Změna v MHD

Stanice metra Národní třída se na dva roky uzavřela

Národní třída (ilustrační foto)
Zdroj: Mediafax
Stanicí metra Národní třída budou soupravy dva roky jen projíždět.

"Příští stanice Národní třída," tak tohle hlášení na dva roky zmizí z pražské MHD. Stanice byla uzavřena kvůli výstavbě administrativního a bytového centra. S uzavřením stanice souvisí i další změny v MHD.

Výstavba administrativního a bytového centra Copa Centra zastaví na dva roky provoz stanice metra Národní třída. Vlaky jí budou od úterý pouze projíždět, lidé budou muset vystupovat buď na Můstku, nebo na Karlově náměstí.

 

Během výluky se opraví a zrekonstruuje celá stanice. Zmizí tak současný vstup do metra a na jeho místě vznikne v podzemním patře nový moderní vstup. Do podzemí se přesune také vestibul, který postaví investor. Náklady na přestavbu samotného metra uhradí dopravní podnik (DP). Půjde o částku ve výši stovek milionů korun.

 

"Uzavření stanice metra Národní třída zásadním způsobem neovlivní dopravní obslužnost dané lokality. Nejbližší stanice trasy B je totiž v docházkové vzdálenosti do 300 metrů," uvedla Tereza Králová, mluvčí pražského magistrátu. Dopravní podnik ale i tak apeluje na to, aby uzavírka byla co nejkratší.

 

[IMAGEBOX_446766]Stanice metra Národní třída bude dva roky zavřená
[IMAGEBOX_446766]

 

Cestující mohou použít sousední stanice linky B Karlovo náměstí a Můstek. V této souvislosti se posuje tramvajová zastávka Národní třída směr Národní divadlo o 40 metrů blíže ke křižovatce s ulicí Národní.

 

Na všech schématech ve vozech a stanicích metra bude stanice Národní třída po dobu uzavření zneplatněna přeškrtnutím, na uzavření stanice bude také přímo ve vozech metra upozorňovat upravené hlášení ve vlakovém rozhlase.

 

Výstavbu Copa centra zdrželo rozhodování ministerstva kultury o památkové ochraně gotických sklepů, které se u Národní třídy našly. Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09) nedávno potvrdila rozhodnutí svého předchůdce Jiřího Bessera (STAN), že chráněna bude jen část sklepů. Ministerstvo tak vyhovělo návrhu investora a stavba se může rozjet.

 

Projekt, který má stát asi čtyři miliardy korun, spoluvlastní skupina CPI podnikatele Radovana Vítka a podnikatel Sebastian Pawlowski, který byl v minulosti často spojován s vedením Prahy. Multifunkční objekt by měl mít čtyři podzemní a sedm nebo osm nadzemních podlaží. V šesti propojených budovách se plánují byty, kanceláře, pasáže s obchody a podle dřívějších informací i parkoviště pro 250 aut. Objekt bude propojen s obchodním domem Tesco.

muf tn.cz / Mediafax