Nová vlna

Pozor na tyto EMAILY! Jeden klik vás může obrat o TISÍCE KORUN

Podvodný mail - 2
Zdroj: zpravy@nova.cz
Téma:

Českem se začala šířit nová vlna emailů, které vás mohou připravit o tisíce korun. Na diváckou linku i elektronickou poštou se nám ozvaly desítky lidí, kterým tento mail dnes došel. Dejte si na něj pozor! Nejenže je obsahuje zavirovanou přílohu, ale loudí od vás i peníze!

Tento mail se jako lavina šíří Českem. Rozhodně neotvírejte přílohu a neplaťte částku. Jedná se o podvod. Někdo chce od důvěřivých lidí tisíce korun, příloha navíc obsahuje vir, která vám může poškodit mail.
 

Nemá příliš také smysl kontaktovat osobu na uvedeném telefonním čísle, protože někdo zneužil telefonní čísla. Redakci TN.cz se ozval i muž, jehož dnes bombardují naštvaní lidé, kteří shánějí paní Sehnalovou. Muž, jehož identitu redakce zná, ale přál si zůstat v anonymitě, říká, že s dotyčnou paní nemá nic společného a vůči nikomu žádnou pohledávku nemá. "Někdo zneužil mé telefonní číslo," uvedl pro TN.cz.
 

Jen do redakce nám došly desítky mailů s různými doménami a jmény. Mail má ale několik společných znaků. Před zavináčem je vždy uživatelské jméno "debt". V předmětu zprávy je pak napsáno "Výše pohledávky na vašem účtu" a číslo pohledávky.
 

"V textu zprávy je uvedeno upozornění na výši dlužné částky na osobním účtu, s tím, že pohledávku je možné dobrovolně uhradit do uvedeného termínu. Součástí e-mailu je příloha – soubor s příponou .zip s názvem 'smlouva' a její číslo. V příloze je spustitelný .exe soubor, který obsahuje virovou nákazu. Po jeho otevření dojde k napadení počítače a nainstalování škodlivého kódu, v tomto případě se jedná o tzv. 'trojského koně'," uvedla Petra Srnková z policejního prezidia.
 


Některé ze jmen a adres, které se v podvodných mailech objevují:

 

Antonin Klanica (debt@student-point.cz)
Alice Vankova (debt@e-castolovice.cz)
Bohumil Bartůněk (debt@sephora.cz)
Alexander Manakov (debt@zbreal.cz)
Carolina Seznam (debt@ecoplanet.cz)
Anička Fišerová (debt@kmhk.cpost.cz)
Adam Navarcik (debt@pristresky-polykarbonat.cz)
Irena Bohuňková (debt@babymall.cz)
Bindioa Ouali (debt@barab.cz)
 

Co vše udělat pro to, aby byl váš počítač a data maximálně zabezpečená?
 

V počítači nesmí chybět alespoň základní bezpečnostní software, tj. antivir a tzv. firewall, který staví mezí počítač a internet pomyslnou zeď. Tu musejí útočníci nejdříve zdolat, aby se dostali do útrob vašeho počítače.
 

Rady, jak uchránit počítač
1. Aktualizujte programy
2. Neotevírejte podezřelé emaily
3. Pozor na instalace nových programů
4. Webové stránky mohou být napadeny
5. Citlivá data ukládejte "mimo" internet

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
tn.cz / hmr