Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

velký přehled Komunální volby 2014

POVOLEBNÍ JEDNÁNÍ: Kdo s kým bude vládnou právě u vás

Ve většině obcí se rozjela hořečnatá povolební jednání o tom, kdo s kým obsadí nejvyšší posty. V některých městech už je dokonce jasno, kdo s kým utvoří koalici. Například v Olomouci strany vyšachovaly vítězné hnutí ANO. Podívejte se, kdo s kým jedná právě u vás.

Vyhráli volby, přesto skončí v opozici. I to je možné. Přesvědčili se o tom například zástupci hnutí ANO v Olomouci. Právě tam je vyšachovaly ČSSD, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Připravili jsme pro vás přehled, jak probíhají povolební jednání v různých městech napříč republikou.
 

 

Potenciální partneři na pražské radnici ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) se poprvé sejdou společně na konci týdne. Nad svými programy se dnes shodly ČSSD a ANO. "Vzájemně jsme si pročítali programy a zjistili jsme, že v tam nejsou neshody," řekl lídr ČSSD a ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík. Shodu nad programy potvrdila i předsedkyně pražského ANO Radmila Kleslová.

 

"Budeme jednat v modelu tři, tři, tři, tedy zástupci všech tří stran," řekl k plánovanému setkání na konci týdne Ludvík, který je společně se zastupiteli Karlem Březinou a Petrem Dolínkem ve vyjednávacím týmu ČSSD.

 

Ještě než vznikne konkrétní obrys dohody, musí se podle Ludvíka nejdříve všechny tři strany shodnout, že společnou koalici opravdu chtějí. Právě to by se mělo stihnout do konce tohoto týdne, možná příští týden, uvedl Ludvík.

 

Jak dopadly komunální volby v jednotlivých okrscích - najdete ZDE.

 

 

Benešov

 

V Benešově by mohla vzniknout i koalice, v níž nebude vítězná Volba pro město. ČSSD a ANO, které skončily na druhém a třetím místě, uzavřely dohodu o společném postupu při povolebních jednáních a hledají k sobě dalšího koaličního partnera. O nové podobě radnice dnes začala jednat i Volba pro město, postupně se chce sejít se všemi stranami, které se dostaly do zastupitelstva.

 

 

 

Beroun

 

O tom, kdo a s kým bude vládnout v Berouně, by mělo být známo v pondělí nebo nejpozději v úterý. Řekla to starostka a volební jednička vítězného uskupení Nezávislí Berouňáci Šárka Endrlová. Ta by ráda pokračovala v dosavadní spolupráci s TOP 09 a ČSSD.

 

 

 

 

 

Kladno

 

Vyjednání koalice může v Kladně trvat i týdny. Konkrétní návrhy ani termíny schůzek zatím nepadly. Vítězná Volba pro Kladno, která má deset mandátů ze 33 křesel, hledá u dalších stran společné prvky ve volebním programu. Mírnou většinu by například Volba pro Kladno získala v koalici s třetí umístěnou ČSSD, která má sedm mandátů. Dohromady by tak měly 17 z 33 zastupitelských postů. "Dohody budou otázkou priorit programu," řekl ídr ČSSD Vojtěch Volf.

 

 

 
 
Kolín
 
O tom, jak bude vypadat nové vedení kolínské radnice, by se mělo rozhodnout do konce tohoto týdne. Vítězné hnutí Změna pro Kolín v čele s dosavadním starostou Vítem Rakušanem se během týdne sejde se všemi, kdo byli zvoleni do zastupitelstva města.

 

 

 

 

Kutná Hora

 

Strany v Kutné Hoře možná sestaví koalici bez vítězné Šance pro Kutnou Horu, která dosud vládla na radnici. Kutnohorská změna, která skončila na druhém místě, jedná o povolební spolupráci s hnutím ANO a ČSSD a případně osloví i Alternativu pro Kutnou Horu.

 

 

 

Nymburk

 

Nymburskou radnici by mohla vést koalice tří uskupení. O případné spolupráci jedná vítězná Změna pro Nymburk s ČSSD a Nymburskými demokraty. ČTK to řekli lídři ČSSD a hnutí Nymburští demokraté Tomáš Mach a Jan Ritter. Komunální volby v Nymburce těsně vyhrála Změna pro Nymburk v čele se současným místostarostou Pavlem Fojtíkem, která získá čtyři mandáty z 21 křesel v zastupitelstvu. Stejný počet křesel budou mít i hnutí ANO 2011 a ČSSD, které dostaly od voličů přibližně o dvě procenta méně hlasů. Nymburští demokraté získají v zastupitelstvu tři mandáty.

 

 

Příbram

 

V Příbrami bude vítězné hnutí ANO jednat o povolební spolupráci s TOP 09. Nebrání se ale ani schůzkám se zástupci dalších stran s výjimkou ODS a ČSSD. ČTK to dnes řekl lídr ANO Jindřich Vařeka. Šéf příbramské TOP 09 Petr Vácha by si koaliční vládnutí s ANO uměl představit, stejně jako Vařeku ve funkci starosty.

 

 

 

 

Rakovník

 

Složení rakovnické koalice by mohlo být známé za týden. Vítězná ČSSD, která má pět mandátů z 21 zastupitelských křesel, chce setkání s dalšími stranami stihnout do začátku příštího týdne. Kandidáta na starostu strana ještě nevybrala, ale o funkci určitě usilovat bude. Konkrétního adepta vyberou noví sociálnědemokratičtí zastupitelé na středeční schůzce, zveřejnit jeho jméno však chtějí až před ustavujícím jednáním zastupitelstva.

 

 

 

 

 

Děčín

 

V Děčíně se povolební vyjednávání rozbíhají pomalu. Vítězné hnutí ANO 2011 plánuje, že možné politické partnery osloví v následujících dnech. "Protože všichni máme občanská zaměstnání, nemůžeme schůzovat v dopoledních hodinách," uvedla kandidátka hnutí na primátorku Marie Blažková.

 

 

 

 

Chomutov

 

Vítězné uskupení PRO Chomutov by v budoucím vedení města rádo spolupracovalo s hnutím ANO 2011, které ve volbách skončilo těsně třetí. Vítěz ale hodlá zpochybnit výsledek voleb v některých okrscích kvůli údajnému nakupování hlasů. Podnět k soudu podá v nejbližších dnech.

 

 

 

 

Litoměřice

 

Složitá povolební vyjednávání čekají politické subjekty v Litoměřicích. Těsným vítězem voleb se stalo hnutí ANO 2011, které porazilo dosud vládnoucí ODS, jež získala rovněž sedm mandátů. Spojení těchto uskupení, která by dala v zastupitelstvu dohromady těsnou nadpoloviční většinu, se ale zdá být nereálné.

 

Louny

 

Vítězná ČSSD v Lounech chce při sestavování nového vedení města postupovat podle volebního výsledku. ČTK to řekl její lídr Pavel Csonka. Jeho strana získala pět mandátů stejně jako druhé hnutí ANO 2011. Rozhodl o tom přepočet hlasů, sociální demokracii podle Csonky stačilo deset voličů navíc, aby získala šestý mandát.

 

Most

 

V Mostě by mohla vládnou koalice vítězných Severočechů Most a hnutí ANO 2011, obě strany už vyjednávají. Zda se do primátorského křesla vrátí Vlastimil Vozka, není zatím jasné. Severočeši už zcela vyloučili spolupráci s bývalými spolustraníky ze Sdružení Mostečané Mostu, které vládlo Mostu posledních osm let.

 

 

 

 

Ústí nad Labem

 

Vítězné hnutí ANO 2011 bude v Ústí nad Labem rámci koaličních vyjednávání požadovat post primátora a většinu v městské radě. Jako první chce jednat s PRO! Ústí, které skončilo v komunálních volbách druhé, řekl lídr ANO a kandidát na primátora Josef Zikmund. ANO získalo v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu 12 mandátů a společně s PRO! Ústí, které má mandátů osm, by mělo pohodlnou většinu. PRO! Ústí si stanovilo čtyři podmínky, bez jejichž splnění koalici neuzavře.

 

 

 

 

Sokolov

 

V Sokolově bude vítězná ČSSD jednat o uzavření koalice nejprve s hnutím ANO. Konala už se úvodní jednání s dalšími stranami, ale podle lídra kandidátky ČSSD Jana Picky bude pro ČSSD dohoda s ANO prioritní, přestože první návrh ČSSD představitelé ANO odmítli

 

 

Plzeň

 

Strany, které uspěly ve volbách v Plzni, zatím spíše navazují kontakty, vyjednávání o povolebních koalicích ale ještě nezačala. Vítězná ANO, která o desetiny procenta porazila ODS, se chce v prvním kole setkat se zástupci všech stran, v druhém s potenciálními partnery. Dosavadní koaliční partneři ODS a ČSSD, které mají stejně jako ANO po deseti mandátech, chtějí zatím především upřít síly k druhému kolu senátních voleb. V něm se za týden utkají v Plzni právě kandidáti obou stran

 

 

 

 

 

 

České Budějovice

 

Vítězné hnutí ANO v Českých Budějovicích si podle lídra Jiřího Svobody nepřipouští, že by po koaličním vyjednávání zůstalo v opozici. Při jednáních si nárokuje i post primátora. Spekulovalo se přitom, že ho přenechá druhé ČSSD. "Strany, které by nedbaly hlasů voličů, a uzavřely koalici bez vítěze, by se odsoudily k zániku v příštích volbách," řekl dnes Svoboda ČTK. Koalic se silným mandátem připadá v krajském městě v úvahu několik, důležitým hráčem je ČSSD. Ze sedmi stran jsou ze hry asi jen komunisté a ODS.

 

 

Liberec

 

V Liberci bude mít zásadní slovo vítězná Změna pro Liberec s Janem Korytářem. Druhé ANO s ní ale odmítá jednat kvůli nekalému předvolebnímu boji.

 

 

 

 

 

Náchod

 

Na koalici v jednadvacetitisícovém Náchodě se dohodla ve volbách vítězná ČSSD s Patrioty města Náchoda a KDU-ČSL. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu bude mít koalice 19 hlasů. Na starostu bude navržen starosta současný, poslanec a lídr ČSSD Jan Birke.

 

 

 

 

Rychnov nad Kněžnou

 

O podobě koalice v Rychnově nad Kněžnou by mohlo být jasněji do konce tohoto týdne. Starosta Jan Skořepa, který stál v čele vítězného subjektu Nezávislí za Rychnov, dnes ČTK řekl, že začal jednat s některými stranami, poté však onemocněl. Skořepa byl v minulých volbách nestranickým lídrem tehdy vítězné kandidátky ODS.

 

Trutnov

 

Občanská demokratická strana, která zvítězila ve volbách v Trutnově, chce opět v třiatřicetitisícovém městě sestavit koalici. Aby měla nadpoloviční většinu v zastupitelstvu, musí ke svým dvěma tradičním partnerům přibrat ještě alespoň jeden subjekt. Mohl by jím být TOP 09.

 

 

 

 

 

 

Chrudim

 

Vítěz voleb v Chrudimi SNK ED se ziskem šesti mandátů z 27 se chce postupně sejít se všemi politickými subjekty, které se dostaly do zastupitelstva. První jednání zřejmě budou v pondělí.

 

 

 

 

Ústí nad Orlicí

 

Povolební jednání zahájilo již v sobotu večer v Ústí nad Orlicí vítězné sdružení Oušťáci. "Rozhodnout by se mohlo za několik dnů," řekl starosta Petr Hájek (Oušťáci), který svou pozici obhájil.

 

 

 

 


Havlíčkův Brod

 

V Havlíčkově Brodě se o sestavení koalice pokoušejí vítězní komunisté, kteří získali čtyři mandáty, i další strany. Stejný počet zastupitelů jako KSČM získali druzí sociální demokraté. Podle jejich jedničky Ivany Mojžyškové je ve hře několik variant, včetně širší koalice se zastoupením KSČM. S tím však nesouhlasí jeden zastupitel za ČSSD a další strany.

 

 

 

 

 

Jihlava

 

Jihlavští sociální demokraté zahajují jednání s lidovci a sdružením Forum Jihlava. "Navážeme nejdříve kontakt se všemi subjekty a zjistíme sumář názorů. Pak se rozhodneme, s kým budeme jednat podrobněji. Kromě otevřené spolupráce s KSČM nevylučujeme žádnou variantu složení městské rady," řekl ČTK člen vyjednávacího týmu ČSSD Vratislav Výborný.

 

 

 

Pelhřimov

 

Přibližně týden by mohla trvat povolební vyjednávání v Pelhřimově. Shodli se na tom členové vyjednávacích týmů. Do zastupitelstva se ve městě dostali zástupci sedmi volebních uskupení, nejúspěšnější byli sociální a občanští demokraté se čtyřmi mandáty. Tři strany získaly v Pelhřimově po třech křeslech.

 

 

 

Třebíč

 

Jednání v Třebíči začínají dnes večer. "Chceme jednat postupně se všemi subjekty, nepředpokládám však povolební jednání s hnutím Třebíč občanům ani s KSČM," řekl ČTK lídr sdružení Pro Třebíč a současný místostarosta Pavel Pacal. Do třebíčského zastupitelstva se dostalo deset volebních subjektů, jednání podle Pacala mohou trvat týden i 14 dní.

 

 

 

Žďár nad Sázavou

 

Ve Žďáru nad Sázavou vyjednává vítězné sdružení Žďár - živé město o sestavení koalice od sobotního večera se všemi stranami v zastupitelstvu. "My jsme od začátku jasně deklarovali, že nám jde o spolupráci bez ohledu na stranický dres," uvedl zástupce sdružení Zdeněk Kulhánek. Za nejméně pravděpodobnou označil koalici s KSČM, která ve Žďáru získala tři mandáty. Druhá ČSSD má šest mandátů, stejně jako Žďár - živé město. Její lídr Vladimír Novotný předpokládá, že jednání o možné koalici potrvají ještě několik dní.

 

 

 

 

Brno

 

Vítězné hnutí ANO už navázalo v Brně kontakty s možnými koaličními partnery. O koalici bude v pondělí jednat jak s lidovci, Žít Brno a Stranou zelených, tak také s ČSSD. Zástupci ANO vidí dvě možné varianty koalic. Jedna je s lidovci a ČSSD, druhá s lidovci, Žít Brno a zelenými. V obou variantách by koalice získala 31 mandátů v 55 členném zastupitelstvu, tedy nadpoloviční většinu.

 

 

 

 

Břeclav

 

Koalici v Břeclavi utvoří vítězné uskupení Pro Region s ČSSD a ANO, která bude mít 15 hlasů v 27členném zastupitelstvu. Starostou bude Pavel Dominik, lídr nejúspěšnější kandidátky.

 

 

 

 

Vyškov

 

Jednání o koalici vede ve Vyškově vítězná ČSSD. Na povolební spolupráci se musí domluvit alespoň tři strany. Je tedy pravděpodobné, že starostou bude opět lídr ČSSD Karel Goldemund, jehož strana získala devět křesel z 27. Podle něj existují dvě reálné varianty, jak by mohla koalice vypadat. Výsledek by měl být známý na konci týdne, případně na začátku příštího.

 

Znojmo

 

Pět stran jedná ve Znojmě o možném vzniku koalice, která by byla namířená proti ČSSD, která ve městě vyhrála volby. Získala 11 mandátů z 31, pětikoalice by měla křesel 16, tedy těsnou většinu. Podle politiků, které ČTK oslovila, si totiž ČSSD snížila vyhrocenou předvolební kampaní koaliční potenciál téměř na nulu. Lídr ČSSD Vlastimil Gabrhel řekl, že jednání o pětikoalici není potvrzené a že on naopak jedná s těmi stranami, s nimiž by chtěl další čtyři roky Znojmu vládnout.

 

 

 

 

 

 

Kroměříž

 

V Kroměříži předčilo druhou ODS hnutí ANO, které má sedm mandátů oproti pěti občanských demokratů. Lídr ANO Jaroslav Němec potvrdil, že rozhovory o koalici jsou v plném proudu. "V sobotu proběhla nějaká jednání, dnes se potkáme ještě s jednou stranou. Posuzujeme průnik našich volebních programů. Myslím si, že v koalici budou tři strany," řekl Němec.

 

 

 

 

Uherské Hradiště

 

V Uherském Hradišti vyhrála ODS s šesti mandáty. S dosavadními koaličními partnery KDU-ČSL, KRUH a TOP 09 má v sedmadvacetičlenném sboru jen 13 křesel. Podle lídra ODS, místostarosty Stanislava Blahy, je otevřeno více variant. "Večer se sejde naše místní rada, koaliční jednání se rozjedou ještě dnes nebo příští týden," uvedl.

 

 

 

 

Vsetín

 

Vyjednávání o koalici ve Vsetíně začalo. Vítězní lidovci, kteří v jednadvacetičlenném zastupitelstvu získali šest mandátů, se sešli nejdříve se zástupci ČSSD. Sociální demokracie skončila v komunálních volbách druhá, má tři mandáty. Strany se zatím navzájem seznámily se svými pohledy a postoji, řekl lídr KDU-ČSL a kandidát na starostu Jiří Čunek. Lidovci dnes budou jednat také s hnutím ANO, které skončilo třetí se třemi mandáty.

 

 

 

Zlín

 

Hnutí STAN, které ve Zlíně jasně vyhrálo volby a získalo 18 křesel v jednačtyřicetičlenném zastupitelstvu, jedná o možné koalici s hnutím ANO. To skončilo s osmi mandáty ve volbách druhé. ANO by se dvojkoalice líbila. Podle lídra STAN a stávajícího primátora Miroslava Adámka jsou však ve hře i jiné varianty

 

 

 

Olomouc

 

Koalici v Olomouci vytvoří ČSSD s ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Vítězné ANO zůstane v opozici. Primátorem krajského města by se podle podepsané dohody měl stát lídr ČSSD Antonín Staněk.

 

 

 

 

Prostějov

 

Vítězná ČSSD dnes v Prostějově zahájila povolební jednání s hnutím ANO a novým sdružením PéVéčko o možné radniční koalici. Jednání jsou na samém začátku a budou dál pokračovat, řekl primátor Prostějova Miroslav Pišťák (ČSSD).

 

 

 

 

Přerov

 

V Přerově se rýsuje koalice složená z vítězného hnutí ANO, Společně pro Přerov a z nedávno založeného sdružení Za prosperitu Přerova a jeho místních částí. Dohromady by měla v pětatřicetičlenném zastupitelstvu 19 mandátů. Zástupci všech tří subjektů se sešli dnes, jednání budou pokračovat v dalších dnech.

 

 

 

 

Karviná

 

Radnice v Karviné i Havířově na Karvinsku v následujícím volebním období s největší pravděpodobností ovládnou koalice ČSSD a KSČM. Zatímco v Karviné by se komunisté do vedení města vrátili po osmi letech, v Havířově obě strany už nyní spolupracovaly. V čele obou měst by tak mohli zůstat stávající primátoři karvinský Tomáš Hanzel (ČSSD) a havířovský Zdeněk Osmanczyk (ČSSD).

 

Ostrava

 

Vítěz voleb v Ostravě, hnutí ANO, se během dvou povolebních dnů setkalo se všemi subjekty, které budou mít své zástupce v pětapadesátičlenném zastupitelstvu. V krajském městě jsou podle lídra hnutí Tomáše Macury na stole stále dvě varianty možné koaliční spolupráce, tedy spojení ANO s hnutím Ostravak nebo ČSSD a přibrání třetího koaličního partnera, kde v úvahu přicházejí lidovci nebo ODS. Z vyjádření Macury však vyplývá, že hnutí preferuje spíše spolupráci s Ostravakem.

TN.cz / ČTK / hmr