Dnes se nesluňte

V Česku se nadměrně zhoršilo UV záření. Otevřela se ozonová díra!

Meteorologové dnes vydali varování: nad Českem je velmi slabá ozonová vrstva a kvůli tomu se zvýší UV index. Citliví lidé by tak měli zůstat kolem poledne doma. Za vše může oteplování z posledních dnů.

Kvůli oteplování a ozonové díře se nad Českem neúměrně zvýšily hodnoty škodlivého UV záření. Toho je dokonce o 50 procent víc, než jsou průměrné hodnoty obvyklé na konci dubna.


Pro citlivé lidi to znamená jediné: dnes zůstaňte doma a pobyt venku na slunci omezte hlavně v poledne. To budou hodnoty UV záření nejvyšší a citlivé lidé by neměli být venku déle než půl hodiny.
 

„Doporučujeme na přímém slunci používat krémy s ochranným UV faktorem a sluneční brýle. UV index totiž už bude dosahovat letních hodnot,“ řekla meteoroložka Milena Ferebauerová. Situace se slabou ozonovou vrstvou má trvat až do pátku.
 

 

Intenzita slunečního záření u nás už je podobná podmínkám v severním Chorvatsku. Ozonová vrstva se však v Česku mění podle ročních období. Nejtlustší je v zimě, nejtenčí pak na konci léta.
 

Intenzivnější dávky ultrafialového záření způsobují nárůst kožních onemocnění. I kvůli tomu neustále přibývá kožních nádorů. „Kožní nádory tvoří zhruba čtvrtinu všech nádorů u člověka,“ podotkl Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky vinohradské nemocnice.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jak se připravit na dokonalé opálení
Spálila jste se na slunci? Rychlá náprava!
Bacha na sluneční alergie. Vypadá to hrozně a ještě to svědí
Rakovinou kůže často trpí mladé ženy

YOOPY.cz nabízí: ochranné krémy s faktorem nad 30

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz