Pozor na klíšťata dávejte i v nadmořských výškách nad 1000 metrů

Turisté na horách by si měli dát pozor na klíšťata. V několika případech našli odborníci klíšťata i v nadmořské výšce nad 1000 metrů.

Informoval o tom agenturu Mediafax v pondělí mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák. "Doposud běžná maximální výška výskytu klíšťat byla 600 m," doplnil.

 

Klíšťata jsou známa zejména jako přenašeči dvou závažných chorob, lymeské borreliózy a klíšťové encefalitidy. Nejznámějším onemocněním je klíšťová encefalitida, kterou každý rok onemocní v Česku kolem 600 lidí, řada pacientů končí s těžkými a trvalými následky, v krajních případech může člověk zemřít.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nenechte se vytočit klíštětem: vytočte ho!

Počet klíšťat na území Česka stoupá, ročně nakazí 5000 lidí

 

V České republice je nejvyšší počet onemocnění hlášen z jižních Čech, z okolí Vranovské přehrady, z okolí Brna a ze severních částí okresů Bruntál a Opava. Silný výskyt je rovněž patrný v Povltaví a na Plzeňsku. Infikovaná klíšťata se vyskytují hlavně v povodí našich řek (např. Vltava, Sázava, Berounka), kde jsou rekreační střediska.

 

Před nákazou se lze chránit očkováním, V České republice je proočkovanost velmi nízká. Očkováno proti klíšťové encefalitidě  je 17 procent lidí, Česko tak patří ke třem nejhorším evropským zemím.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Od klíštěte se letos nakazilo více lidí

 

Proti lymeské borrelióze, kterou také přenášejí klíšťata, zatím účinná vakcína neexistuje, dá se ale na rozdíl od encefalitidy léčit. U encefalitidy stávající medicína pouze zmírňuje průběh onemocnění.

 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA O ROSTOUCÍM POČTU KLÍŠŤAT V JIŽNÍCH ČECHÁCH:

 

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax