Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.4. 2011 18:23

POZOR! Dnes končí SČÍTÁNÍ LIDU! FORMULÁŘE NAJDETE ZDE!

Zdroj: TV Nova

Čtvrtek je posledním dnem, kdy mají lidé ještě možnost získat a zároveň odevzdat papírové sčítací formuláře. Do středy 20. dubna je pak možné vyplnit sčítací archy na internetu.

Během čtvrtka mají ještě lidé šanci sehnat sčítací formuláře. "Stále budou k vyzvednutí na sběrných místech České pošty, na obecních úřadech i pracovištích ČSÚ. V pátek 15. dubna už je ale nikde neseženete," upozornil mluvčí projektu Sčítání lidu, domů a bytů 2011 Ondřej Kubala.

 

ČTĚTE TAKÉ:

SČÍTÁNÍ LIDU: Vyplňte DŮLEŽITÉ formuláře už TEĎ!

 

Do čtvrtka musí každý také vrátit statistikům vyplněné formuláře, ať už je posílá v obálce, vrací osobně na poště, nebo odevzdává sčítacímu komisaři. Právě komisaři vyrazí ve čtvrtek pro formuláře do českých domácností naposledy.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Smlouvy, občanky, pasy. To vše chodí se sčítacími formuláři do ČSÚ


Jedinou výjimku mají lidé, kteří si vyzvedli formuláře v takzvaném dodatečném sečtení po 5. dubnu. Pro ty platí prodloužená lhůta odevzdání do úterý 19. dubna letošního roku. Zároveň o půlnoci z úterý 19. na středu 20. dubna končí možnost odesílat formuláře přes internet.


Průběžná čísla hovoří o tom, že řada lidí využila možnosti sčítání přes internet. Lidé vyplnili a zaslali do středy statistikům 3 776 646 elektronických formulářů. Jen od pondělí se číslo zvýšilo o téměř půl milionu.


Z celkového počtu formulářů, které lidé poslali ČSÚ přes internet, tvoří největší část takzvané sčítací listy osoby (2,447 milionu), 912 tisíc formulářů připadá na bytové listy a 417 tisíc formulářů na domovní listy.


Minulý týden začalo také skenování papírových formulářů, které sbírá Česká pošta. Do středy projelo skenovací linkou 1,4 milionu papírových formulářů. Skenování bude pokračovat ještě celý duben, květen a pravděpodobně i v části června.


Čísla o počtu odevzdaných papírových formulářích, které lidé přinesli na pošty nebo vhodili do poštovní schránky, nejsou k dispozici. Budou se totiž sčítat až v příštích dnech. Přesný údaj, kolik papírových formulářů lidé statistikům poslali, oznámí ČSÚ koncem příštího či začátkem přespříštího týdne.


Letošní sčítání lidů, domů a bytů probíhá deset let po posledním statistickém souhrnu. Letošní sčítání přineslo řadu novinek, včetně změněné podoby formulářů a možnosti jejich odesílání. Statistici díky sčítání zjistí aktuální informace o složení obyvatel, úrovni jejich vzdělání, zaměstnání, národnostním složení i náboženském vyznání. Zaměřili se také na velikost rodin a kvalitu bydlení.


Účast na sčítání je povinná. Za neodevzdání formuláře nebo vyplnění nepravdivých údajů mohou lidé dostat pokutu až deset tisíc korun.


V Česku probíhá sčítání lidu pravidelně, a to už od roku 1869. Letošní sčítání v ČR se koná poprvé v historii ve stejný rok jako sčítání ve všech ostatních státech Evropské unie.
 

tn.cz / Mediafax