Voda na jihu Čech zase stoupá, hrozí bouřky. KONTA POMOCI

Bouřky mohou zvednout toky na Moravě a ve Slezsku. Na jihu Čech stoupá Blanice. Hrozí další povodně.

Z neděle na pondělí se sice situace mírně zlepšila. Během dopoledne a odpoledne se začala zvedat  v jižních Čechách řeka Blanice. Odpoledne platí nejvyšší stupeň povodňové aktivity na třech místech na řece Blanici – v Husinci, Bavorově a Heřmani. Ale nemohou za to deště ale vodohospodáři, kteří upouštějí přehradu Husinec, aby si udělali místo na další přívalové lijáky a zamezili povodńím.


ČHMÚ varuje před silnými bouřkami na celém území Česka. Povodňová výstraha platí až do středečních 23:00 platí pro jižní Čechy, Plzeňsko, Olomoucký a Moravskoslezský kraj.


Silná bouřka s krupobitím se přehnala přes Jihlavsko. V obci. Záborná  voda zaplavila silnice. "Hasiči zasahují na několika místech v kraji," řekl operační důstojník vysočinských hasičů. Více o počasí TADY.


Přívalové lijáky a krupobití se přehnaly Vysočinou a přesouvají se přes střední Čechy a Prahu, kde zvednou hladinu Vltavy. "V Praze by se nemělo dít nic dramatického. Myslím si, že řeka vystoupá na první povodńový stupeń," předpoveděla meteoroložka Dagmar Honsová.


Extrémní bouřky odpoledne a večer zasáhnou Jihočeský kraj, tady spadne až 40 milimetrů srážek za hodinu. Půda v jižních Čechách už po deštivém počasí minulých dnů není schopna vsáknout další obrovské množství vody. "Intenzivní bouřky zvednou na jihu Čech řeky. Hrozí tu další záplavy," řekla Honsová. Pozdě odpoledne a večer zasáhnou přívalové lijáky také Moravu a Slezsko. Meteorologové varují před dalšími záplavami.


Druhý povodňový stupeň je hlášen na Otavě v Písku. Dvojku mají také na Vltavě v obci Spolí, Českém Krumlově, říčce Stropnici v Borovanech a na Malši v Roudném na Českobudějovicku.


Od dvanácti hodin se začal zvedat sloupec řeky Úhlavy u Klatov. Za hodinu řeka vystoupala o 18 centimetrů, na řece je vyhlášen druhý stupeń. Po centimetrech přibývá také odpoledne Malše v Roudném na Českobudějovicku, panuje tu dvojka.


Toky v Moravskoslezském kraji i v pondělí v poledne stále klesají. Hladina řeky Opavy v Opavě kulminovala v neděli brzy ráno deset centimetrů před 3. povodňovým stupněm, od té se vrátila na první povodňový stupeň, na kterém je i v Karlovicích a Děhylově. Jedničku hlásí také v pondělí v poledne Odra ve Svinově a Bohumíně a na říčce Bělá v Mikulovicích.


"Do teď bylo v souvislosti s velkou vodou na jihu Čech evakuováno 842 lidí. Většina jich našla útočiště u příbuzných, někteří už se vrátili do svých domovů. V těchto chvílích hasiči pomáhají hlavně s odčerpáváním vody ze zatopených objektů," uvedla mluvčí kraje Kateřina Koželuhová. Opuštěné domy hlídá policie, která zatím nezaznamenala žádné pokusy o krádeže a rabování.
 

Severní a střední Moravu a Slezsko zřejmě čeká další dramatický večer. Půda už je nasákla vodou a další přívalový déšť už zem nevsákne, voda se tak povalí po povrchu a možná zaplaví další domy a silnice. Podle varování meteoroložky  tu přívalový déšť hrozí až do noční 23. hodiny. Přitom od ranních hodin hodin tu toky zvolna klesají. Druhý stupeń hlásili vodohospodáři v moravskoslezském kraji ráno jen na Vidnavě ve Vidnávce a Odře v Bartošovicích.


O více než šedesát centimetrů stoupla během tří hodin hladina Úhlavy ve Štěnovicích u Plzně. V pondělí po sedmé hodině ráno tak překročila hranici pro vyhlášení druhého stupně povodňové aktivity.


Silné bouřky mohou ale podle meteorologů rozpohybovat hladiny řek v Jeseníkách, Šumavě a Novohradských horách. Toky by tu mohly dosáhnout povodňové aktivity.
 


Záplavy ničí Česko už téměř týden. Hladiny řek začaly po prudkých deštích stoupat minulé úterý. A největší škody za sebou voda nechala v Moravskoslezském, Olomouckém a Jihočeském kraji. Podrobnou chronologii povodní najdete TADY.
 

Na většině míst regionu ale hladiny řek v noci klesaly. Vzestup zaznamenala Blanice jen na spodním toku v Heřmani a v ranních hodinách i u Husince.
 

Na druhém stupni povodňové aktivity je Blanice u Podedvor a od tří hodin v noci také Otava v Písku. Tam v noci voda kulminovala, dosáhla sice nad limit stavu ohrožení, ale městu výrazné problémy nezpůsobila. Voda se vylila většinou do polí a po půlnoci začala klesat.


Dále čtěte:


-Jižní Čechy pod vodou. Písek v ohrožení. OBRAZEM

- Povodně 2009: ZATÍM třetí nejničivější v historii

- POVODŇOVÉ PŘIBĚHY: Dům zničila voda týden po dokončení

- OBRAZEM: Začal nekonečný úklid po vodě. 3D PROHLÍDKA

- Proč povodeň zabila 12 lidí? Byla přívalová, říká hydrolog

- Vyrval vodě 3 děti a mámu. Z domu je vysekal majzlíkem

 

Nepotvrdily se tak nedělní obavy hydrologů, že za soutokem Otavy a Blanice dojde k výraznému překročení 3. stupně povodňové aktivity.
 


Pohotovost je vyhlášena také na horním toku Vltavy, kde se zvedla hladina poté, co vodohospodáři v neděli zvýšili odtok z Lipna. "Odpouštění vody z přehrad by situaci v obcích pod hrázemi nemělo zhoršovat," ujistil hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.
 

Škody, které voda způsobila, se vyšplhají k šesti miliardám korun. Více ZDE.


Povodí ostatních českých řek už sice žádná větší nebezpečí nepředpokládala, ale meteorologové stále v Jihočeském, Plzeňském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji stále varují před povodňovým nebezpečím.
 

Po celé republice navíc i nadále hrozí bouřky s nebezpečnými doprovodnými jevy. Právě lokální bouřky doprovázené silnými dešti způsobily za poslední dny nejvíce škod.

vrl tn.cz / Mediafax