POZOR! Antikoncepční "pilulka první pomoci" bude bez receptu

České ženy seženou antikoncepční pilulky Escapelle a Postinor-2 od konce listopadu bez receptu. Agenturu Mediafax o tom ve čtvrtek informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Nová úprava začne platit 28. listopadu, výdej těchto pilulek bude ale stále mírně omezený. Například je v lékárně nedostanou ženy mladší 16 let a budou se prodávat vždy po jednom balení. "Lékárník také ženu poučí o správném užívání léčivého přípravku a o možných rizicích. Zároveň bude výdej tablety evidovat," řekla mluvčí SÚKL Veronika Petláková.ČTĚTE TAKÉ:

"Pilulka po" zvyšuje počet pohlavních chorob

Antikoncepční kroužek: málo hormonů, vysoká spolehlivost
 

Uvedená omezení mají podle jejích slov v co největší míře zajistit správné užívání těchto léčivých přípravků a zamezit jejich užívání ženám mladším 16 let bez porady s lékařem. "U této skupiny totiž neexistuje dostatek údajů o bezpečnosti užívání přípravku," doplnila Petláková.
 

Ústav současně žádá pacientky, aby pomohly zajistit bezpečné užívání léčivých přípravků a hlásily případné nežádoucí účinky, které mohou mít souvislost s užíváním těchto pilulek. Bližší informace k hlášení nežádoucích účinků jsou k dispozici na webu ústavu

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax