Pozor na rakovinné bujení! Nechte si zkontrolovat kůži! SEZNAM LÉKAŘŮ

Devátého května se v České republice slaví Evropský den melanomu kůže. Lidé si mohou na několika místech nechat bezplatně zkontrolovat svou kůži.

Melanom je nejzhoubnější kožní nádor. Vzniká nejčastěji právě z pigmentových znamének na kůži. Řada lékařů nabízí toto pondělí zdarma vyšetření kůže.


Do akce se zapojilo nejméně 163 kožních lékařů. Informovala o tom za organizátory dermatovenereložka Jana Hercogová.


Jejich seznam najdete TADY


"Za posledních pět let, co máme možnost si naše nálezy ověřovat i histopatologicky, jsme u lidí našli při minulých dnech melanomu celkem 125 melanomů. Přibližně půlka z nich pak byla tenkých, což znamená, že prosté vyříznutí znamenalo úplné vyléčení,“ řekla Hercogová.

 

Kromě výše uvedených ordinací lékařů si můžete nechat kůži zkontrolovat ještě 9. a 10. 5. na terminálu 2 letiště v Praze - Ruzyni a 13. 5. v Avion Shopping Parku v Ostravě.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova


Právě včasný příchod s podezřelým znaménkem může lidem zachránit i život, na melanom lze totiž i zemřít. Každý rok takto končí život pro tři stovky Čechů.


Hercogová zároveň upozornila, že preventivní vyšetření pro příchozího je zcela zdarma a nevztahuje se na něj ani třicetikorunový regulační poplatek.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Růst zhoubného melanomu pomůže zastavit biologická léčba


Melanom je nejzávažnějším typem kožního nádoru. Je tvořen abnormálními pigmentovými buňkami, které se nazývají melanocyty.


Lékaři pak dále rozlišují ještě dva typy nádorů - karcinom z bazálních a dlaždicových buněk. Ty tvoří 95 procent všech kožních nádorů a při včasném stanovení diagnózy jsou oba dobře léčitelné. Včasný nález nádoru je proto důležitý.


Zvýšené rizikové melanomu i dalších kožních nádorů hrozí lidem, kteří mají světlou kůži a pihy, ale i lidem s větším množstvím mateřských znamének. Pravděpodobnost rakovinného bujení se zvyšuje také tam, kde se v rodině už se melanom vyskytl.


Mezi rizikové skupiny spadají i ti, kteří se v průběhu svého dětství tak dlouho slunili, až se spálili, osoby, které pravidelně tráví svou dovolenou u jižních moří nebo blízko rovníku, ale i ti, kteří na své kůži zpozorovali nové nebo měnící se pigmentové znaménko.


Odborníci tvrdí, že hlavní příčinou nárůstu rakoviny kůže v posledních letech je honba za opálením. Varují také před tím, že narůstá počet nemocných mezi mladými lidmi. Vinu na tom nese zejména hazardování při opalování na poledním slunci, kdy je UV záření slunce nejsilnější a také solária.


Letos běží 12. ročník Evropského dne melanonu. Za prvních 10 let jeho konání lékaři dokázali vyšetřit 38 270 lidí, u 558 z nich vyslovili podezření na melanom. Ve 117 případech se podezření potvrdilo histologickým vyšetřením.


Ročně odhalí čeští kožní lékaři melanom u zhruba 1700 pacientů.
 

tn.cz / Mediafax