POZOR na PODVODNÉ e-shopy! Místo zboží pošlou KAMENY a STARÉ HADRY

Kameny, staré prádlo nebo papíry dostávají stále častěji poštou zákazníci, kteří si objednali a dopředu i zaplatili zboží na internetu. Před podobnými praktikami varovalo tento týden spotřebitelské sdružení Spotřebitel.net, podle kterého se lidé v takovém případě mají obrátit přímo na prodejce.

"Množí se případy, kdy skrze poštovní dodavatele spotřebitelé dostávají místo zboží, které si objednali, různé předměty nulové hodnoty, jako například kameny, staré prádlo, nebo´papíry v závislosti na charakteru objednaného předmětu," uvedlo sdružení.
 

Jako příklad je uvedená situace, kdy si zájemce v e-shopu vybere plavky, prodávající mu pošle balík a při jeho rozbalení spotřebitel objeví místo plavek starý hadr. "Tím se dostává do úzkých, neboť pořádně neví, jestli se má s reklamací obrátit na poštovního doručovatele, nebo na prodávajícího," zmínil Spotřebitel.net.
 

ČTĚTE TAKÉ:

NOVÝ TRIK podvodníků! Peníze z vás VYLÁKAJÍ DRAHÉ SMS
 

Sdružení upozornilo, že v tomto případě se lidé mají obracet přímo na prodávajícího, protože poštovní dodavatel nenese odpovědnost za obsah zásilky. "Doporučujeme, aby lidé raději otevírali zásilky před svědkem a ještě vše nafotili třeba i na mobil," dodalo sdružení.
 

Podle rady od Spotřebitel.net by si lidé měli přibrat ke dražším zásilkám kameru a začít natáčet ještě před tím, že se pustí do otevírání zásilky. Záznam přitom nesmí být sestříhaný.
 

V případě špatné zkušenosti s e-shopy a jejich zásilkami má zájemcům pomoci poradenská linka 775 476 080, která je ve všední dny v provozu od 9 do 17 hodin.
 

Prověřené internetové obchody v Česku, u kterých se lidé o své peníze nemusí obávat, jsou členy Asociace pro elektronickou komerci a mají to na svých stránkách označené. V případě platby platební kartou může spotřebitel reklamovat u banky nedodanou službu nebo zboží.
 

V horší situaci je spotřebitel při zaplacení dobírky, převodu peněz přímo na účet nebo v případě využití služeb jako Western Union, které umožňují téměř okamžité doručení financí třeba i do Číny. Tehdy se svých promarněných financí nemusí lidé domoci zpět už nikdy.
 

Pokud je nabízené zboží na internetu až za příliš atraktivní cenu nebo skladem v momentě, kdy jinde hlásí teprve očekávané dodávky, měli by se zájemci mít na pozoru. Měli by si zkusit prodejce ověřit například v internetových diskusích, v nichž mohou narazit na ty, kteří se nechali napálit už před nimi.

tn.cz / Mediafax