody na soukromém majetku, ztráty ale hlásí zemědělci, kterým velká voda zalila louky a pole.

 

18:35 Velká voda dělá těžkou hlavu i obyvatelům Vídně. Stěhuje se tu depozitář galerie Albertina, v němž jsou práce Klimta, Dürera, Michelangela a dalších slavných autorů. Do bezpečí pracovníci přepraví celkem 950 tisíc děl. Problémy mají i pořadatelé festivalu na Dunajském ostrově, na němž by od pátku do neděle mělo vystoupit na 2000 umělců na 13 pódiích. Ve čtvrtek se organizátoři rozhodnou, zda Donainselfest zruší. Bylo by to poprvé za 26 let jeho existence.

 

18:21 Polomi už nehrozí zatopení, oznámili hasiči. Hráz, která měla jen několik desítek centimetrů, zpevnili hasiči pytli, takže by ji ani další déšť neměl protrhnout. Celý rybník je ale v havarijním stavu, takže ho bude nutné vypustit a zrekonstruovat.

 

18:10 Nejméně do pátku nepoteče ve Valašském Meziříčí teplá voda, oznámila radnice. Ze zaplaveného parovodu se totiž stále nepodařilo odčerpat vodu.

 

18:00 Vlaky mezi Prahou a Ostravou už jezdí. Provoz na hlavním tahu byl obnoven před 17. hodinou.

 

17:57 Ostravsko-opavská diecézní charita posílá na postiženého Novojičínsko a Valašsko vysoušeče a připravuje dobrovolníky. První zásilku šesti vysoušečů přivezli krizovému štábu do Nového Jičína pracovníci charity ve čtvrtek odpoledne. Přestože do míst zasažených povodní zatím záchranáři nikoho nepouštějí, Diecézní charita ostravsko-opavská již mobilizuje dobrovolníky, kteří vyjedou místním lidem pomáhat.

 

17:45 Energetici obnovili ve čtvrtek kolem 17. hodiny dodávky elektrického proudu do většiny míst na Novojičínsku, které postihly povodně. Bez proudu zůstávají desítky domácností v Bludovicích. Tam totiž voda poškodila několik distribučních trafostanic.

 

17:41 Armáda už nachystala muže na pomoc postiženým regionům. K dispozici jsou hlavně ženisté 15. ženijní brigády s odpovídající technikou a také část 7. mechanizované brigády. O pomoc armády požádal vládu hejtman postiženého Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas, slíbeno bylo nasazení 1000 lidí.

17:37 Problémy s velkou vodou hlásí i Rakousko. Nejhůře postižené vodním živlem jsou spolkové země Dolní a Horní Rakousy, Štýrsko a Burgenland. Nejkritičtější stav je v dolnorakouských okresech Scheibbs, Melk, Amstetten, Krems a Tulln. V Ybbsitzu v okresu Amstetten byl vyhlášen stav ohrožení, protože město zůstalo odříznuté od okolí. Některé silnice zůstanou ještě několik dní neprůjezdné. Jen na území dolních Rakous je dočasně uzavřeno 44 komunikací.

 

17:30 Škody na silnicích a železnici půjdou do stamilionů, uvedlo Ředitelství silnic a dálnic a Správa železniční dopravní cesty. Problémy jsou například na dálnici D1 u nájezdu Bělotín a mezi 305. a 306. kilometrem. Na 307. kilometru rozestavěné dálnice D47 u Lipníku nad Bečvou se vytvořilo jezero, které může poškodit mostní pilíře. Více si o problémech v dopravě přečtěte TADY a TADY.

 

17:20 Lidé, kteří se po povodních ocitli bez prostředků, mohou požádat o okamžitou mimořádnou pomoc, a to až do výše 47 tisíc kroun. Více než třicet tisíc mohou také na pořízení základního vybavení domácnosti. Další informace poskytnou obecní úřady a najdete je i s formuláři žádostí ZDE.

 

17:10 Vodohospodáři v jižních Čechách odpouštějí přehrady, proto se zvedají hladiny řek. Třetí povodňové stupně - ohrožení - platily dnes odpoledne na Blanici v Bavorově a na Malši v Roudném. Horní toky pozvolna klesají. Rozvodnění hrozí u malých toků, které se mohou vylít z břehů po bouřkách.

 

17:00 Pojišťovny už nyní mají hlášené škody za desítky až stovky milionů korun. Kooperativa počítá s náklady nad 100 milionů, Česká pojišťovna počítá přibližně se 75 miliony. Stovky pojistných událostí už mají hlášené i další pojišťovny.

 

16:50 Vsetínsko oznámilo podrobnosti o oběti, kterou si vyžádaly povodně ve Valašském Meziříčí. Muž dostal infarkt, když uviděl následky povodně na svém majetku. V regionu je také uzavřená jedna silnice, Na Vsetínsku zůstává kvůli povodním uzavřena jedna silnice – úsek Valašské Meziříčí, Krhová ve směru na Nový Jičín.

 

16:40 Pěti miliony korun chce obcím postiženým povodněmi pomoci i Olomoucký kraj. „Tyto peníze by měly posloužit na nákup pohonných hmot a opravy techniky hasičům,dále také na refundaci mezd členům sborů dobrovolných hasičů,“ řekl hejtman Martin Tesařík.

 

16:27 Starosta Nového Jičína Ivan Týle oznámil, že do soboty by měl stát v Bludovicích nový pontonový most, který umožní těžké technice přejet na pravý břeh řeky Zrzávky, kde je také třeba likvidovat povodňové škody. Uvedl také, že město nechá evakuační protory v provozu až do neděle, protože kvůli dešti povodňové nebezpečí stále trvá.

 

16:20 Situace v Jeseníku nad Odrou se postupně zlepšuje. Voda ustoupila natolik, že ulice jsou už průjezdné. Obec tak může rozvážet potraviny lidem, kteří odmítli evakuaci a zůstali ve svých domech. Voda z rozlitých toků zaplavila v Jeseníku nad Odrou desítky domů. Asi šest jich zničila natolik, že z nich zůstala jen polovina. "V současné době už ve většině domů voda není. Zůstává jen v těch, které jsou u hladiny toku. Hlavně že už je celá obec průjezdná," popsal situaci místostarosta.


16:15 Na pomoc Moravě se chystají i humanitární organizace. ADRA začíná s náborem dobrovolníků, s konkrétními akcemi začne v pátek. Člověk v tísni poskytne postiženým oblastem 500 tisíc korun a 200 zařízení pro vysoušení mokrých zdí. Česká katolická charita věnuje obětem záplav 300 tisíc korun i materiální pomoc.

 

Společnosti také zahájily veřejné sbírky. Zájemci mohou přispívat na tato konta: ADRA - 72027202 / 0300. Člověk v tísni - 99619961 / 0300; variabilní symbol 211. Charita ČR - 22770022 / 0800; variabilní symbol: 906. Příspěvky je možné poslat i formou dárcovských SMS na číslo 87777. Na konto společnosti ADRA přispějí zprávou ve tvaru DMS ADRA, organizaci Člověk v tísni pošlou peníze zprávou ve formě DMS POVODNE09. 

 

16:05 Kvůli záplavám je v Moravskoslezském kraji mimo provoz pět čistíren odpadních vod: dvě větší v Novém Jičíně a tři menší v Kuníně, Jeseníku nad Odrou a Suchdole nad Odrou. Inspektoři České inspekce životního protředí také konstatují, že nevědí o žádném úniku závadných látek z průmyslových podniků v oblasti postižené velkou vodou.

 

16:01 Moravskoslezský kraj zveřejnil podrobnosti o tom, jak rozdělí sedmdesátimilionou pomoc postiženým povodněmi. Postiženým občanům v nouzi kraj přispěje 20 tisíci korunami, obcím až půlmilionem na likvidaci prvotních škod. Vláda a ministerstvo pro místní rozvoj pošlou dalších 99 milionů.

 

15:54 Kvůli vysoké hladině Vltavy musela změnit své kotviště i divadelní loď Tajemství bratří Formanů, přeplout musela z kotviště v Holešovicích na Rašínovo nábřeží mezi Palackého mostem a Výtoní. Zde se také uskuteční divadelní představení. V pátek v devět hodin Praha zavře také náplavky u řeky, řeka totiž dosáhne 1. stupně povodňové aktivity.


15:40
Finanční pomoc ve výši 100 tisíc korun přislíbila obětem povodní i KDU-ČSL. ČSSD projedná omezení výdajů na volební kampaň v pátek a také KSČM bude o příspěvku pro postižené záplavami jednat.


15:37 Dodávky vody byly ve vetšině Moravskoslezského kraje obnovené. Pro Čekou televizi to uvedl hejtman Jaroslav Palas. Elektřina začne do domácností zasažených povodní proudit snad do večera.


15:28 Pokud voda v Praze ve Vltavě stoupne, loď Hermes se přesune do Smíchovského přístavu a její klienti budou evakuovaní, uvedl pražský radní Jiří Janeček (ODS). Provozovatelé lodi chtějí předejít případným komplikacím, kdyby musela být loď převezena do přístavu kvůli protipovodňovým opatřením.


15:27 Je nepochybné, že škody půjdou do stovek milionů korun. Naznačuje to odhad Ředitelství silnic a dálnic, podle kterého záplavy na severní a střední Moravě způsobily na silnicích škody za stovky milionů korun.


15:26 Náznaky rabování se dnes objevily v oblastech Nového Jičína, kterými se ve středu večer a v noci na dnešek prohnala povodňová vlna. ČTK to řekl starosta Ivan Týle.


15:25 Na řece Odře v Bartošovicích byl ve čtvrtek odpoledne odvolán třetí stupeň povodňové aktivity, druhý stupeň platí na říčce Bělá v Mikulovicích v Jeseníkách a v Opavě na řece Opavě, informoval agenturu Mediafax dispečer Povodí Odry. Podle jeho slov přílivová vlna Ostravu pravděpodobně mine.


15:22
Do Prahy dorazily přívalové srážky, vítr a blesky. V Praze 4 se při bouřce utrhl reklamní poutač šířky deseti metrů. V Praze 6 spadl strom.


15:17 České dráhy kvůli záplavám v oblasti střední Moravy uzavřely pět tratí. Vlaky nejezdí především na hlavním železničním tahu z Přerova do Ostravy. Kdy budou všechny tratě zprovozněny, není jasné. Železničáři totiž za prioritní považují zprovoznění hlavního koridoru. Dopravu v neprůjezdných úsecích zajišťují autobusy. Výjimkou je trať Suchdol nad Odrou - Nový Jičín město, kam se autobusy kvůli zatopeným silnicím nedostanou.


15:15 
Pražský magistrát žádá řidiče, aby ve vlastním zájmu neparkovali na náplavkách.
 

15:12 Průtok v Praze na Vltavě je 364 m3/s. V odpoledních hodinách dnešního dne se předpokládá zvýšení průtoku na 420 m3/s.


15:09
Na základě upřesnění s Povodím Vltavy dojde k uzavření protipovodňových vrat na Čertovce zítra  v 9:00 hodin. Současně bude zastavena lodní doprava před a za Prahou. V Praze bude lodní doprava bez omezení. Od pátečního rána budou uzavřeny náplavky na území Městských částí Praha 1 a 2 a na úseku U loděnice nad Palackého mostem na území městské části Prahy 5.
 

15:05 Magistrát hlavního města Prahy oznámil, že vrata na Čertovce se zavřou zítra v devět hodin ráno a budou uzavřeny i náplavky. Úřad to uvedl v tiskové zprávě.


14:55 Několik ovcí, psů, slepic a jiných zvířat uhynulo v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku. Tato obec patří mezi nejvíce postižené povodní. Voda v obci zaplavila zhruba 50 domů, strhala ploty, zaplavila garáže, sklepy i byty. Hasiči museli na člunech evakuovat asi 25 lidí.


14:50
Státní veterinární správa ČR monitoruje situaci prostřednictvím krajských veterinárních správ, tam, kde je vážnější nebezpečí, zasedají šéfové krajských správ v krizových štábech krajů, jako je tomu v případě Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Všude se průběžně monitorují ztráty. "Zatím na území Hustopeče nad Bečvou došlo k úhynu pěti ovcí a dvou koz," uvedl v tiskové zprávě mluvčí veterinární správy Josef Duben.


14:47
Moravskoslezský kraj rozdělí postiženým povodní 70 milionů korun korun.


14:28 Záplavy na severní a střední Moravě si vyžádaly už deset obětí. Poslední z nich je muž, který byl nalezen poblíž říčky Grasmanky v Novém Jičíně. Pravděpodobně se jednalo o bezdomovce, který utonul, řekla dnes ČTK mluvčí novojičínské policie Miroslava Michálková Šálková. Nejvíce obětí je z Novojičínska, kde záplavy vzaly život osmi lidem.

 

Podívejte se letecké záběry z Olomouckého kraje.


14:20
Mezi Polomí a Bělotínem na Přerovsku hrozí protržení hráze osmihektarového rybníku. Mluvčí hasičů Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková tn.cz řekla, že pokud by hráz nevydržela, minimálně část Polomi, kde žije zhruba 300 obyvatel, by byla zaplavena.
Hasiči hráz dlouhou sto metrů hlídají již zhruba 45 minut. Protržení hrozí v délce dvou metrů. Hráz v šířce čtyř metrů dokázala podle Hacsikové voda podemlet na 40 centimetrů.
K události míří z Brna také specialista na stavění hrází, který pomůže vzniklou situaci zvládnout.


14:16
Hladina řeky Odry v Bartošovicích na Novojičínsku dosáhla třetího povodňového stupně, tedy stav ohrožení. Bartošovicemi a okolními obcemi postupuje povodňová vlna. V těchto místech by mohly být zatopeny i některé objekty v blízkosti řeky, plošné zasažení zástavby se však neočekává, řekl ČTK mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček.


14:14 Vedení Havířova nabídlo ve čtvrtek pomoc hasičů a strážníků zaplaveným obcím na Novojičínsku, dvě jednotky dobrovolných hasičů odjely do Nového Jičína ve čtrnáct hodin. Deset mužů bude pomáhat při odstraňování povodňových škod," řekla agentuře Mediafax havířovská mluvčí Jana Pondělíčková.


14:13 Podle odhadů hejtmana Moravskoslezského kraje by jen škody na infrastruktuře měly dosáhnout stovek milionů korun.


14:10 Ve čtvrtek ohlásilo České pojišťovně (ČP) škodu ze záplav 900 lidí, nejvíce jich bylo ze severní Moravy z Novojičínska a Přerovska; celkově čeká pojišťovna po této záplavové vlně 3000 škod v objemu 75 milionů korun. Ve čtvrtek o tom informoval mluvčí ČP Václav Bálek.


14:07
Ministerstvo pro místní rozvoj má na obnovu následků živelních pohrom 48 milionů korun, žádat o ně mohou obced, svazy obcí a kraje. Dalších 54 milionů může ještě dostat od ministerstva financí, uvedl ve čtvrtek tiskový odbor ministerstva pro místní rozvoj.


14:01 Na rekordních 502 centimetrů stoupla ve čtvrtek v maďarském městě Szentgotthárd hladina řeky Rába přitékající z povodněmi postiženého Rakouska. Informuje o tom server Népszava. Na Rábě platí třetí stupeň povodňové aktivity. Hladina Ráby je tak o 30 centimerů vyšší než v roce 1965, kdy region Vas na severozápadě Maďarska, kudy protéká, postihly katastrofální záplavy. Důvodem jsou silné deště v oblasti.


13:55 Hejtman Palas řekl, že se v kraji pohřešují čtyři lidé. Nevyloučil proto, že počet obětí může ještě narůst.


13:50 Podle Moravskoslezského kraje nebyla podceněna protipovodňová opatření. Zástupce kraje to řekli na brífinku po zasedání krizového štábu kraje.


13:33 Devátou obětí povodní na Moravě se stal pětačtyřicetiletý muž z Byniny, potvrdil agentuře Mediafax mluvčí krajské záchranky ve Zlíně Petr Olšan. Bynina patří k nejvíce postiženým oblastem Valašska. Muž dostal infarkt. Záchranáři kvůli vodě nestačili přijet včas.


13:20
"I nadále je přerušen provoz na několika tratích, především na hlavním železničním koridoru z Přerova do Ostravy a na několika tratích regionálního významu," uvedly v tiskové zprávě České dráhy. Mimo jiné byl obnoven provoz na trati Valašské Meziříčí – Ostrava v úseku Veřovice – Frenštát pod Radhoštěm, ale v důsledku působení vody a propadnutí kanalizace ve Valašském Meziříčí došlo k pošokození tratě a přerušení provozu v úseku Hostašovice - Valašské Meziříčí, na tomto úseku by měla být zavedena náhradní doprava autobusy.


13:15
Současné záplavy na severní a střední Moravě způsobily podle odhadu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na silnicích škody za stovky milionů korun. ČTK to řekla mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.


Podívejte se na noční záběry povodně na Valašsku.


13:05
Člověk v tísni vyhlásil veřejnou sbírku Povodně 2009. Z vlastního humanitárního fondu Klub přátel uvolní společnost na pomoc 500 tisíc korun. Veřejnost může přispívat bankovním převodem na konto Povodně 7202 7202 /0300.


12:59 V Česku se dosud na protipovodňová opatření vydaly miliardy korun. Další desítky miliard budou ještě potřeba v příštích letech. Na mnoha místech jsou opatření stále nedostatečná, řadě míst zcela chybí. Dle studií ministerstva zemědělství by bylo zapotřebí do roku 2021 investovat zhruba 50 miliard korun.


12:42 Více než 140 škodních událostí v souvislosti s poškozením majetku povodní nebo záplavou zaznamenala ve čtvrtek od sedmé hodiny ráno ČSOB Pojišťovna. Informoval o tom její mluvčí Tomáš Hejda.


12:40 Předseda ODS Mirek Topolánek poděkoval záchranářům, hasičům a policii za nasazení při povodních.


12:39 Petr Gandalovič, místopředseda ODS, vyzval agrární komoru, aby kvůli povodním upustila od plánovaných blokací silnic. Zemědělci měli dálnice zablokovat 29. června.


12:38
Humanitární organizace chystají pomoc Moravskoslezskému kraji zasaženému povodní. ADRA začíná s náborem dobrovolníků, s konkrétními akcemi začne v pátek. Člověk v tísni poskytne postiženým oblastem 500.000 korun a 200 zařízení pro vysoušení mokrých zdí. Česká katolická charita připravuje konto pro dárce i materiální pomoc. ČTK o tom informovali zástupci humanitárních organizací.


12:28 Hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas uvolnil 500 tisíc pro každou obec postiženou povodní. 20 tisíc korun dostane od kraje každá postižená rodina.


12:27 Fischer nevyloučil, že stát uvolní i více než 54 milionů při likvidaci škod. Rezervy jsou na ministerstvu pro místní rozvoj.


12:27 Ve všech povodňových oblastech byly aktivovány krajské hygienické stanice, které koordinují náhradní dodávky vody," uvedla ministrině zdravotnictví Dana Jurásková. Podle ní hygienici monitorují nákazovou situaci.


12:25 Podle Peciny se všem lidem, kteří potřebovali, dostala pomoc po půlnoci. "Následná opatření fungovala velmi dobře," dodal.


12:22 "Bezpečnostní opatření nebyla podceněna. V tomto okamžiku tomu nic nenasvědčuje," uvedl na tiskové konferenci ministr vnitra Martin Pecina. Podle něj byla naopak velmi rychle zvládnuta.


12:20 Záplavy na Moravě si dosud vyžádaly devět obětí. Novinářům to dnes po jednání bezpečnostní rady státu a mimořádném zasedání vlády řekl premiér Jan Fischer. Pět lidí se utopilo, čtyři se nedočkali lékařské péče. Několik dalších osob je nezvěstných.


12:19 Česká republika uvolní z rozpočtu na pomoc po povodních 54 milionů korun.


12:17 "Záchranné práce byly během dopoledne ukončeny. Pokračují likvidační a rekonstrukční práce," uvedl Fischer. Stát pošle do postižených oblastí až jeden tisíc vojáků.


12:15 Podle Fischera byl příval vody velice prudký a přehnal se ve velmi krátkém čase. Podle Fischera jsou při výpadcích vody zajištěny náhradní dodávky vody. Půlka Nového Jičína má problémy s dodávkami elektřiny. Pracují tam agregáty.


12:13 Tisková konference po bezpečnostní radě státu: premiér Jan Fischer vyjádřil soustrast rodinám obětí záplav a vyjádřil lítost.


12:12 Před polednem na Slovensku voda z Dunaje pronikla přes kanalizaci a zalila část nábřeží v bratislavské městské části Děvín. Na místě pracují hasiči. Řeka Morava, která se pod Děvínem do Dunaje vlévá, již ve středu zalila pole v okrajové části Bratislavy, zatím však nezpůsobila nijak významné škody.


12:08 Přímo do zaplavených oblastí se rozhodl vypravit předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD), aby se na místě seznámil s tím, jakou pomoc obyvatelé postižených oblastí potřebují.


11:59 Záplavy, které v noci na dnešek zpustošily města a obce na Novojičínsku a vyžádaly si zatím osm mrtvých, nezavinila řeka Jičínka, ale obrovské množství dešťové vody, která sjela do údolí z okolních kopců. Pršelo extrémně a vypadalo to, jako by se na zem vylévaly kbelíky s vodou, řekl ČTK mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček.


11:50
Reportér TV Nova hlásí podrobnosti k mrtvým z Jeseníku nad Odrou. Zemřela tam 92letá žena, která zřejmě utrpěla smrtelný šok při evakuaci na půdu rodiného domu. Zemřeli také dva bratři ve věku 53 a 54 let, kteří se snažili donutit k opuštění domu jejich 75letou matku.


11:42 Ještě mnohem horší škody než ničivé povodně na Moravě v létě 1997 napáchala ve středu večer záplavová vlna v důsledku přívalového deště v Bělotíně na Přerovsku. Starosta obce Eduard Kavala tvrdí, že takovou vodu v obci ještě neviděl. Desítky domů mají zaplaveny nejen garáže či sklepy, ale někteří dokonce i byty až do výše oken. Zaplavena jsou i místa, kde voda v minulosti nikdy nebyla.


11:33
ODS dává ze stranické pokladny milion korun na pomoc obcím, které zasáhly ničivé záplavy. Novinářům to ve čtvrtek oznámil předseda občanských demokratů Mirek Topolánek.


11:24 Na řece Odře v Bartošovicích byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí povodňový stupeň. Informoval o tom web Povodí Odry.


11:20
V Jeseníku nad Odrou voda zbořila rodinný dům.


11:10 Záplavy na Novojičínsku strhly většinu vodovodních potrubí zavěšených na mostech. Bez pitné vody jsou obce Bludovice, Žilina a Kunín, funguje zde nouzové zásobování.


11:08
Hasiči Moravskoslezského kraje vyjížděli v noci a dopoledne k více než 70 událostem. Informovali o tom v tiskové zprávě. Aktuálně nejvíc vody je zatím v Jeseníku nad Odrou, kde hasiči společně s policií pokračují ve vyhledávání pohřešovaných osob. K dispozici mají seznamy evakuovaných osob a seznamy z evidence obyvatel. V Ostravě-Koblově v lokalitě Žabník se očekává kulminace hladiny Odry dnes mezi 2. a 3. hodinou odpolední.


Podívejte se, jak dopadly Životice na Karvinsku.

 


11:01 Osm obětí učinilo z nynějších záplav zatím čtvrtou nejhorší katastrofu tohoto druhu v historii samostatné České republiky, píše ČTK.


10:57 Prezident Václav Klaus ve čtvrtek na Hradě přijal ministra vnitra Martina Pecinu, který hlavu státu informoval o záchranných pracích na severní Moravě, která je zasažena záplavami a o boji proti extremismu. Agenturu Mediafax o tom informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat.


10:50 "Svědek viděl dotyčného procházet v Černotíně přes most, kde protékala voda. Údajně uklouzl a spadl do říčky. Pak už ho neviděl. Předpokládáme, že se jedná právě o pohřešovaného muže," uvedla přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková  s tím, že bližší informace včetně totožnosti zemřelého zatím nejsou známy.


10:45
Český hydrometeorologický ústav v aktuální předpovědi uvedl, že hladiny menších přítoků a Bečvy a Odry budou nadále klesat. Na dolní Odře očekávají hydrometeorologové, že se hladina udrží na úrovni prvního a druhého stupně povodňové aktivity. Hlavně na Moravě a ve Slezsku lze v nejbližších hodinách očekávat bouřky, ojediněle by kvůli přívalovým dešťům na některých místech mohlo spadnout až 40 milimetrů srážek.


10:43 Záplavy na severu Moravy si podle oficiálních informací policie vyžádaly již osm obětí. K sedmi lidem na Novojičínsku přibyl dnes dopoledne od středečního večera pohřešovaný muž, jehož tělo bylo nalezeno v obci Černotín na Hranicku. ČTK to řekla přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.


10:40 Praha plánuje kvůli zvyšování hladiny Vltavy uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce.
Stane se tak zítra. Magistrát hlavního města to oznámil v tiskové zprávě. Vyklizeny mohou být v pátek i náplavky.


10:30
"I nadále je přerušen provoz na čtyřech tratích, na hlavním železničním koridoru z Přerova do Ostravy a na 3 tratích regionálního významu. Proto nadále doporučujeme všem cestujícím, aby své cesty na Ostravsko a do postižené oblasti odložili o cca 24 hodin," informoval mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský a dodal: "Cestujícím do Polska doporučujeme cestu odložit o asi 24 hodin, popřípadě počítat se zdržením a přestupy na náhradní dopravu. Cestujícím na severní Slovensko doporučujeme využít výhradně vlaky jedoucí přes Valašské Meziříčí, Vsetín a slovenský Púchov."


10:26 Záplavy na Novojičínsku si podle oficiálních informací policie vyžádaly již sedm obětí. K šesti mrtvým z dnešního rána nyní přibyl šestačtyřicetiletý muž, který utonul v Životicích u Nového Jičína. ČTK to řekla novojičínská policejní mluvčí Miroslava Michálková Šálková.


10:24
Na trati Hranice na Moravě - Střelná, která byla rovněž uzavřena, se železničářům již podařilo před 08:00 zprovoznit obě koleje. Informace o omezeních jízdy vlaků cestující naleznou také na adrese www.cd.cz/omezeniprovozu.


10:20
Hasiči zřídili krizovou linku 950 730 730, kde se mohou příbuzní obyvatel vodou zasažených oblastí Novojičínska dozvědět informace o svých blízkých.


10:16
Kvůli záplavám je uzavřená silnice II/142 mezi Bavorovem a Petrovým Dvorem.


10:10 Stav ohrožení trvá na Malši a Blanici v jižních Čechách. Aktuální informace najdete TADY.


Zasáhly povodně i vás? Staňte se reportérem tn.cz a pošlete nám fotografie a videa s názvem Povodně na e-mailovou adresu zpravy@tn.cz. Děkujeme.


10:06 V Olomouckém kraji, kde se po přívalových deštích v noci na čtvrtek rozvodnily menší toky, není zatím nutné nasadit armádu.


10:05 V nejvíce postižených obcích Bludovice a Žilinana Novojičínsku, které v noci na čtvrtek zaplavila voda z řeky Jičínky, fungují krizová centra.


10:03 Rakousko se již třetí den potýká s povodněmi, mezi nejhůře postižené patří spolkové země Dolní a Horní Rakousy, Štýrsko a také Burgenland. V několika městech byl vyhlášen výjimečný stav, informuje ve čtvrtek Kleine Zeitung.


10:01 Mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Humpl pro Českou televizi uvedl, že záchranáři v souvislosti s povodněmi zasahovali již ve více než 20 případech.


9:58
Povodně sužují také Slovensko. V úterý tam kvůli povodním zemřeli dva lidé. ladina Dunaje pod bratislavským Děvínem ve čtvrtek ráno překročila 7,5 metru, čímž dosáhla druhého stupně povodňové aktivity.


9:56 „Trať ze Suchdola nad Odrou je nesjízdná na obou kolejích, je podemletá na několika místech. Naši zaměstnanci procházejí trať a zjišťuji rozsah poškození,“ uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla. Odtékající voda na řadě míst trať ještě stále podemílá. Železničáři se budou do večera snažit zprovoznit alespoň jednu kolej.


9:55 Železniční trať mezi Veřovicemi a Frenštátem je zanesena, zprovozněna by mohla být odpoledne. Koleje mezi Novým Jičínem a Suchdolem nad Odrou jsou podemlety, opravy budou trvat neméně tři dny. Nejhůře poškozená je trať mezi Hostašovicemi a Novým Jičínem, u ní termín zprovoznění není znám.


9:52
Vyhlášení stavu nebezpečí znamená, že hejtman a starostové obcí získávají mimořádné pravomoci. "Například mohou využít k odstranění následků povodně armádu, mohou regulovat a odklonit dopravu, zajišťovat uzávěry míst ohrožení, zajistit evakuaci ohrožených a sehnat jim nouzové ubytování, ochránit majetek evakuovaných, umožňuje jim nařídit hlášení přechodné změny pobytu osob či uložit pracovní výpomoc," popsala Mediafaxu mluvčí hejtmanství Šárka Vlčková.


9:50
Stav nebezpečí, který vyhlásil ve čtvrtek ve tři hodiny ráno krizový štáb Moravskoslezského kraje, je vymezený městy Nový Jičín, Bílovec, Odry, Kopřivnice a Frenštát pod Radhoštěm. Platit bude do 24. července. Právě tak dlouho kraj předpokládá odstraňování následků pustošivé povodně.


9:48 Moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas (ČSSD) jede na místa postižená záplavami. Další jednání krizového štábu proběhne v poledne.
 

9:38 Podle Mediafaxu hledá náhradní bydlení vedení radnice radnice ve Valašském Meziříčí pro čtyřčlennou rodinu s malými dětmi z místní části Krhová. „Voda zaplavila rodinný dům, který měli pronajatý. Přišli o většinu zařízení a osobních věcí,“ uvedla referentka pro bytové záležitosti Ilona Grossmannová. „Rodině jsme poskytli místa v ubytovně v zámku Žerotínů,“ informoval místostarosta Jiří Pernický (nezávislý) s tím, že je zde k dispozici celkem 16 míst. Stejný počet míst je připraven v městské ubytovně u letního stadionu.


9:35
Ve Valašském Meziříčí se na městskou policii obrátili první žadatelé o odvoz uhynulých zvířat, především drůbeže. Společnost, která zásobuje teplem většinu města, oznámila, že v důsledku zaplavení parovodu byla přerušena dodávka teplé vody. Odstávka potrvá odhadem do16. hodiny.


9:30 Po nočním vzedmutí jsou hladiny řek v Královéhradeckém kraji ve čtvrtek na sestupu. Pouze na třech místech nyní platí první stupeň povodňové aktivity, a to na horním Labi, na vodní nádrži Vestřev a na Stěnavě v Meziměstí na Náchodsku. Kolem půlnoci byl třetí stupeň povodňové aktivity na horním Labi ve Špindlerově Mlýně na Trutnovsku a druhý na Stěnavě v Meziměstí.


9:25 České dráhy informovaly v tiskové zprávě, že u všech spojů SC Pendolino je do odvolání zrušena povinná rezervace. Dráhy zrušila Pendolina SC 500, 504, 505 v celém úseku Bohumín - Praha hl.n., SC 502 v úseku Ostrava hl.n. - Hranice na Moravě. Vlaky SC 501, 503, 506, 507, 508, 509 mezi Polomí a Hranicemi na Moravě nahrazují autobusy.


9:22
V Hranicích na Přerovsku stále neopadává spodní voda, kterou mají lidé ve sklepech. Hasiči jsou na místě a podle reportérky TV Nova předpokládají, že čerpat vodu budou celý den.
 

9:20 Předseda vlády Jan Fischer vyjádřil "hlubokou soustrast nad oběťmi, které si velká voda na Novojičínsku dosud vyžádala, a účast se všemi obyvateli postižených obcí".


9:17 Záchranáři upozorňují, že mohou najít další oběti vody. Očekávají, že by mrtví lidé mohli zůstat v autech, která voda strhla ze silnic a některá zaklínila pod mosty.


Podívejte se, jak voda řádila na Valašskomeziříčsku.

GALERIE: Povodně v Česku - Valašskomeziříčsko

1
/
4
Zdroj: HZS
Povodně v Česku - Valašskomeziříčsko


9:15 Premiér Jan Fischer v souvislosti se záplavami na Novojičínsku svolal ve čtvrtek na jedenáctou hodinu mimořádné zasedání Bezpečnostní rady státu. Brzo ráno se sešel s ministrem vnitra Martinem Pecinou a ministrem zemědělství Jakubem Šebestou, aby posoudili aktuální situaci, uvedl mluvčí Roman Prorok.


9:14 Podle aktuálních informací, které pro Mediafax získala mluvčí Českých drah pro Moravu a Slezsko Kateřina Šubová, je zavedena náhradní železniční doprava mezi stanicemi Bohumín a Polom a autobusová doprava mezi Hranicemi a Polom, kde cestující mohou využít vlaků směr Přerov, Břeclav nebo Olomouc, které jedou do Čech. "Cestující musí počítat s tím, že náhradní autobusová doprava takový počet lidí, které odbaví České dráhy, nezvládne. Zpoždění jsou výrazná," uvedla Šubová.


9:12
Na řece Odře v Bartošovicích byl ve čtvrtek ráno vyhlášen 3. povodňový stupeň. Informoval o tom web Povodí Odry. Na Odře v Ostravě-Svinově je dosud první povodňový stupeň, očekává se zvýšení.


9:10 Postižená města a obce varují zvědavce, kteří by chtěli zamířit k řekám a potokům nebo do postižených oblastí. Lidem hrozí úrady, protože řada silnic je podemletých. Není vyloučeno, že mohou padat podmáčené domy.


9:07 Ve Zlínském kraji již voda opadla. Podle reportérky TV Nova lidé uklízejí napáchané škody. Například ve Valašském Meziřící v noci zaplavila voda z Krhovského potoka a bahno z okolních polí centrum města. I tady již voda opadla a lidé uklízejí.


9:05 Na dálnici D1 havarovalo kvůli lijáku 15 aut. Více TADY.


9:03 V Jeseníku nad Odrou pokračuje evakuace ze zaplavených domů. Prázdné hlídají policisté, aby nedocházelo k rabování. Podívejte se, jak poničily povodně Vsetínsko.

GALERIE: Povodně v Česku - Vsetínsko

1
/
9
Zdroj: HZS
Povodně v Česku - Vsetínsko


9:00
V Moravskoslezském kraji bude během dnešního dne i pátku znovu pršet. Během dneška nelze vyloučit ani přívalové deště s kroupami. ČTK to dnes řekl meteorolog Eduard Jarcovják z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Pršet by mělo na území celého regionu a déšť se tak zřejmě nevyhne ani Novojičínsku, kde si záplavy vyžádaly už šest obětí.


8:58 V Olomouckém kraji je kvůli záplavám uzavřená silnice I/47 na úrovni Bělotína směrem na Odry.


8:52 Hrozba povodně zasáhla ve čtvrtek ráno obce v blízkosti toku jizerskohorské říčky Smědé ve Frýdlantském výběžku na Liberecku. Podle měření Povodí Labe se první stupeň povodňové aktivity objevil v Bílém Potoce, ale voda zatím opět klesla z hranice bdělosti 80 centimetrů o čtyři centimetry.


8:50
Situace na horních tocích řek v západočeské části Šumavy se ve čtvrtek uklidnila a nehrozí v současné době žádné nebezpečí záplav. Informovala o tom agentura Mediafax.


8:40 Podle Národního dopravního informačního centra bahno a štěrk uzavřely zčásti dálnici D1. Mezi 306. až 308. kilometrem u sjezdu na Hranice na Moravě je obousměrně uzavřený jeden pruh dálnice. Na místě se tvoří kolony. Uzavírka by měla trvat do 12. hodiny.


Podívejte se, jak po povodni dopadl Nový Jičín.

GALERIE: Povodně v Česku - Nový Jičín

1
/
4
Zdroj: Mediafax
Povodeň


8:38 Na řece Odře v Bartošovicích platí ve čtvrtek ráno druhý povodňový stupeň a zanedlouho zřejmě bude vyhlášen třetí. Agenturu Mediafax o tom informoval ve čtvrtek ráno web Povodí Odry. Na Odře v Ostravě-Svinově je dosud první povodňový stupeň, očekává se zvýšení. Druhý stupeň stále platí také na řece Opavě v Opavě. Jičínka, která v noci způsobila rozsáhlé záplavy na Novojičínsku, již klesla na první stupeň povodňové aktivity. V Koblově u Ostravy, kde se očekává rozlití Odry do okolní zástavby, vybudovali v noci hasiči ochrannou hráz.


8:35
Noční déšť v Královéhradeckém kraji způsobil rychlý vzestup hladin některých vodních toků. Vodohospodáři například vyhlásili třetí, tedy nejvyšší, stupeň povodňové aktivity na Labi ve Špindlerově Mlýně na Trutnovsku. Poté co deště během noci ustaly, hladiny řek opět rychle klesly a v Královéhradeckém kraji platily dnes v 8:00 hodin na několika místech pouze první stupně povodňové aktivity.


8:27 Náměstek ředitele Povodí Odry Čestmír Vlček pro tn.cz uvedl, že hladina Odry bude v Ostravě stoupat, ale z břehů by se řeka zřejmě vylít neměla. Kritická místa jsou Ostrava - Svinov a ostravský Koblov, místní část Žabník, kde jsou již postaveny mobilní stěny.


8:25 Krajský krizový štáb spolu s povodňovou komisí dnes okolo 03:30 vyhlásil na Novojičínsku stav nebezpečí, který bude trvat až do 24. července. "Stav nebezpečí zahrnuje řadu úkonů, které je třeba provést i po opadnutí vody," uvedla mluvčí kraje Šárka Vlčková.


8:23 Podle mluvčího záchranné služby Lukáše Humpla se záchranáři nemohli dostat ke zhruba sedmdesátiletému seniorovi v Kuníně na Novojičínsku. "Dříve se tam dostali hasiči, pokoušeli se pána resuscitovat, ale zemřel," uvedl Humpl. Dodal, že záchranáři nemohli kvůli záplavám včas přijet ani k osmdesátileté seniorce v Bernaticích na Novojičínsku.


8:22 Počet potvrzených obětí je stále šest. Čtyři lidé se utopili a dva zemřeli zřejmě na srdeční selhání poté, co se k nim kvůli vodě nedostali včas záchranáři. Tři z utonulých byli z Jeseníku nad Odrou na Novojičínsku a jedna žena utonula v Novém Jičíně-Žilině.


8:21 Hasiči v Olomouckém kraji přijali od středečního večera téměř stovku žádostí o pomoc od lidí, postižených přívalovými dešti a následnými lokálními záplavami. Nejhorší situace byla na Hranicku, kde i v současné době stoupá spodní voda a zaplavuje garáže a sklepy. Hasiči nemají v souvislosti s povodněmi informace o žádných mrtvých či zraněných lidech. ČTK to řekla mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.


8:19
Aktuální stavy průtoků řek v povodí Odry najdete TADY, povodí Vltavy TADY a povodí Labe TADY.


8:13
V úseku Hranice na Moravě - Polom je kvůli povodním uzavřena trať Česká Třebová - Přerov Bohumín. Omezení se týká i úseku Rožnov pod Radhoštěm - Valašské Meziříčí na trati Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěm. Vlaky nejezdí v úseku Valašské Meziříčí - Frenštát pod Radhoštěm na trati Ostrava - Valašské Meziříčí. Uzavřena je stále trať Suchdol nad Odrou - Nový Jičín město.


8:11České dráhy kvůli záplavám v oblasti střední Moravy uzavřely čtyři tratě. Na trati Hranice na Moravě - Střelná, která byla rovněž uzavřena, se železničářům od 06:50 podařilo zprovoznit jednu kolej. Kvůli povodním dráhy zrušily první Pendolino z Bohumína do Prahy. ČTK o tom dnes informovala regionální mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.
 

 

8:00 Novojičínská policejní mluvčí ráno potvrdila, že záchranáři v domě v Jeseníku nad Odrou objevili před sedmou hodinou ráno další tři mrtvé lidi. Počet obětí je včetně těchto mrtvých celkem šest.


7:58 Ve Zlínském kraji je kvůli záplavám uzavřena silnice I/35 mezi Zubřím a Rožnovem pod Radhoštěm. Informuje o tom Ústřední automotoklub.


7:57 "Záchranné práce v této chvíli pokračují v Jeseníku nad Odrou," uvedl tn.cz mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.
 

7:55 V Moravskoslezském kraji trvá pohotovost podle Českého hydrometeorologického ústavu v Opavě na řece Opavě a na Bělé v Mikulovicích.


7:53 Podle Českého hydrometeorologického ústavu trvá stav ohrožení v jižních Čechách - na Vltavě v Březí, na Blanici v Husinci a na Zlatém potoku v Hracholuskách.


7:50 Na dvatisíce obyvatel postižených oblastí je bez plynu. Někde neteče pitná voda.


7:48 V místech povodní záchranáři v noci nejčastěji ošetřovali řezná poranění a poranění končetin a šlach. K některým pacientům se kvůli vodě záchranka vůbec nedostala.


7:45
Řeka Odra na některých místech zatím nekulminovala a neklesá. Na některých zaplavených místech je situace horší než při povodních v roce 1997.


7:42 Moravskoslezský kraj: zcela uzavřená je silnice I/57 mezi Novým Jičínem a Opavou, II/0482 ze Závišic do Nového Jičína, II/0484 ve smeru na Jeseník nad Odrou.
 

7:40 Uzavřeny a bez náhradní dopravy jsou železniční tratě Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěm, kde vlaky nahrazuje autobusová doprava, a Valašské Meziříčí - Frenštát pod Radhoštěm.


7:37 Policisté znovu upřesnili počty obětí. Podle nejnovějších informací si záplavy na Novojičínsku zatím vyžádaly šest obětí. Čtyři lidé se utopili a dva zemřeli zřejmě na srdeční selhání poté, co se k nim kvůli vodě nedostali včas záchranáři. ČTK to řekla novojičínská policejní mluvčí Miroslava Michálková Šálková. Původně hasiči mluvili o pěti obětech, ráno po konzultacích se záchranáři ohlásili, že oběti jsou tři.


7:32 Na Vsetínsku velká voda řádila také v Zubří, Zašové, Valašském Meziříčí, Lešné.
 

7:30 Velká voda trápí také Slovensko, Polsko nebo Rakousko. Nejhorší situace je v Horním a Dolním Rakousku. Podívejte se na reportáž z noci.


7:28 V Hustopečích nad Bečvou ve Zlínském kraji voda napáchala milionové škody. Obrovská masa vody zasáhla také Tvarožnou na Hodonínsku.


7:25 Nejhorší situace je už od večerních hodin na Novojičínsku v Moravskoslezském kraji. Asi nejhůře byla zasažená novojičínská část Žilina. Voda se rozlila v i Bartošovicích a Hukovicích.


7:22 Hasiči pátrají po dalších možných obětech.


7:19 Podle hydrometeorologa Jana Daňhelky se budou srážky postupně ustávat. "Česku ale hrozí bouřky, které se budou vyskytovat v následujících dnech," uvedl Daňhelka.
 

7:15 Zpravodajské agentury upřesnily počty obětí. Záplavy na Novojičínsku si zatím oficiálně podle policie vyžádaly tři oběti. Jedna žena se utopili, ke dvěma lidem se nedostali záchranáři včas. Noční informace o šesti mrtvých se nepotvrdily. „Nemáme dosud ani přesný počet zraněných,“ doplnil ji mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.
 

7:10  Ve čtvrtek bude na území České republiky oblačno, na západě až zataženo s přeháňkami a místy i bouřkami, které se vyskytnou zejména na Moravě a ve Slezsku. Nejvyšší teploty dosáhnou 20 až 24 °C, na západě Čech se budou pohybovat pouze kolem 18 °C. Mezi mrtvými jsou dva lidé, kteří se utopili v Moravskoslezském kraji. "Další čtyři lidé zemřeli v důsledku zdravotních problémů, když se k nim nemohli dostat záchranáři. Jeden pacient zemřel například v Kuníně a další v Bernarticích," řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.V některých místech Valašska už hlásí stoletou vodu.


7:07 Mezi mrtvými jsou dva lidé, kteří se utopily. "Další čtyři lidé zemřeli v důsledku zdravotních problémů, když se k nim nemohli dostat záchranáři. Jeden pacient zemřel například v Kuníně a další v Bernarticích," řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. V některých místech Valašska už hlásí stoletou vodu.


Podívejte se, jak situace vypadala v podvečer a v noci na Vsetínsku.


7:05 Hydrometeorologové upozornili, že silné deště a povodně budou ohrožovat během čtvrtka zejména Jihočeský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Navíc hrozí bouřky. Více TADY.


7:03 Valašsku, střední Moravě a Novojičínsku v Moravskoslezském kraji se raději vyhýbejte, vzkazují železničáři svým zákazníkům. Úseky některých tratí jsou mimo provoz, kvůli zaplaveným silnicím nelze zajistit náhradní dopravu, sdělily dráhy. Více TADY.


7:00 Životy nejméně šesti lidí si vyžádaly záplavy, které postihly část Novojičínska. Voda stále stoupá i na dalších místech.


 

hav s přispěním agentur a redakce TN.cz