Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

POVODŇOVÉ PŘÍBĚHY: Dům zničila voda týden po dokončení

S opadávající vodou se začínají obyvatelé postižených oblastí svěřovat se svými příběhy.

Okolí novojičínských částí Žilina a Bludovice, kterými se ve středu večer prohnala povodňová vlna, je plné bláta, povalených stromů, zdemolovaných cest. Kolem se tyčí zničené domy.

 

Lidé se i přes zoufalství nad zkázou chopili lopat a začali bojovat s následky řádění přírodního živlu. Do města přijely desítky dobrovolníků, kteří přivezli to nejpotřebnější. Ruce ochotné pomáhat. Počítačovému technikovi Martinu Janíkovi z novojičínské čtvrti Žilina přijeli na pomoc přátelé. "Máme tady deset kamarádů. Bez nich bychom to nezvládli," řekl dvaatřicetiletý Janík.


Na břehu řeky, která mu a dalším sousedům ukázala ničivou sílu, bydlí jen dva měsíce. Malý domek koupil s přítelkyní v touze opustit město a žít na venkově. Zadlužili se hypotékou a investovali do rekonstrukce.

 

"Je to týden, co od nás odešli zedníci. Nyní můžeme začít znovu. Nemáme nic. Jsem ale rád, že jsme to přežili," svěřil se muž, který ještě neví, zda v sousedství jinak klidného potoka Jičínka bude žít i nadále.

 

Na půdu musel přes garáž

 

Přívalová vlna jej zaskočila. "Nikdo nás nevaroval. Žádné sirény. Nic. Přitom voda před tím vzhůru po toku spláchla dvě obce," postěžoval si. Voda jej uvěznila před domkem. Dveře nemohl otevřít. Přítelkyně byla už uvnitř a na půdu se během několika minut pokoušela dostat to nejcennější. "Chtěl jsem se dovnitř dostat oknem. Rozbil jsem sklo a přitom se dost pořezal," popsal Janík první pokus o záchranu.

 

Další povodňový příběh najdete TADY.


Nakonec krvácející vyšplhal na garáž. Rozebral tašky na střeše a tak se dostal na půdu, kde už čekala vyděšená přítelkyně. "Byli jsme nahoře. Kolem nás tekla řeka a v ní plavala auta," popsal situaci. "Stále tomu nemůžu uvěřit," dodal.


Se sešitou rukou dnes jen stěží může přiložit ruku k dílu. "Nevezmu do ní ani lopatu," řekl počítačový technik. Na pomoc mu už ve čtvrtek přijeli přátelé, další dorazili v pátek. Vynášejí zdemolované zařízení domu, uklízejí na zahradě nánosy dřevin a bahna.

 

Uplavané jezevčíky vrátili sousedi


Velká voda vyplavila i dům majitele chovatelské stanice jezevčíků Antonína Hořínka. Vlna mu odnesla všech devět psů. Pýchu jeho práce, se kterou se příští týden chystal na výstavu na Slovensko. "Lidé mi psíky postupně nosili zpátky. Tak jak je vylovili níž po proudu. Osm mám zpátky. Jen jeden to nepřežil," řekl chovatel.

 

Pokud chcete lidem postiženým povodní pomoci, návod najdete TADY.


Jiřina Mrázková z nedalekých Bludovic řádění povodně na vlastní kůži nezažila. "Odjeli jsme v sobotu na dovolenou do Chorvatska. Ve středu volal syn, že máme barák plný bahna. Byl doma sám. Okamžitě jsme sedli do auta a jeli domů. Tady nás čekala jen spoušť. Nic se nedá zachránit," řekla žena.


Některým lidem nezbyly ani talíře


Organizovat pomoc se snaží i pracovníci městského úřadu. "Obcházíme jednotlivé rodiny a zjišťujeme, co kdo potřebuje. Nejčastěji chybí lopaty a čistící a dezinfekční prostředky. Lidé se ptají i po vysoušečích a čerpadlech," popsala Eva Slováčková.

 

Z krizových center rozvážejí i teplou polévku. "Někomu musíme dopravit i plastové talíře. Nezůstalo jim žádné nádobí, ze kterého by mohli jíst," vysvětlila. Dodala, že z 600 domů v městské části Žilina povodeň zasáhla třetinu nemovitostí.

 

Zaměstnance zámku v Kuníně zachránil radiátor

 

Bronislav Novosad do zámku v Kuníně, kde pracuje, přišel ve středu večer před devátou hodinou, když byl vyhlášen poplach. "Šel jsem do pokladny a snažil se zachránit techniku, ale voda tam přišla strašně rychle a já už jsem nedokázal otevřít dveře a zůstal jsem tam uvězněný. Za chvíli jsem měl vodu po prsa, tak jsem vylezl na radiátor a čekal, co bude. Byla tam úplná tma, došla mi baterie v mobilu, nemohl jsem nic dělat. Stál jsem tam hodně přes dvě hodiny, pak voda opadla a už jsem dokázal dveře otevřít a dostat se ven,“ popsal svůj zážitek.

 

Hrozí ještě další povodně? Výstrahu meteorologů najdete ZDE.

 

Přízemí kunínského zámku je těžce poškozeno. Zničena je restaurace, informační centrum, byt kastelána, pokladna a vestibul. Těžce utrpěla také zámecká zahrada. Zámecké sbírky jsou umístěny v prvním patře a poškozeny tudíž nebyly.

 

Mnohé děti z Jeseníku nepojedou na tábor či dovolenou

 

Děti v Jeseníku nad Odrou si převzaly vysvědčení, známky ale teď rozhodně neřeší. Nemají hračky, oblečení, boty. Prožily si peklo, při kterém šlo o život. jejich prázdniny začnou prací na likvidaci povodňových škod. Někteří neodjedou ani na vytouženou dovolenou. Bude se šetřit, protože se musí opravovat dům poškozený velkou vodou.


"To, co tady slýcháme od dětí a jejich rodičů, jsou strašidelné příběhy. Atmosféra je dnes velmi emotivní. Každou chvíli pláčeme," řekla ředitelka školy Libuše Maxnerová. Sama má dům pod vodou v nejvíce postižené části obce.

 

Následky povodní v Jeseníku si můžete prohlédnout na 3D záběrech.


Do nedávno opravené jesenické školy chodí šest desítek dětí. Budovu záplavy nepoškodily. Je na kopci. Dnešní předávání vysvědčení mělo být prvním pro 11 prvňáčků. Pro list se známkami si ale přišlo jen několik z nich. Žádné slavnostní předávání se ale nekonalo. "Rodiče nám volají. Oznamují, že s dětmi jen pro vysvědčení dojdou jednotlivě během rána. Další to nechávají až na příští týden. Mají prostě jiné starosti," doplnila ředitelka.


Volný čas si děti rozhodně užívat nebudou. Místo běhání po kopcích a hraní fotbalu je čeká práce. Nánosy bahna budou likvidovat ještě řadu dní. Jejich rodiče se navíc s obavami dívají k obloze. Bojí se dalších dešťů, které by mohly situaci ještě zhoršit. "Musím pomáhat," svěřil se jedenáctiletý Nikolas. Žije sám s maminkou. Těšil se především na tábor, kam se chystal s dalšími kamarády z přírodovědného kroužku. "Nepojedu nikam. Nemám žádné oblečení," svěřil se.

 

Děti čekají pracovní prázdniny


O něco více štěstí měla dvanáctiletá Veronika Lušovská z nedalekých Bludovic. Touto městskou částí Nového Jičína se v čtvrtek prohnala povodeň. Její pokojíček ale voda nezdevastovala. "Mám ho v prvním patře. Vytopenou máme jen spodní část domu. Chybí mi hlavně boty," řekla dívka, která si odnesla na vysvědčení čtyři dvojky.

 

I ona ale bude musí doma pomáhat. "Všude je bahno. Včera nám přišli pomáhat sousedi. Už to u nás vypadá trochu lépe," řekla školačka.


Podobně je na tom i její starší spolužák Lukáš z Jeseníku nad Odrou, který chodí do školy v Novém Jičíně. Čtrnáctiletý volejbalista věří, že se se svým týmem koncem srpna odjede na volejbalové soustředění do Žamberku. "Jinak ale počítám s tím, že prázdniny budou hodně pracovní," řekl Lukáš.

 

V Šenově přišla o dům rodina se dvěma dětmi

 

Mladé manžele s dvěma dětmi velká voda připravila doslova o všechno. "Před pěti lety si postavili krásnou dřevostavbu, vodou však nasákla tak, že bude muset být stržena. Přišli o všechno, zachránili holé životy, utekli jen s dětmi. Máme pro ně připravenu obecní garsonku, ale těžko pro ně můžeme udělat víc. Dům měli pojištěn na menší částku, nechali v něm všechno, doklady, peníze, všechny věci,“ řekl starosta obce Vladimír Demeter.

kap s využitím agentur TN.cz