Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Praha nedostane MILIARDY NA ČISTIČKU. Kvůli smlouvě s Veolia!

Čistička v Praze-Tróji - 3
Zdroj: Mediafax
Současná čistička odpadních vod v Praze-Tróji. Na jejím místě, na Císařském ostrově, měla vyrůst moderní obří čistička hrazená i z fondů EU

Šest miliard korun pro stavbu Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově Praha nedostane. Posudek skupiny evropských poradců Jaspers bude negativní kvůli smlouvám s firmou Veolia, která by čističku provozovala, řekl ve čtvrtek Mediafaxu zdroj obeznámený s jednáním.

Nejenže Praha nedostane miliardy z Evropské unie. Hrozí i to, že Brusel bude pokutovat Českou republiku, pokud Praha kvůli chybějícím miliardám čističku nedostaví. Stát se totiž už při vstupu do unie zavázal ke zlepšení kvality vod.

PSALI JSME:
Česku hrozí pokuta za nepostavené čističky

 

Viníkem této situace ovšem není Evropská unie, ale město Praha. Uzavřelo totiž nevýhodné smlouvy se společností Veolia. Právě ta by podle nich obří moderní čističku provozovala. A Evropská unie jednoduše nechce svými dotacemi podporovat soukromou firmu. Je to proti všem unijním pravidlům.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:

 

"Dnes proběhlo na ministerstvu životního prostředí (MŽP) jednání na úrovni MŽP, magistrátu a evropských poradců Jaspers, kde podle informací zaznělo, že žádost hlavního města o dotaci na dostavbu a rekonstrukci ÚČOV Praha nemá šanci na úspěch," uvedl zdroj.
 

Radní pro životní prostředí Radek Lohynský (ODS), který se jednání za město účastnil, uvedl: "Ztratili jsme naději, že projekt čistírny odpadních vod získá dotace z evropských fondů."
 

Tato zpráva nepotěší ani konsorcium firem SMP, Hochtief, WTE Wassertechnik a Degremont, které vloni zvítězilo v tendru na dostavbu čističky. Smlouva je totiž platná jen pokud by Praha peníze dostala.

kos tn.cz / mediafax / gar