Praha začíná rozbalovat stoletý dárek. Už visí tři plátna Slovanská epopeje!

Slovanská epopej v Národní galerii
Zdroj: Mediafax
Celou Slovanskou epopej si v pražské Národní galerii budou moci lidé prohlédnout zřejmě od května

První obrazy z cyklu obrazů Slovanské epopeje visí od úterý ve Velké dvoraně Veletržního paláce. Pracovníci již pověsili dvě plátna a právě instalují třetí.

Výstavu bude pořádat Galerie hlavního města Prahy (GHMP). Ta čekala na výsledky stavebního řízení. Odborníci museli také vyřešit topný systém, který je důležitý, aby udržel stálou teplotu expozice. Kvůli komplikacím s prostorem se výstava již několikrát přesunula. Galerie předpokládá, že začne v květnu.
 

Ostré spory o Slovanskou epopej vypukly mezi Prahou a Moravským Krumlovem v roce 2010, kdy se začalo balit prvních pět pláten. Obyvatelé Moravského Krumlova chtěli, aby epopej zůstala vystavená na moravskokrumlovském zámku.
 

Situace se částečně zklidnila po komunálních volbách. Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se sešel se starostou Moravského Krumlova Tomášem Třetinou (TOP 09). Pro starostu byla prioritou oprava zámku a chtěl Prahu přemluvit, aby se plátna po plánované dvouleté výstavě v metropoli vrátila na Moravu.

PSALI JSME:
MUCHOVA EPOPEJ V PRAZE ZŮSTANE, shodli se primátoři

 

Slovanská epopej je cyklus velkoformátových obrazů, ve kterých chtěl Alfons Mucha shrnout dějiny Čechů a dalších slovanských národů. Jejich tvorba, která začala kolem roku 1910 v pronajaté části zámku na Zbirohu, trvala 18 let.
 

Během války byly obrazy schovány na dvou místech v hlavním městě a později se ukázalo, že je poškodila vlhkost. V 50. letech byla epopej převezena do Moravského Krumlova, kde byly za pomoci místních občanů restaurované a od roku 1963 jsou vystavena na zdejším zámku.

ČTĚTE TAKÉ:
Část Muchovy EPOPEJE je k vidění v pražském Veletržním paláci

 

Mucha epopej po dokončení v roce 1928 věnoval městu Praze a veškerému československému obyvatelstvu s podmínkou, že obrazy budou zveřejněny a důstojně umístěny. Tato podmínka nebyla dosud splněna.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / mediafax / gar