Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

strach v horách

Pozor v Krkonoších! Po 170 letech se tam objevila smečka vlků

Ve východních Krkonoších se pohybuje pětičlenná smečka vlků. Uvedl to ve čtvrtek mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný s tím, že poslední vlk byl v nejvyšších českých horách zastřelen před 170 lety.

"V uplynulých dnech dostala Správa Krkonošského národního parku od místních obyvatel z východních Krkonoš potěšující zprávu o pozorování pětičlenné skupinky vlků," řekl Drahný. "Naši zoologové ověřili rozhovorem s pozorovateli, že se s vysokou pravděpodobností skutečně jednalo o skupinku těchto kriticky ohrožených zvířat, která kdysi byla v Krkonoších doma, až do roku 1842, kdy byl poslední krkonošský vlk zastřelen," dodal mluvčí KRNAPu.
 

Vlci tvořili skutečně až do poloviny 19. století nedílnou součást krkonošské fauny a fungovali tu jako přirození regulátoři stavů zvěře, ale i menších predátorů. V roce 1400 se uvádí hojný výskyt vlků v Obřím dole, s postupující kolonizací hor ovšem začalo být vlkům ouvej.
 

V 17. Století uvádí setkání s vlkem několik pocestných, přecházejících Krkonoše. Na slezské straně hor byla skolena vlčice se sedmi vlčaty v roce 1761. Poslední vlk byl na české straně skolen v roce 1842 a na severní, slezské, v roce 1810. Později k nám přebíhali vlci v zimě z východu z Polska, Beskyd a Karpat. Po druhé světové válce byla tu a tam hlášena pozorování vlků, ovšem vesměs šlo spíše o záměnu se zatoulanými či zdivočelými psy.
 

Úspěšný návrat vlků do relativně nedaleké Lužice dával podle Drahného naději, že v příštích letech budeme mít šanci zaznamenat znovu přítomnost vlků i v našich nejvyšších horách. "Jeden z prvních ‚průzkumníků‘ se k nám vydal, opět do východních Krkonoš, v podzimních měsících roku 2011.
 


A tentokrát, zdá se, byla návštěva početnější. Musím přiznat, že při hustotě osídlení a návštěvnosti Krkonoš bych ještě před dvěma lety něčemu takovému nevěřil. Vypadá to ale, že se naděje stala skutečností,“ uvedl zoolog Správy KRNAP Jiří Flousek.
 

Zatím je podle zoologů předčasné spekulovat, zda se vlci vrátí do Krkonoš v budoucnu natrvalo, či zůstane jen u podobných náhodných návštěv osamělých jedinců či malých skupinek. Jisté však je, že lidé se rozhodně nemají čeho obávat.
 

"Chovatelé, kterým by vlci způsobili škodu na zvířatech, mají ze zákona právo na náhradu škody. A raději než Červenou Karkulku bratří Grimmů doporučuji těm, kdo chtějí něco vědět o vlcích, číst knížku Farleyho Mowatta Nedělejte poplach,“ řekl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.
 

TN.cz