Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Pozval k nám vojska Varšavské smlouvy. Přesto Biľak ujde trestu

Bývalý ideolog Komunistické strany Československa Vasiľ Biľak nebude trestně stíhán za to, že v roce 1968 pozval do země armády Varšavské smlouvy. Informoval o tom v pondělí portál SME.

O přerušení trestního stíhání vedeného proti Biľakovi rozhodla slovenská speciální prokuratura kvůli tomu, že nedokázala sehnat důležité svědky z České republiky.

 

Biľak je jediným žijícím spoluautorem zvacího dopisu, kterým pět vysoce postavených členů komunistického vedení pobídlo Sovětský svaz k invazi do Československa.

 

Vyšetřování trvalo téměř 20 let. Případ patří kriminálce Krajského policejního ředitelství v Bratislavě. Rozhodnutí prokuratury o přerušení stíhání policie zatím nedostala. "Vyšetřování pokračuje," komentovala to policejní mluvčí Petra Hrášková.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Co dělají komunistické špičky 20 let po revoluci?

 

Biľakovi je už 93 let a jeho zdravotní stav je vážný. Žije uzavřený před okolním světem ve své bratislavské vile pod Slavínem. Jeho zeť je bývalý předseda polistopadové slovenské Komunistické strany Jozef Ševc.

 

Biľak měl podle obvinění několik dní před invazí odevzdat v Bratislavě list určený pro Leonida Brežněva, generálního tajemníka Komunistické strany Sovětského svazu. V jeho textu československé konzervativní komunistické špičky žádaly o pomoc s potlačením odporu údajných pravicových sil "všemi prostředky, které máte k dispozici".

 

Ve svých memoárech Biľak napsal, že spolu s kolegy připravil žádost o bratrskou pomoc. "Uvádělo se v ní, že pokud se bude situace i nadále zhoršovat, nevidí níže podepsaní soudruzi jinou možnost, než internacionální pomoc spojenců".

 

Z vedoucích představitelů komunistického režimu na Slovensku za dvacet let od pádu režimu zatím nikdo nebyl odsouzen. Dočasná pomoc vojsk Varšavské smlouvy znamenala pro Československo konec reformního procesu v komunistické straně, který směřoval k větším občanským svobodám.

 

Sovětská armáda zůstala v zemi do začátku 90. let 20. století. Československo ovládli do roku 1989 konzervativní komunisté a to včetně Biľaka, vyučeného krejčího.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax